معاون مركز پژوهشهای مجلس تشریح كرد:

ساخت خانه های ۷۰ تا ۱۰۰ متری در طرح جهش مسكن

ساخت خانه های ۷۰ تا ۱۰۰ متری در طرح جهش مسكن

به گزارش ایزو وب معاون مرکز پژوهشهای مجلس با اعلان اینکه ایرادات طرح جهش تولید و تامین مسکن با بهره گیری از بدنه کارشناسی مرکز تحقیقات برطرف شده است اظهار داشت: دولت مکلف است سالانه 160 هزار میلیارد تومان به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهد. متراژ واحدها 70 تا 100 متر و سود تسهیلات آن 18 درصد خواهد بود که گروههای محروم، کم برخوردار، نسبتا برخوردار و برخوردار در اولویتهای اول تا چهارم این برنامه قرار دارند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، امیررضا شاهانی ـ معاون پژوهشهای زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهشهای مجلس ـ در نشست خبری «تحلیل و بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن» که امروز انجام شد اظهار نمود: هدف گذاری طرح جهش تولید و تامین مسکن، راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که طبق برآوردها ۴۰۰ هزار واحد توسط مردم و ۶۰۰ هزار واحد توسط دولت راه اندازی می شود. در این طرح تلاش شده ایرادات پروژه های قبلی همچون پروژه مسکن مهر برطرف شود.
اختصاص بیش از دو برابر بودجه عمرانی به طرح جهش مسکن
شاهانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینکه منابع طرح جهش تولید مسکن از چه طریق تامین خواهد شد اظهار داشت: دولت مکلف است سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان منابع به طرح جهش مسکن اختصاص دهند که کاملا جوابگوی این پروژه خواهد بود. این رقم بیش از دو برابر بودجه ۶۷ هزارمیلیارد تومانی پروژه های عمرانی در سال ۱۳۹۸ است.
وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ بالغ بر۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت گردید که سهم بخش مسکن ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است. از این رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات معوقه و حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان برای حوزه مسکن پرداخت شده که رقم ناچیزی است. سودی تسهیلات طرح جهش مسکن ۱۸ درصد تعیین شده که یارانه سود وامها برای اقشار کم برخوردار از طرف دولت پرداخت می شود.
معاون پژوهشهای زیربنایی مرکز پژوهشهای مجلس در تشریح ابعاد دوازده گانه طرح جهش تولید و تامین مسکن اظهار داشت: تکلیف دولت به ساخت یک میلیون واحد مسکونی که بعد از یک دوره فترت هفت ساله اتفاق می افتد جدا از آنکه به تامین مسکن کمک می نماید منجر به گردش اقتصادی می شود و صنایع و مشاغل بسیاری را به حرکت وا میدارد.
تامین مالی طرح بوسیله مالیات و بازگشت اقساط وامها
شاهانی با اشاره به اینکه طرح اولیه جهش مسکن گرفتار ایراداتی بود که با استفاده از نظرات اساتید دانشگاه و بدنه کارشناسی مرکز پژوهشهای مجلس آنرا برطرف کردیم اظهار داشت: شاید یکی از با اهمیت ترین بخشهای این طرح چگونگی تامین مالی آن باشد. در این خصوص «صندوق ملی مسکن» را طراحی نموده ایم که از منابع مختلفی شامل مالیاتهای در رابطه با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده در بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت یا امهال خطوط اعتباری مسکن مهر و تغییرات مانده تسهیلات پرداختی تشکیل می شود. در این حوزه بانکها موظفند حداقل ۴۰ درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی را در هر سال مالی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.
وی با اشاره به اینکه در مکان یابی پروژه باید دقت شود اظهار داشت: برای مکان یابی اولویتهای چهارگانه ای تعریف شده که به ترتیب اولویت شامل اراضی درون شهری در بافت فرسوده، اراضی متصل به بافت شهری، اراضی دستگاههای دولتی و نهایتا در اولویت آخر زمینهای کشاورزی است. البته زمینهای حاصلخیز و اراضی محیط زیست از شمول این طرح خارج است.
معافیت مددجویان از پرداخت هزینه نظام مهندسی
معاون پژوهشهای زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهشهای مجلس، متراژ واحدهای طرح جهش تولید و تامین مسکن را ۷۰ تا ۱۰۰ متر عنوان و خاطرنشان کرد: گروههای هدف بخش مسکن به چهار گروه محروم، کم برخوردار، نسبتا برخوردار و برخوردار تبدیل می شوند. طبق تبصره ماده ۱۶ افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگران و بنیاد شهید از پرداخت هزینه نظام مهندسی معاف هستند. همین طور دولت باید یارانه سود تسهیلات پرداختی به این گروهها را بپردازد.
بگفته شاهانی، با عنایت به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی، وزارت اقتصاد مکلف به پوشش ریسک قیمت فولاد و سیمان خواهد بود. در معماری این واحدها نیز باید فرهنگ ایرانی ـ اسلامی رعایت شود. رعایت مواردی همچون استحکام، ایمنی، پایداری، صنعتی سازی و پدافند غیرعامل از دیگر موارد دیده شده در طرح است.
وی یکی دیگر از ملاحظات طرح جهش مسکن را آمایش سرزمینی دانست و اظهار داشت: برخی مناطق کشور مهاجرفرست هستند که باید تامین مسکن در این مناطق نیز در دستور کار قرار گیرد. همین طور مناطقی که در کنار دریاها قرار دارند باید در طرحهای توسعه مسکن لحاظ شوند و در اولویت ساخت باشند.
شاهانی با اشاره به اینکه نظام اجاره داری حرفه ای همچون شقوق طرح جهش تولید و تامین مسکن خواهد بود اظهار داشت: تولید مسکن برای اقشار اجاره نشین توسط دولت و با همکاری شهرداری ها از دیگر موضوعاتی است که در طرح جهش مسکن گنجانده شده است.
منبع:

1399/11/05
21:10:13
0.0 / 5
922
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web