نان صنعتی گران می شود

نان صنعتی گران می شود

ایزو وب: دبیر انجمن صنفی كارفرمایان كارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران از افزایش قیمت مواد اولیه تولید نان صنعتی و در نتیجه احتمال افزایش قیمت این محصول امسال خبر داد، ولی اظهار داشت كه میزان دقیق این افزایش قیمت معلوم نیست.


علیرضا مروت پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه قیمت تمام شده کالا تابع قیمت مواد اولیه است، خاطرنشان کرد: امسال حقوق کارگران حدود ۲۱ درصد افزایش داشته است؛ همینطور قیمت شکر، روغن و مواد بهبود دهنده هم بالا رفته و نرخ خمیرمایه امسال چند نوبت گران شده است.
به تازگی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود که طبق تصمیم ستاد تنظیم بازار نرخ شکر درب کارخانه از ۴۰۵۰ تومان به ۶۳۰۰ تومان افزایش یافت و بزودی سازمان حمایت قیمت بسته بندی های این کالا را بر مبنای قیمت مبنای ۶۳۰۰ تومان تنظیم و ابلاغ خواهد نمود.
وی ادامه داد: ازاین رو دولت به صرف اینکه آرد یارانه ای در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهد نمی تواند قیمت را کنترل کند، اما با عنایت به این که نان یک کالای استراتژیک است، قیمت آن بیشتر از سایر کالاهای اساسی کنترل می شود.
البته به قول مروت پور نان صنعتی مشمول قیمت گذاری نیستند، اما قیمت ها کنترل می شود.
به قول دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران اگر دولت قیمت آرد را برای همه صنوف آزاد کند در بازار محصول با کیفیت تر و با قیمت واقعی به دست می آید و فساد و رانت ناشی از چند نرخی بودن آرد هم ایجاد می شود.
به قول با عنایت به شرایط فعلی امکان دارد تولیدکنندگان قیمت را ۱۵ تا ۲۵ درصد بالا برند، اما درصد دقیق افزایش قیمت معلوم نیست و بسته به نرخ مواد اولیه، نوع واحد تولیدی و هزینه سربار آن و بر مبنای قیمت تمام شده، قیمت ها افزایش خواهد یافت. همینطور قیمت این محصول در ماه های آینده هم قابل پیشبینی نیست.
چرا نان صنعتی صادر نمی شود؟
مروت پور ضمن اشاره به اهمیت صنایع غذایی در ایران و با اشاره به اینکه به علت یارانه ای بودن آرد، صادرات نان های صنعتی مجوز ندارد، خاطرنشان کرد: با این وجود ظرفیت صادرات این محصول وجود دارد و به علت مجاورت با کشورهایی مثل عراق و افغانستان می توانیم فعالیتهای مشترک در زمینه نان های صنعتی انجام دهیم یا دانش فنی خویش را از صادر نماییم. همینطور می توانیم کارخانه تولیدی را به نزدیکترین نقطه مرزی برسانیم و انواعی از نان های صنعتی که برای رستورانها یا برای برخی بیماری ها و رژیم های غذایی تولید می شود احتمالاً توان تولید آن در کشورهای همسایه وجود ندارد صادر نماییم. البته امروز بالا بودن هزینه حمل و نقل سبب شده تولید کنندگان تلاش کنند محل تولید و مصرف را به هم نزدیک کنند.
همینطور به قول وی ماشین آلات ایرانی که برای تولید نان صنعتی و شیرینی و شکلات استفاده می شود، کیفیت قابل قبولی دارند و حتی در بعضی کشورهای اروپایی و روسیه هم از این ماشین آلات استفاده می شود و قابلیت خوبی برای صادرات دارند که در این حوزه باید بخش خصوصی اقدامات لازم را انجام دهد و دولت بیشتر نقش برنامه ریزی دارد.
منبع:

1399/03/19
10:21:04
5.0 / 5
1185
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web