رئیس سازمان هواپیمایی كشوری اعلام كرد

بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی

بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی

رئیس سازمان هواپیمایی كشوری با اعلان اینكه جعبه سیاه داخل كابین هواپیما تا 19ثانیه پس از انفجار موشك، مكالمات داخل كابین را ضبط كرده، اظهار داشت: هر دو موتور در ثانیه های بعد از انفجار روشن بوده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، کاپیتان تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، تازه ترین اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که در دی ماه ۹۸ سقوط کرد را تشریح نمود.
وی گفت: گزارش مستقل درباره ضبط کننده پروازی، به خصوص توصیف اطلاعات آنها از نظر فنی و اطلاعات برای عموم مردم مرسوم نبوده و در هیچ سانحه ای این اتفاق نیفتاده است؛ اما به سبب شرایط خاص پرواز ۷۵۲ (پرواز هواپیمای اوکراینی که دی ماه ۹۸ به دنبال برخورد موشک با آن سقوط کرد) و دستور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در خصوص شفافیت صرف به خصوص برای همدردی با داغدیدگان سانحه، سازمان هواپیمایی کشوری بعنوان مرجع رسیدگی به سانحه، اطلاعات مورد نیاز جعبه سیاه را منتشر می کند.
کاپیتان دهقانی زنگنه افزود: بررسی هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از ۲۷ تیر امسال تا سوم مردادماه در آزمایشگاه دفتر تحقیقات و ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه (BEA) انجام شد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: این بازخوانی تحت نظارت این سازمان بوده و با مساعدت کشور فرانسه انجام شده است.
به گفته معاون وزیر راه، نمایندگان کشورهای آمریکا بعنوان سازنده هواپیما، اوکراین بعنوان بهره بردار هواپیما، فرانسه بعنوان ارائه دهنده خدمات فنی، سوئد، انگلستان و کانادا بعنوان کشورهای دارنده اتباع و نیز ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) بعنوان هماهنگ کننده کشورهای ذینفع در جریان بازخوانی قرار داشتند. معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: داده های هر دو جعبه سیاه به خوبی، با دقت و بدون مشکل فنی بازخوانی و به اطلاعات قابل تحلیل تبدیل گشته اند.
وی اظهار داشت: همزمان با انفجار فیوز مجاورتی موشک اول، ضبط اطلاعات در ساعت ۶.۱۴.۵۳ ثانیه متوقف شده است، تابحال تمام متغیرها نشان میدهد که هواپیما در شرایط پروازی نرمال و در پروفایل پروازی پیش بینی شده قرار داشته است.
دهقانی زنگنه تصریح کرد: CVR (جعبه سیاه داخل کابین هواپیما) تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک مکالمات داخل کابین را ضبط کرده، در این کابین سه نفر حضور داشتند دو خلبان و یک معلم خلبان؛ هر سه متوجه شرایط غیرعادی می شوند اما تا آخرین لحظه مشغول هدایت هواپیما بودند و معلم راهنما نیز مبادرت به ارائه کمک می نماید.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرد: در این لحظه هواپیما گرفتار مشکل الکتریکی می شود و به دستور معلم خلبان، برق کمکی هواپیما روشن می شود هر دو موتور در ثانیه های بعد از انفجار روشن بوده است.
وی اشاره کرد: در این لحظه هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نمی گردد که نشان میدهد در این لحظات در سلامت جسمانی بوده اند، ضبط صدا بعد از ۱۹ ثانیه متوقف می شود.
وی اضافه کرد: ۲۵ ثانیه پس از انفجار نخست موشک دوم می رسد، تحلیلی از آثار موشک دوم در جعبه سیاه وجود ندارد. این مساله نشان میدهد انفجار موشک نخست موجب لطمه قابل توجه به هواپیما شده است و همزمان ضبط صدا از طرف هر دو جعبه سیاه (CVR و DVR) در فاصله ۱۹ ثانیه بعد از شلیک موشک نخست قطع می شود.
معاون وزیر راه اشاره کرد: این اقدامات (تشریح اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده) با هدف ایمنی و جلوگیری از رخدادهای مشابه صورت می گیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیندها علاوه بر اینکه در تعارض با اهداف صریح ایکائو قرار دارد، روند رسیدگی به سانحه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

1399/06/02
14:24:21
5.0 / 5
1829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web