در جلسه سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان مطرح شد

ضرورت شناسایی لطمه خدمات ارائه شده در فضای مجازی

ضرورت شناسایی لطمه خدمات ارائه شده در فضای مجازی

ایزو وب: با سرویس های متنوعی كه در فضای مجازی به منظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی ارائه می شود، لازم است آسیب های این سرویس ها پیش بینی و شناسایی شود؛ به خصوص در شرایطی كه به دنبال شیوع ویروس كرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی،  جرائم كامپیوتری هم افزایش یافته است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صمد سلامی، رئیس اداره پیش گیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه و علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا در جلسه نقد و اندیشه با موضوع «سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان» فرهنگ سازی و هشدارهای پیشگیرانه به کاربران فضای مجازی را مؤثرترین راهکار در جلوگیری از سوء استفاده ها در این فضا دانستند.
سلامی به تعریف قانون پیش گیری از وقوع جرم پرداخت و اظهار داشت: برمبنای تعریف قانونی، پیش گیری از وقوع جرم عبارت است از پیش بینی و شناسایی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای کاهش و از بین بردن جرم. این تعریف را باید به همه جرائمی که در حوزه های مختلف خصوصاً فضای مجازی اتفاق می افتد بسط داد. امروز شاهدیم که خدمات متنوعی در فضای مجازی ارائه می شود که همه آنها کاربردی و بمنظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی ارائه می شود. جامعه پیشگیری باید لطمه های این سرویس ها را پیش بینی و شناسایی کند.
وی افزود: پیش از اینکه سرویس ها همه گیر شود باید بعنوان حاکمیت و جامعه پیشگیری، تدابیر پیشگیرانه را تبیین نماییم. یکی از مهم ترین راهبردها هم در این عرصه بحث ارتقاء آگاهی های عمومی است تا پیش از اینکه مردم آماج جرائم قرار گیرند بوسیله ارتقاء آگاهی هایی عمومی این لطمه ها را کاهش دهیم. عمده جرائم در فضای مجازی مربوط به کلاه برداری ها به طرق مختلف است و اگر روی ارتقا آگاهی های عمومی تمرکز نماییم می توانیم از وقوع این نوع جرائم پیشگیری کرد.

گمنامی در فضای مجازی را کاهش می دهیم
رئیس اداره پیش گیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه با اعلان اینکه در حوزه فضای مجازی یکی از مشکلاتی که وجود دارد، حس گمنامی افراد در این فضا است که منجر به این می شود افراد مصمم به ارتکاب جرم شوند، اظهار داشت: در حال پیگیری تدابیری هستیم که با کمک همه دستگاه ها، کاهش گمنامی در فضای مجازی را داشته باشیم.
سلامی با اعلان اینکه چند راهبرد در موضوع پیش گیری از وقوع جرم در معاونت اجتماعی قوه قضاییه تعریف شده است، اظهار داشت: ارتقا آگاهی ها عمومی، سلب فرصت از افراد برای ارتکاب جرم، افزایش ریسک دستگیری، کاهش گمنامی و پیشگیری های ﺳﺰﺍﮔﺮﺍﻳانه است. ولی یکی از مهم ترین راهبردهای ما ارتقا آگاهی های عمومی است. باید بپذیریم اگر شخصی که مورد آماج جرم قرار می گیرد، آموزش ها و اطلاع رسانی های لازم را ندیده باشد به مجرم کمک می نماید برای ارتکاب به جرم.

رمز پویا جرائم مالی را کاهش داد
وی درباره تأثیر افزایش جرائم به دنبال شیوع ویروس کرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی اظهار داشت: به همان میزان که استفاده مردم از فضای مجازی افزایش پیداکرده است، جرائم کامپیوتری هم افزایش یافته اما خوشبختانه پیش از شیوع ویروس کرونا یکی از جرائمی که پیش ازاین بسیار رایج بود یعنی کلاه برداری های مالی اینترنتی با یک کار جمعی و فعال سازی رمزهای یک بارمصرف کم شد.
رئیس اداره پیش گیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه اضافه کرد: اگر این اقدام پیشگیرانه انجام نشده بود با هجومی که مردم به فضای مجازی در دوران شیوع ویروس کرونا داشتند، بمراتب جرائم بیشتری را شاهد بودیم. امیدواریم که خرد جمعی دستگاه ها این قبیل مسائل را پیگیری کنند تا شاهد باشیم متناسب با رشد فناوری اقدامات پیشگیرانه هم رشد پیدا کند. اگر بخواهیم یک فضای مجازی سالم و ایمنی داشته باشیم باید تمرکزمان بر پیشگیری باشد.
سلامی با اعلان اینکه دستگاه قضایی و پلیس در آخر زنجیره برخورد با جرائم کامپیوتری قرار دارند اظهار داشت: لازم است که هر دستگاهی در حیطه تخصصی خودش اقدامات لازم در حوزه پیشگیری را پیگیری کند چونکه این مسئله از ظرفیت و توان یک نهاد خارج است. در حوزه اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی دستگاه هایی مختلف همچون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد به صورت مجزا ورود کرده اند؛ اما اقدامات آنها به صورت جزیره ای است. این در حالیست که همه دستگاه ها باید تبادل اطلاعات و تجربیات داشته باشند. باید در نشست های تخصصی بین دستگاهی، تمام لطمه های احتمالی سرویس ها پیش از شیوع، احصا شود و اجازه ندهیم سرویس ها بدون لطمه شناسی همه گیر شوند.
او همینطور اشاره کرد: یک انتظار مهمی که می توانیم از مردم داشته باشیم بحث مسئولیت های اجتماعی است که افراد حس مسئولیت پذیری داشته باشند و نسبت به وقوع جرائم در فضای مجازی بی تفاوت نباشند و اگر به جرمی در این فضا برخورد کردند با مراجعه به سایت معاونت اجتماعی قوه قضاییه یا پلیس فتا آنرا گزارش دهند.

