آیا صید ترال ممنوع شده است؟

آیا صید ترال ممنوع شده است؟

ایزو وب: با وجود اینكه دوتن از اعضای مجلس شورای اسلامی خبر از ممنوعیت صید ترال به مدت دوسال را داده اند، سازمان شیلات از ممنوعیت صید ترال تنها گونه ای ازماهیان(فانوس ماهی) آن هم برای تحقیقات پیرامون ذخایر آبزیان و به روز رسانی مطالعات از شروع آذرماه آگاهی داد.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا روزهای گذشته سمیه رفیعی- رئیس فراکسیون محیط زیست در صفحه رسمی توییترش اعلام نمود که «پس از پیگیری های بی وقفه ی فراکسیون محیط زیست و حمایت های بی دریغ رئیس مجلس، به لطف خداوند متعال ⁧‫صید ترال⁩ که ضررهای شدیدی به محیط زیست دریا و اقتصاد بومیان زده بود، از اول آذرماه به مدت ۲ سال ⁧‫ممنوع⁩ شد. عرض خدا قوت جانانه به همه ی همکاران متخصصم در این امر.»

پس از آن نیز محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که «در نظارت میدانی ⁧سیستان و بلوچستان⁩ به صیادان زحمتکش و عزیز قول دادیم که موضوع ⁧صید ترال⁩ را پیگیری خواهیم کرد. خدا را شکر با پیگیری فراکسیون محیط زیست وکمک قوه قضائیه و نیروی دریایی در امتداد وظیفه شرعی حفاظت از محیط زیست و برای صیانت ازمعیشت کارگر ایرانی، ممنوعیت صید ترال حتمی شد.»

این اظهارات در حالی عنوان شد که نبی الله خون میرزایی_ رئیس سازمان شیلات کشور از توقف ترالر های فانوس ماهیان آگاهی داد و اعلام نمود که این توقف بمنظور به روز رسانی مطالعات و ارزیابی ذخایر آبزیان و اتخاذ تصمیم بر طبق مطالعات جدید است و ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان تا اختتام زمان تحقیقات که حداکثر ۲ سال است، ادامه خواهد داشت.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد با اعلان اینکه ناوگان صید ترال شامل ۵ دسته ناوگان است، اظهار نمود: ناوگان فردوس در چابهار فعالیت می کند که فعالیت صید آن اختتام شهریور به پایان رسید و تا آخر سال نیز در استراحت هستند. قسمتی از فعالیت ناوگان کیش و طبس در هرمزگان و بوشهر هنوز باقی مانده است که ادامه می یابد. فعالیت ناوگان صید میگوی خوزستان و بوشهر به پایان رسیده و فعالیت صیادان میگوی هرمزگان نیز شروع شده است.

خون میرزایی افزود: با سخت گیری هایی که امسال نسبت به صید فانوس ماهیان داشتیم دریاروی این ناوگان ها کمتر شده است و هم اکنون ۱۵ فروند از ناوگان صید فانوس ماهیان در دریا هستند.

رئیسسازمان شیلات ایران افزود: پیرو پیگیری ها، مطالبات، انتظارات جامعه و فعالان محیط زیستی با همراهی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی جلساتی را با فراکسیون محیط زیست مجلس برگزار کردیم و کارگروه مشترکی میان وزارت جهادکشاورزی و فراکسیون محیط زیست مجلس به وجود آمد و توافق شد تا در ارتباط با صید فانوس ماهیان یک برنامه پایش و آیش همزمانی را بمنظور به روز رسانی مطالعات ارزیابی ذخایر آبزیان و اتخاذ تصمیم برمبنای مطالعات جدید در دستور کار قرار دهیم.

خون میرزایی اشاره کرد: همزمان با آغاز کار تحقیقاتی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، از شروع آذر ماه، فعالیت صید تجاری ناوگان فانوس ماهی تا اختتام تحقیقات متوقف می شود، تا بر طبق مطالعات جدید بتوانیم با چشم باز و رفع دغدغه ها صید را برنامه ریزی نماییم. مدت زمان کار تحقیقاتی نیز حداکثر دو سال خواهد بود.

منبع:

1399/08/02
16:06:25
5.0 / 5
1383
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , تخصص , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web