همتی تشریح كرد

مانع تراشی های آمریكا برای خرید واكسن كرونا

مانع تراشی های آمریكا برای خرید واكسن كرونا

رئیس کل بانک مرکزی مانع تراشی های دولت ترامپ برای خرید واکسن را شرح داد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در گفت وگویی به تشریح مانع تراشی های دولت ترامپ برای خرید واکسن کرونا پرداخت و اظهار داشت: اساساً خرید کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید نیازمند دریافت هیچ مجوزی باشند. البته تمام تحریم های آمریکا مقابل ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آنها وجود ندارد؛ اما دولت ترامپ در امتداد سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یکجانبه گرایی حداکثری، تمام قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آنها تحریم کل نظام مالی ایران و تمام بانکهای ایرانی است. همین که آمریکا بانک مرکزی و تمام بانکهای ایرانی را تحریم می کند و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می کند، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار مقابل مردم ایران قائل نیست.

وی ادامه داد: دروغگویی آمریکا در این ادعا که واردات دارو و غذا و اقلام بشردوستانه برای ایران تحریم نیست، با کمی تأمل روشن می شود. فرض نماییم آمریکایی ها در اعمال سیاست فشار حداکثری موفق می شدند و می توانستند صادرات نفت و سایر اقلام را به صفر برسانند (البته مشخص شد که موفق نشدند و هیچ گاه موفق نخواهند شد)، اما اگر این اتفاق می افتاد، واردات دارو و غذا با چه منابعی باید انجام می شد؟ کشور به جهت اینکه بتواند واردات انجام دهد نیاز به صادرات دارد. بدون صادرات چگونه میتوان واردات انجام داد؟ آمریکایی ها از طرف دیگر اعلام نموده اند که تمام بانک ها و موسسات مالی ایران تحریم هستند. واردات اقلام بشردوستانه نیاز به بانک دارد. بدون بانک چگونه می توان واردات انجام داد؟ البته همانطور که گفتم، تمام سیاست های تحریمی دولت ترامپ تا حالا شکست خورده است و بااینکه مشکلاتی برای مردم عزیز کشورمان به وجود آمده اما اهدافی که از این سیاست دنبال می کردند هیچکدام محقق نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به اینکه برای خرید واکسن کرونا مانعی برای پرداخت پول از جانب ایران وجود دارد؟ اظهار داشت: وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است. مبلغ مشخصی هم باید از جانب ایران پرداخت گردد که قسمتی از آن بعنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت گردد. علی الاصول، همین که این پرداخت برای واکسن کروناست و فرستنده و ذینفع پول هم مشخص است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این مساله نیاز باشد. مورد مصرف واکسن کرونا مشخص است و هیچ کارکرد دیگری ندارد. اما به سبب فشارهایی که آمریکایی ها بر بانکهای مختلف اروپایی آورده اند و آنها را از کار با ایران ترسانده اند و جریمه های بسیار سنگینی را مقابل آنها تحمیل کرده اند، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و تمام مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود.
وی افزود: هم اکنون، مجوزی که صادر گردیده است مربوط به تبدیل منابع ایران در بانکهای کره جنوبی از وون به دلار آمریکا بوسیله یک بانک آمریکایی و سپس انتقال آن به بانک مقصد است. در این مجوز هم هیچ تضمینی برای رسیدن پول به مقصد وجود ندارد. آمریکایی ها به صراحت قید کرده اند که هر لحظه و در هر مرحله می توانند مجوزی که صادر کرده اند را لغو کنند. این می تواند شامل مرحله ای باشد که پول به صورت دلار آمریکا نزد یک بانک آمریکایی است. سوال اینجاست که اگر خرید دارو و غذا تحریم نیست، لغو مجوزی که برای این کار صادر میشود چه معنایی می تواند داشته باشد؟ نکته دیگر اینجاست که آمریکایی ها یک مجوز عمومی برای اقلام بشردوستانه صادر کرده اند که بانکهای خارجی حاضر به پذیرش آن نیستند. البته بانکهای خارجی با ایران دشمنی ندارند و علاقمند هستند که اینطور نقل و انتقالات را انجام دهند اما ترس آنها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکاست که در خیلی از موارد، بانک ها را به دلیلهای واهی و به خاطر انجام تراکنش های مالی، میلیاردها دلار جریمه کرده اند.

همتی درباره اینکه چرا بجای استفاده از منابع کره، از منابع دیگری استفاده نمی گردد که راحتتر بتوان به حساب مقصد منتقل کرد؟ توضیح داد: اساساً چرا باید مجوز صادر شده ایران را محدود به استفاده از منابع مشخصی کند؟ ایران در کشورهای مختلف منابع دارد و بنا به تشخیص و تصمیم خود باید بتواند از هر منبعی که در اختیار دارد برای خرید واکسن استفاده نماید. بانک مرکزی مشکلی با بهره گیری از کانال های مختلف برای پرداخت ندارد و می تواند این کار را انجام دهد. آمریکا تلاش نموده است که مجوز را به نحوی صادر کند که از غیر عملیاتی ترین کانال باشد و در نهایت، خرید واکسن محقق نشود اما در ظاهر بتواند بگوید که مشکل و مانعی ایجاد نکرده است.

در ادامه وی در پاسخ به اینکه اگر آمریکا برای واردات دارو و اقلام پزشکی مانع ایجاد می کند؛ چطور سایر داروها به کشور وارد می شوند؟ اظهار داشت: سایر اقلام دارویی، تولید کنندگان و عرضه کنندگان مختلفی دارند و با وجود تحریم ها، تلاش میشود تا از کانال های مختلف پرداخت های آنها صورت گیرد و آن اقلام وارد کشور شوند. البته آمریکایی ها اگر بفهمند که وجه مربوط به سایر اقلام دارویی چگونه پرداخت خواهد شد و بدانند که می توانند با کمبود آن اقلام، برای بخش قابل توجهی از مردم مشکل ایجاد کنند، بطور قطع مانع از انتقال آن داروها نیز خواهند شد. خوشبختانه، با راهکارهایی که اتخاذ شده است، پرداخت های مربوط به آنها از کانال هایی که برای آمریکا قابل رصد و تحریم نیست انجام می شود.
رئیس کل بانک مرکزی در آخر سخنانش اشاره کرد: دولت ترامپ به گمان خود فرصتی به دست آورده که میتواند با مانع تراشی و ممانعت از انجام پرداخت، بخش قابل توجهی از مردم را گرفتار مشکل کند و سیاست شکست خورده فشار حداکثری را اجرائی کند. با این وجود، همانطور که قبلاً هم گفتم این سیاست، نتیجه ای ندارد و تنها سابقه آنها نزد مردم ایران خرابتر خواهد شد. از طرف دیگر این اطمینان را به مردم می دهیم که خرید واکسن از دیگر کشورها که مورد تایید وزارت بهداشت باشد در دستور کار خواهد بود و امیدواریم به زودی خبرهای خوشی دراین زمینه اعلام نماییم.
منبع:

1399/09/25
22:19:07
5.0 / 5
1280
تگهای خبر: بانك , تجهیزات , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web