در گزارش ایزو وب اعلام شد؛

وزارت نفت، موافق حضور شركت گاز در بخش بالادستی

وزارت نفت، موافق حضور شركت گاز در بخش بالادستی

به گزارش ایزو وب یک کارشناس حوزه گاز با اشاره به اینکه وزارت نفت موافق حضور شرکت ملی گاز ایران به بالادست صنعت نفت می باشد، اظهار داشت: مقرر است وزارت نفت یک متن جدید اساسنامه تدوین کند تا بررسی شود.جواد سلیمانپور، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت اساسنامه شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: پس از طرح این اساسنامه در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مباحثی درباره آن عنوان شد. یکی از محورهای این مباحث بررسی ورود شرکا ملی گاز ایران به بخش بالادستی صنعت نفت می باشد. از سویی دیگر برمبنای روابط مالی که عنوان شد، دیده شده بود که شرکت ملی گاز ایران بتواند از درآمد فروش محصول غیر اصلی خود که شامل ال. پی. جی می شود، بهره مند شود.
وی با اشاره ترک جلسه توسط نماینده وزارت نفت، افزود: جمع بندی شد که با توجه به این که متن اساسنامه شرکت ملی گاز ایران با تغییرات اندک از متن اساسنامه شرکت ملی نفت ایران کپی برداری شده است؛ وزارت نفت خود مبادرت به تدوین یک اساسنامه جدید کند تا این اساسنامه جدید محل بحث های کارشناسی قرار گیرد.
انتقاد به سهم بری شرکت ملی گاز از صادرات غیراصلی
این کارشناس حوزه گاز اضافه کرد: طبق ماده ۷۳ اساسنامه شرکت ملی گاز ایران، اجازه استفاده از درآمد حاصل از غیر محصول اصلی به شرکت ملی گاز ایران داده شده است. مخالفت هایی با این بند وجود دارد که البته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خصوصاً بخش بودجه آن، انتقاداتی را به این بند وارد کرده است.
به گفته سلیمانپور اساس طراحی اساسنامه برای یک شرکت ایجاد یک زیرساخت و بستر برای بهتر انجام شدن وظایف آن شرکت است. اما اینکه شرکت ملی گاز به بخش بالادستی وارد شود یا خیر می تواند در طبقه بالاتر و کلان تری نسبت به اساسنامه که همان سند رگولاتوری صنعت نفت می باشد بررسی شود. وزارت نفت باید با تدوین یک سند رگولاتوری، روابط بین بخش ها و شرکت های صنعت نفت را تنظیم گری کند.
وی در پاسخ به این پرسش مهر که آیا سهم بردن شرکت ملی گاز ایران از درآمد محصولات غیراصلی، تأیید می کنید، توضیح داد: بطور کلی مدل سهم بردن مطلوب نمی باشد. باید شرکتها بعنوان یک کار تجاری در پروژه های توسعه میدان شرکت نمایند و به نسبت سرمایه گذاری که انجام می دهند، با کسر مالیات و سایر حقوق دولتی، از نفع آن بهره مند شوند.
مسیر خزانه، شفاف است
این کارشناس حوزه گاز با تاکید بر اینکه حتی اگر قرار باشد سهمی به هر میزان به شرکت ملی گاز ایران تعلق بگیرد، بهتر است از مسیر خزانه کل کشور صورت گیرد تا شفاف باشد، اشاره کرد: هم اکنون مدل رابطه مالی کامل نیست و هزینه هایی بر شرکت گاز اضافه شده است که اگر شرکتی تجاری بود اصلاً آنها را انجام نمی داد (مثلاً گازکشی به نقاط غیر اقتصادی). بدین سان برای تامین هزینه های خود نیازمند کمک است.
سلیمان پور در پاسخ به پرسش دیگری که ورود شرکت ملی گاز ایران را به بخش بالادستی صنعت نفت، منطقی می دانید، اظهار داشت: در میادینی که توسعه داده ایم چاره ای نیست و امکان ورود این شرکت نیست، اما برای میادینی که هنوز توسعه پیدا نکرده اند می توان فضایی برای حضور باز کرد تا به موازات بالانس کردن عرضه و تقاضا یا توسعه بازارهای صادراتی گاز بتواند به حوزه توسعه میادین نیز ورود کند.منبع:

1399/11/08
14:53:53
0.0 / 5
681
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web