عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

بحران كرونا در ایران چه زمانی تمام می شود؟

بحران كرونا در ایران چه زمانی تمام می شود؟

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران می گوید دولت آمریکا با وجود تمام شعارهایی که می دهد، در راه واردات واکسن به ایران موانع جدی قرار داده است.


ناصر ریاحی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: برنامه جهانی واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی به نام کواکس، به این منظور تعریف شده که کشورهای مختلف جهان بر مبنای بافت جمعیتی خود و میزان خطری که برای مبتلا شدن دارند، سهمیه ای از واکسن های ساخته شده برای کرونا را دریافت نمایند و ایران هم در این لیست قرار دارد.
وی افزود: بر خلاف خیلی از سایر داروهایی ها که به کشور وارد می شود و بخش خصوصی، نقش محوری را در آنها ایفا می کند، کواکس اعلام نموده که در این برنامه تنها با دولت ها همکاری خواهد نمود و همین مبحث کار را برای ایران دشوار کرده است. بخش خصوصی به هر حال در این سال ها راه هایی را برای کاهش فشار تحریم ها و واردات دارو به کشور پیدا کرده است اما کار برای دولت بسیار دشوار است. دولت ایران در جابجایی منابع مالی واقعا با محدودیت مواجه می باشد و همین مساله، کار را برای واریز ارز موردنیاز برای خرید واکسن دشوار کرده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از عملکرد دولت امریکا در بستن دست ایران برای واردات واکسن، بیان نمود: در شرایطی که جامعه ایران هم مانند خیلی از کشورهای جهان، با انتشار کرونا مواجه می باشد، آمریکا به شکلی بی رحمانه، همچنان موانع و محدودیت ها را حفظ نموده و همانطور که رئیس کل بانک مرکزی گفت این مورد در ارتباط با خرید واکسن هم خویش را نشان داده است. در این عرصه باید جامعه جهانی ورود کند تا لااقل ایران بتواند از محل دارایی های بلوکه شده خود، پول واکسن را واریز کرده و بخشی از این مشکلات جدی را پشت سر بگذارد.
به قول ریاحی، صحبت های جدید وزیر بهداشت نشان داده است که ایران سرانجام توانسته راهی برای پرداخت مبلغ موردنیاز برای واکسن پیدا کند و این امید وجود دارد که در کوتاه ترین زمان ممکن لااقل بخشی از جمعیت کشور این واکسن را استفاده کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که در قالب برنامه جهانی کواکس، چه میزان واکسن در اختیار ایران قرار خواهد گرفت؟ توضیح داد: این برنامه جهانی با هدف کاهش فشار کرونا بر کادر درمان و البته گروه های صدمه پذیر در نظر گرفته شده است و بر مبنای میزان جمعیت کشورها، سهمیه ای برای آنها در نظر گرفته اند. طبق براوردهای کواکس، سهم ایران در این عرصه حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خواهد بود.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: با عنایت به ضرورت واکسینه شدن کادر درمان که مستقیما در مقابل کرونا قرار دارند و البته گروه ها بالای ۶۰ سال که بخش مهمی از بیماران زمینه ای هم در این گروه سنی هستند، می توان گفت، در صورتیکه این واکسن ها تزریق شوند، بخش مهمی از آمار مرگ و میر و آمار کسانی که به شکل جدی با این بیماری مواجه می شوند کاهش خواهد یافت و عدد مرگ و میر روزانه بطور قطع تک رقمی خواهد شد که به مفهوم عبور از بخش مهمی از بحران کروناست.
زمان احتمالی ورود واکسن
ریاحی درباره زمان احتمالی رسیدن این واکسن ها به ایران هم اظهار داشت: کواکس تابحال حدود یک میلیارد دوز واکسن خریداری نموده که این عدد را بر مبنای سهمیه کشورهای مختلف در اختیار آنها قرار خواهد داد. با عنایت به محدودیت هایی که در راه تولید وجود دارد، احیانا این واکسن به شکل یک جا وارد نخواهد شد اما با عنایت به زمان بندی که استفاده از آنها دارد و باید در دوره های چند هفته ای زده شود، به شکل مداوم واردات آنها ادامه خواهد داشت. می توان به شدت امیدوار بود که تا فروردین یا اردیبهشت سال جاری، تمام گروه های خطر و شهروندان بالای ۶۰ سال ایرانی واکسینه شوند و بدین سان بحران کرونا و مرگ و میر بالای ناشی از این ویروس به پایان رسیده و در گام های بعد با واکسینه کردن مابقی گروه ها، انشاالله به سمت ریشه کن کردن آن حرکت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا واکسنی که به ایران می رسد تولید شرکت فایزر خواهد بود، توضیح داد: همانطور که پیش از این هم اعلام شده، واکسن فایزر برای نگهداری و جابجایی به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز دارد که فراهم کردن امکانات لازم برای آن چه در ایران و چه در خیلی از کشورهای دنیا، سخت و حتی غیر ممکن است و با عنایت به صحبت هایی که به تازگی رئیس انیستیتو پاستور داشته، احیانا در ایران سختی هایی وجود خواهد داشت.
عضو اتاق تهران افزود: البته هم اکنون چندین شرکت مختلف تولید واکسن در گام های پایانی به سر می برند. یک شرکت آمریکایی اعلام نموده که واکسنش احتیاج به باقی ماندن دائمی در دمای منفی ۷۰ درجه ندارد و حمل و نقل آن آسان خواهد بود. در کنار آن، واکسن هایی که در چین و هند ساخته شده اند هم تاییدیه های قدرتمندی همچون در اتحادیه اروپا گرفته اند که نشان دهنده ایمن بودن آنهاست. البته قیمت واکسن چینی بسیار بالاست اما به هر حال می تواند بخشی از گزینه ها باشد.
ریاحی درباره واکسن ایرانی کرونا و میزان امید به نتیجه رسیدن آن هم اظهار داشت: ما پیش تر هم در ایران از شیوه ویروس ضعیف شده برای طراحی و تولید واکسن بهره برده بودیم و ازاین رو در شرایط فعلی هم می توان بسیار امیدوار بود که پژوهشگران ایرانی بتوانند به نتایج قطعی رسیده و واکسن داخلی را برای مردم کشور فراهم نمایند. البته با عنایت به این که احیانا چند ماه زمان نیاز خواهد بود تا این واکسن به گام نهایی برسد، تا قبل از آن باید تلاش نماییم از تمام گزینه های بین المللی بهره برده تا حد امکان، نیازهای فوری کشور را تأمین نماییم.
منبع:

1399/09/23
13:28:14
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: بانك , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web