هشدارهای گوناگون پلیس فتا برای جلوگیری از سوءاستفاده ها
در ادامه رجبی درباره دلیلهای تعدد هشدارهای گوناگون پلیس فتا به کاربران فضای مجازی اظهار داشت: هم اکنون مردم زمان زیادی را به حضور در فضای مجازی اختصاص می دهند. ما تلاش داریم با این هشدارها در مقطع زمانی که در آن قرار داریم و با شیوع ویروس کرونا که همراه شده با افزایش استفاده از فضای مجازی، متناسب با موضوعات مختلف همچون فضای کنکور یا ثبت نام وام ودیعه مسکن و... به مردم هشدار دهیم تا نسبت به سوءاستفاده ها آگاهی پیدا کنند. پس یکی از وظایف ما در حوزه پیشگیری این است که بطور مستمر و مرتب هشدارهای لازم را به مردم منتقل نماییم.
وی با بیان بر اینکه مسئولین باید پیش از هر فراخوانی جنبه های احتمالی وقوع جرم را در نظر بگیرند، اظهار داشت: در ماه های گذشته هم زمان با صدور فراخوان ها برای آزادسازی سهام عدالت، دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا یا وام ودیعه مسکن و... شاهد بودیم که موجی از جرائم شکل گرفت. ما خیلی سعی کردیم تا دستگاه های مرتبط را مجاب نماییم پیش از اینکه فراخوانی را صادر کنند حتما راه کارهایی که موجب سوءاستفاده مجرمان حرفه ای می شود را بررسی نمایند.
رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا اضافه کرد: ما بعنوان پلیس فتا که با مردم سروکار بسیاری داریم و پرونده های مختلف جرائم یارانه ای را بررسی و مشاهده کرده ایم در این موارد عمدتاً بوسیله رسانه ها در جریان فراخوان ها قرارگرفته ایم.
رجبی با اعلان اینکه یکی از محاسن فناوری اطلاعات، قابل پیش بینی بودن است اظهار داشت: با فناوری اطلاعات می شود خیلی از مسائل را پیش بینی، طراحی و بطور درست پیاده سازی کرد؛ بدین سبب اگر به این مسئله دقت کنیم می توانیم از وقوع خیلی از جرائم پیشگیری نماییم.
ایشان سپس درباره اینکه آیا هشدارهای پلیس به صورتی زیاده روی نیست و موجب هراس بیش ازحد کاربران نمی گردد اظهار داشت: همین حجم فعلی جرائم که شکل می گیرد حاصل مراقب و پایش های ۲۴ ساعته همکاران ما در پلیس فتا و قوه قضاییه است یعنی اگر پیشگیری های کیفری و انتظامی نبود ما وضعیتی بمراتب بدتر از امروز داشتیم. بدین سبب قائل به کاهش سطح هشدار نیستم؛ اما اینکه هشدارهای پلیس فتا بیش ازاندازه دیده می شود به این خاطر است که متأسفانه دستگاه های دیگر در حوزه فرهنگ سازی پیشگیرانه ورود نکرده اند.

ضرورت همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها
رئیس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره لزوم همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها برای جلوگیری از سوءاستفاده ها در فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی به مرحله ای رسیده است که کسی نمی تواند به تنهایی بگوید می تواند این فضا را مدیریت کند. پلیس فتا هم این راهبرد را قبول دارد و این آمادگی را دارد تا تجربیات خودرا در اختیار دستگاه ها و وزارتخانه ها قرار دهد تا آنها هم در فضای مجازی ماموریت هایی خودرا انجام دهند. این مساله اگر اتفاق بیفتد همه اقدامات و هشدارها از جانب پلیس فتا نخواهد بود.
رجبی سپس درباره اینکه در روزهای شیوع ویروس کرونا بیشترین جرائم مربوط به چه حوزه هایی بوده است اظهار داشت: با وجود پایش های گوناگون همچنان جرائم مالی درصدر جرائم کامپیوتری هستند و در رتبه بعدی جرائم در رابطه با اشخاص و آزارهای اینترنتی و ایجاد مزاحمت ها و هتک حیثیت قرار دارد.
وی ادامه داد: یکی از نکاتی که باید دقت کنیم در مورد جرائم مالی، دارایی افراد مورد دستبرد قرار می گیرد که با تشکیل پرونده تا حدود زیادی این مبالغ قابل برگشت هستند و با دستگیری مجرم پرونده فیصله پیدا می کنند. ولی متأسفانه در مورد جرائم در رابطه با اشخاص مثل هتک حیثیت و انتشار تصاویر خصوصی، حتی با پیدا شدن مجرم، اثرات جرم حل نمی گردد و از کاربران فضای مجازی خواهش می کنم به حوزه حریم خصوصی خود توجه ویژه ای کنند. عمده جرائم در این عرصه هم ناشی از غفلت و اعتماد به کاربران مجازی است.
منبع:

1399/05/24
22:19:44
5.0 / 5
1320
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web