دولت ترامپ چه خوابی برای نظام بانكی ایران دیده است؟

دولت ترامپ چه خوابی برای نظام بانكی ایران دیده است؟

امكان دارد دولت ترامپ معامله با كل نظام بانكی ایران را ممنوع اعلام نماید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در ادامه رویکرد تحریمی دولت ترامپ ضد ایران، به نظر می آید که مقرر است فشار روی بخش بانکی کشور بیشتر از پیش افزایش پیدا کند. تحریم های بانکی آمریکا ضد ایران یکی از اساسی ترین زیرساخت های تحریم این کشور به حساب می آید و یکی از اولین اقدامات طرف آمریکایی بعد از خروج از برجام هم فشار به سامانه پیام رسان بانکی جهانی معروف به سوییفت برای قطع همکاری با بانکهای ایرانی بود.
به نظر می آید دولت ترامپ حالا به دنبال تکمیل سومین ضلع از مثلت تحریمی اساسی بخش بانکداری ایران است و می خواهد به سفارش یک لابی ضد ایرانی، مرزهای تحریم ها را به کل بخش بانکی گسترش دهد.
ضلع اول: پنجم نوامبر ۲۰۱۸
همان گونه که دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا هم در بیانیه انتشار یافته به مناسبت این اقدام تحریمی بی سابقه منتشر کرد، این روز از نظر ابعاد و حجم تحریم های اعمال شده در طول تاریخ بی سابقه بود. در این روز آمریکا بیشتر از ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی و دارایی متعلق به ایران را که با عنایت به برجام رفع تحریم شده بودند، باردیگر در لیست تحریمی خود قرار داد که نوک حملات تحریمی هم متوجه بخش بانکی بود؛ تا جایی که ۵۰ بانک و شرکت زیرمجموعه بانکهای ایرانی تحریم شدند. بانک ملی، بانک آریان، گروه سرمایه گذاری توسعه ملی، بانک آینده، بانک صادرات، بانک توسعه صادرات ایران، بانک ایران و ونزویلا، بانک قوامین، بانک سپه، بانک صنعت و معدن، بانک ایران- اروپا، پست بانک ایران، بانک تجارت و بانک دی همچون بانک ها، نهادهایی بودند که در این روز مستقیما وارد لیست تحریمی آمریکا شدند.
در آن زمان بخشی از نظام بانکی ایران تحت دستورالعمل شماره ۱۳۵۹۹ از حلقه تحریمی بیرون ماندند.
ضلع دوم: ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹
خزانه داری آمریکا در این روز با قرار دادن نام بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی در لیست تحریمی حمایت کنندگان مالی از تروریسم، قفل دیگری بر روابط بانکی ایران و خارج زد. بانک مرکزی که پیش تر هم تحت عنوان دیگری توسط آمریکا تحریم شده بود از سوی آمریکا متهم به ارتباط مالی با سپاه قدس شد. کارشناسان در آن زمان این اقدام را در جهت مانع تراشی در مبادلات بانکی مربوط به امور تجاری ایران حتی در زمینه تجارت بشردوستانه عنوان کردند.
ضلع سوم: کل بخش بانکی؟
در شرایطی که جو بایدن- رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه برای بازگشت آمریکا به تعدات برجامی اعلام آمادگی کرده است، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داده است دولت ترامپ در حال بررسی اعمال تحریم مستقیم روی بخش های باقی مانده مالی ایران است تا بدین ترتیب مثلث تحریم بانکی را تکمیل کند. حالا ۱۴ بانک ایرانی به صورت مستقیم در لیست تحریمی آمریکا قرار ندارند ( باآنکه ممنوعیت تراکنش مالی با بخش بانکی ایران از مدت ها پیش برقرار شده و این مسئله روابط بانکی با خارج را به شدت محدود کرده است) و در صورت موافقت ترامپ، این ۱۴ بانک هم مستقیما تحریم خواهند شد.
این ایده توسط مارکو دوبوویتس- مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی ها در سرمقاله ای در وال استریت ژورنال بیان شد. بعد از آن هم ۵۶ نماینده جمهوری خواه در کنگره و تد کروز و تام کاتن، دو سناتور جمهوری خواه با ارسال نامه های جداگانه ای به ترامپ از این ایده حمایت کردند.
به قول بلومبرگ، هدف مهم دیگر این طرح، دشوار شدن احیای برجام حتی در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات خواهد بود. با این وجود مخالفان این طرح معتقدند اقتصاد ایران هم اکنون هم طوری تحریم شده است که هرگونه تحریم جدید اثرگذاری کمی خواهد داشت و روزنه های بیشتری را برای آغاز گفت وگوها خواهد بست.
منبع:

1399/07/09
09:03:04
5.0 / 5
1393
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web