دلار به كمتر از 15 هزار تومان هم می رسد؟

دلار به كمتر از 15 هزار تومان هم می رسد؟

ایزو وب: به اعتقاد یک تحلیلگر اقتصادی، اگر تمام منابع ارزی کشور در بازار ارز تزریق شود، دلار به کمتر از 15 هزار تومان می رسد اما در خوش بینانه ترین حالت این قیمت حداکثر دو تا سه ماه می تواند حفظ شود و پس از آن، جهش پیدا می کند.


میثم هاشم خانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طبق نظریه برای قدرت خرید، نرخ برابری پول های خارجی در مقابل پول کشور ما به صورتی کارنامه کنترل تورم در ایران را با کشورهای دیگر مقایسه می کند. به عبارت دیگر، کشورهایی که کارنامه موفق تری در کنترل تورم دارند، پول آنها ارزش و قدرت بیشتری نسبت به ریال دارد؛ به شکلی که در ۱۰ سال اخیر قیمت دلار در مقابل ریال ۲۲ برابر، قیمت درهم امارات در مقابل ریال ۱۸ برابر، نرخ برابری دینار عراق در مقابل ریال ۱۵ برابر و نرخ برابری واحد پول افغانستان هم ۱۳ برابر شده است.
وی درباره اینکه قیمت تعادلی و با ثبات دلار باید چه قدر باشد؟ توضیح داد: از نظر من قیمت دلاری که می تواند برای بازار ارز آرامش و ثبات به همراه بیاورد، حدود ۲۱ هزار تومان در اسفند امسال و حدود ۲۸ هزار تومان در اسفند سال آینده است. طبیعتا اگر قیمت تعادلی این باشد، در صورت بالاتر رفتن قیمت دلار از این محدوده، پیش بینی می شود که قیمت آن در آینده کاهش پیدا کند. همچنین، اگر قیمت دلار از محدود ۲۱ هزار تومان خیلی پایین تر بیاید، انتظار این است که در آینده قیمت دلار جهش پیدا کند.
وی ادامه داد: دلیل اینکه قیمت تعادلی دلار برای سال آینده بیشتر از امسال است، تورم بالای کشورمان در مقایسه با میانگین تورم دنیا است و اینکه ریال خیلی قدرت نرخ برابری کمتری در مقایسه با پول های رایج در دنیا دارد.
این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به اینکه دلار تا چه حدی می تواند با کاهش قیمت مواجه شود؟ اظهار داشت: پاسخ من به این پرسش که آیا دلار می تواند به زیر ۱۲ هزار تومان برسد، بله است و این تنها با تزریق تمام منابع ارزی به بازار ارز عملیاتی می شود؛ اما دراین زمینه مسئله این است که کاهش قیمت پایدار نمی ماند. اگر دلار به هر صورتی به کمتر از ۱۵ هزار تومان برسد، در خوش بینانه ترین حالت این قیمت حداکثر دو تا سه ماه می تواند حفظ شود پس از آن به سمت قیمت تعادلی که در بالا ذکر شد، جهش پیدا می کند.
هاشم خانی با تاکید براینکه صعود دلار از قیمت تعادلی هم کوتاه مدت است، افزود: در طول ۳۰ سال قبل نوسانات و جهش های دلار در ایران شدت بیشتری گرفته است، برای اینکه هم اکنون کشورهای زیادی تکنولوژی و سیاست رسیدن به تورم زیر ۳ درصد را پیدا کرده اند و هر چه تعداد این کشورها بیشتر شود، جهش ها و بحران هایی ارزی و دلاری در ایران شدت می گیرد.
منبع:

1399/11/09
16:06:56
0.0 / 5
1052
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web