اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

استقبال مستأجران از مصوبه تعیین سقف اجاره بها

استقبال مستأجران از مصوبه تعیین سقف اجاره بها

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه وضعیت لجام گسیخته قیمت مسكن و اجاره بها هیچ منطقی نداشت، اظهار داشت: مصوبات ستاد مقابله با كرونا توانست شرایط جامعه را آرام كند.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره جزئیات مصوبه اخیر ستاد ملی کرونا درباره بازار مسکن، اظهار داشت: طی یک ماه گذشته متاثر از شرایط روانی که در بازار اتفاق افتاده بود و تحولاتی که متاثر از نرخ ارز بود، متاسفانه در بخش مسکن قیمت خانه و قیمت اجاره بها به صورت لجام گسیخته ای متاثر شده بود و هیچ منطقی در افزایش قیمت ها وجود نداشت.
وی اضافه کرد: این ناآرامی در افکار عمومی و به خصوص دغدغه هایی که برای مستاجرین به وجود آمده بود باید با ورود سیاستی، دولت مهار و کنترل می شد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: نکته دیگر این است که شرایط کرونا به شدت تغییر کرده و هشدارهای وزارت بهداشت و ملاحظات ستاد ملی مبارزه با کرونا تشدید شده است. ما در مصوبه قبلی ستاد ملی مبارزه با کرونا دو ماه تمدید اجاره نامه ها را به علت انتشار کرونا ابلاغ کرده بودیم که الحمدلله برای مردم کارگشا بود و از اسباب کشی هایی که عامل تشدید کرونا هست جلوگیری کرد.
اسلامی اظهار داشت: در شرایط فعلی هم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای پیشگیری از اسباب کشی به استناد انتشار کرونا و تحریم های موجود، بسته سیاستی و کنترلی خویش را ابلاغ نمود که برای همه لازم الاجراست. به استناد این مصوبه حداکثر افزایش اجاره بها برای واحدهای مسکونی در شهر تهران تا ۲۵ درصد و در ۷ کلان شهر دیگر تا ۲۰ درصد و در سایر شهرها حداکثر تا ۱۵ درصد مجاز خواهد بود.
وی تصریح کرد: به صورت جدی و پیوسته هر گونه معامله ای که در حوزه املاک و مستغلات صورت می گیرد باید در سامانه ثبت املاک و مستغلات ثبت گردد و کد رهگیری دریافت شود که این تکلیف بر عهده بنگاه های معاملاتی و دفترخانه ها است که مردم یا به صورت مشترک و با توافق مالک و مستاجر در دفترخانه تمدید می کنند و یا در بنگاه کد رهگیری را دریافت می کنند.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: چنانچه مستاجری به تعهدات خود عمل نکرده باشد و حکم تخلیه برای او صادر شود مستاجر مکلف است واحد مسکونی را تخلیه کند.
اسلامی خاطرنشان کرد: اگر مالکین در این زمان خانه هایشان را به صورت رسمی به فروش برسانند، به درخواست مالک مستاجر باید ظرف دو ماه واحد را تخلیه کند.
وی با اشاره به اینکه دامنه شمول مصوبه ستاد ملی همه واحدهای مسکونی است و اصل این سیاست ناظر به این است که همه سر جای خود بمانند و جابه جایی ها عامل انتشار کرونا نشود، اظهار داشت: تا سه ماه پس از آخر کرونا که تاریخ آنرا وزارت بهداشت اعلام می کند، این مصوبه ها باید اجرا شود. چون قراردادها یک ساله است، قراردادهای فعلی تا یک سال تمدید می شوند و پس از آن اگر کرونا ادامه داشت این مصوبه نافذ است و میزان افزایش آن در سال پس از طرف ستاد ملی کرونا اعلام خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی درباره بازخورد این اقدام ستاد ملی و وزارت راه، اضافه کرد: رئیس اتحادیه املاک در مصاحبه ای اظهار داشت که این مصوبه ها کارگشا بوده است و همینطور بر مبنای اطلاعاتی که داریم مردم را آرام کرده و جامعه به یک ثباتی رسیده و از آن وضعیت لجام گسیختگی رها شده است.
اسلامی اظهار داشت: به خصوص سایت هایی که بدون هیچ ملاحظه ای نرخ هایی کاذب اعلام می کردند مورد کنترل قرار گرفته اند و تاکید شد که دادستانی به مبحث ورود کند تا از تزریق التهاب به جامعه جلوگیری شود.


منبع:

1399/04/11
13:37:27
5.0 / 5
1644
تگهای خبر: بازار , سایت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web