حباب سكه تركید

حباب سكه تركید

به قول نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، باوجود افزایش ۴۱ دلاری قیمت اونس جهانی در طول یک هفته اخیر اما مقایسه قیمت ها در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای هفته نشان داده است که تغییر چندانی در قیمت اسکه و طلای داخلی به وجود نیامده است؛ بلکه اثر تغییرات پارامترهای موثر، خویش را در تخلیه حباب سکه نشان داده است؛ بگونه ای که در طول هفته حباب سکه ۵۵۰ هزار تومان کاهش یافته و به ۳۰۰ رسیده است.


محمدکشتی آرای ر گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تغییرات در طول هفته ای که گذشت بدین صورت بوده است که قیمت جهانی طلا افزایش ۴۱ دلار داشته است؛ اما در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، دیده شد که قیمت ها نسبت به ابتدای هفته تغییری نداشته است. این در شرایطی است که قیمت هر اونس جهانی به طور متوسط تا روز گذشته ۴۱ دلار افزایش یافته و قیمت ارز هم به نسب ابتدای هفته تغییری چندانی نداشته است.
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، افزود: این سوال مطرح می شود که این افزایش ۴۱ دلاری قیمت اونس جهانی، چگونه در قیمت سکه ها تغییری ایجاد نکرده است؟ در این رابطه باید گفت؛ اتفاقی که افتاده این است که قسمتی از حباب انواع سکه ها (سکه طرح جدید و قدیم، نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی) تخلیه شده است. اما باتوجه به افزایش قیمت طلای جهانی، هر مثقال طلا حدود ۱۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار طلا هم به نسبت ابتدای هفته، گرمی ۲۳ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.
وی تصریح کرد: مقایسه قیمت انواع سکه در آخرین معاملات روز گذشته، نسبت به ابتدای هفته، تغییری را نشان نمی دهد اما این در شرایطی است که اواسط هفته، قیمت انواع سکه به میزان قابل توجهی، کاهش پیدا کرد که علت آن هم کاهش شدید نرخ ارز بود که به کانال ۲۲ هزار تومان رسیده بود و قیمت سکه را هم به کانال ۹ میلیون تومان کشانده بود. اما در ایام پایانی هفته، مجدد قیمت ها افزایش یافت. در حقیقت قیمت ها از آغاز هفته تا اوسط هفته کاهشی و بعد از مجدد افزایشی پیش رفت؛ بدین ترتیب تغییری چندانی در قیمت های معاملات پایانی هفته نسبت به ابتدای هفته دیده نمی گردد.

کاهش ۵۵۰ هزار تومانی حباب سکه
کشتی آرای در ارتباط با تخلیه حباب سکه در خلال هفته ای که گذشت، ضمن یادآوری اینکه حباب سکه در مهرماه سالجاری تا دو میلیون تومان و در آذر ماه هم تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم پیش رفته بود، خاطرنشان کرد: در طول یک هفته اخیر هم می توان اظهار داشت که حباب سکه، تخلیه شد. حباب هر قطعه سکه که تا اواسط هفته به ۸۵۰ هزار تومان رسیده بود، از اواسط هفته به بعد هم مجدد ۵۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و روز گذشته (پنجشنبه) برای هر قطعه سکه، به ۳۰۰ هزار تومان رسید.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، آخرین قیمت های ثبت شده برای سکه و طلای داخلی را این گونه اعلام نمود که هم اکنون قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، نیم سکه پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی هم دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارند.
این مقام صنفی اضافه کرد: همانطور که اشاره شد هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۲۳ هزار تومانی در طول هفته، حالا یک میلیون و ۵۰ هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۷ عیار هم با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی نسبه به اوایل هفته، چهار میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قیمت دارند. آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس جهانی ۱۸۷۰ دلار است.
او در آخر در ارتباط با میزان معاملات در بازار هم اظهار نمود: میزان دادوستدها در طول هفته اخیر به صورت عادی بود؛ البته در طول هفته باتوجه به تغییر دولت آمریکا، انتظار می رفت که یکباره قیمت ارز کاهش پیدا کند؛ بنابراین به تصور کاهش بیشتر قیمت ها، تقاضای چندانی در بازار وجود نداشت که همین مبحث در کاهش حباب سکه هم کمک کننده بود.
منبع:

1399/11/03
22:13:13
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web