با وجود حمایت دولتی

ورشكستگی تولیدكنندگان نفت شیل آمریكا شتاب گرفت

ورشكستگی تولیدكنندگان نفت شیل آمریكا شتاب گرفت

روند ورشكستگی در بین شركتهای صنعت نفت شیل آمریكا با وجود حمایتهای دولتی كه در بحبوحه شیوع كرونا و سقوط قیمتها از آنها برخوردار شده اند، شتاب گرفته است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، صنعت نفت آمریکا در کوشش برای احیا از بدترین شوک تقاضای تاریخ بازارهای نفت می باشد. بعضی از شرکتهای نفتی به ادغام با یکدیگر اقدام نموده اند در حالیکه سایرین اعلام ورشکستگی کرده اند. صنعت نفت شیل آمریکا در دوران همه گیری ویروس کرونا مانند همه کسب و کارهای آمریکایی به حمایتهای دولتی نظیر تخفیفهای مالیاتی، تخفیفها در پرداخت حق امتیاز و بخشودگی وامها تحت برنامه پشتیبانی از پرداخت حقوق کارکنانشان دسترسی داشته اند تا بتوانند کارمندانشان را در شرایط فعلی نگه کنند.

با این حال بعد از ریزش قیمت نفت در اوایل مارس به علت سقوط تقاضا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه، ورشکستگی تولیدکنندگان نفت شیل در سه ماهه دوم سال جاری شتاب گرفت. شرکتهای حفاری آمریکایی در واکنش به سقوط قیمتها، فورا هزینه سرمایه را تعدیل کرده و تولید بیشتر از دو میلیون بشکه در روز نفت را در فاصله آوریل تا ژوئن محدود کردند.

هزاران شغل در این صنعت در مدت شش ماه گذشته از بین رفته و شمار زیادی از این مشاغل امکان دارد برای همیشه نابود شده باشند.

صنعت نفت شیل آمریکا سال جاری مشکلات زیادی را متحمل شده و امکان دارد مشکلات بیشتری برای این بخش در راه باشد چونکه جو بایدن، رئیس جمهور منتخب وعده داده است حفاری جدید نفت و گاز در زمینها و آبهای فدرال را ممنوع خواهد نمود.

طبق تحلیل جدید گروههای محیط زیستی BailoutWatch، پابلیک سیتیزن و دوستان زمین، صنعت سوخت فسیلی بین ۱۰.۴ میلیارد تا ۱۵.۲ میلیارد دلار کمک اقتصادی مستقیم دریافت کرده و بیشتر از ۲۶ هزار شرکت زغال سنگ، نفت و گاز مستقیما از این کمکها بهره مند شده اند. به علاوه، مزایای غیرمستقیم به اشکال خرید منابع اوراق قرضه توسط بانک مرکزی و میلیاردها اوراق قرضه صادره جدید، کمک دولت به این صنعت را به بالای ۱۱۰ میلیارد دلار رسانده است. این گروهها حمایت دولت از شرکتهای انرژی کثیف ضررزده را به باد انتقاد کرده و این شرکتها را که از برنامه های دولت فدرال بهره برده اند، تقبیح کرده اند. در این گزارش از کنگره آمریکا خواسته شده است در بسته های کمک کرونایی، مانع کمک بیشتر به صنعت سوخت فسیلی آینده شود.

برخی تحلیلهای دیگر نشان داده است که شرکتهای انرژی آمریکا از پول دولت تنها برای افزایش پرداخت به مدیران ارشد و حفظ سود سهام سهامداران استفاده نکرده اند. طبق تحلیل هیوستون کرونیکل، از ژوییه برنامه پشتیبانی از پرداخت حقوق کارمندان با بیشتر از یک میلیارد دلار وامهای بخشودنی برای شرکتها، کمک کرده است بیشتر از نیمی از مشاغل میدان نفتی در تگزاس حفظ شود. بر مبنای تحلیل آمار سازمان کسب و کار کوچک در تگزاس، شرکتها در تگزاس توانسته اند ۹۳ هزار و ۱۱۷ شغل یا بیشتر از نیمی از ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ شغلی که در این بخش وجود داشته است را حفظ کنند.

هزاران شغل از مارس در بخشهای بالادستی و خدمات میدان نفتی آمریکا از بین رفته اند و صنعت نفت از زمان شیوع کرونا چابکتر شده است.

شرکت حقوقی هاینس اند بون در جدید ترین آمار که تا ۳۱ اکتبر بوده است، اعلام نمود بعد از موج ورشکستگیها در سه ماهه سوم، تولیدکنندگان نفت و شرکتهای خدمات میدان نفتی آمریکای شمالی در ابتدای سه ماهه چهارم خواهان حمایت در مقابل طلبکاران شده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در بین شرکتهایی که اوضاعشان به نسبت بد نیست، ادغام با شرکتهای دیگر داغترین مبحث در هفته های اخیر بوده است.

منبع:

1399/09/07
13:08:38
5.0 / 5
1234
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web