رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد:

دو اثر مثبت كرونا بر اقتصاد ایران

دو اثر مثبت كرونا بر اقتصاد ایران

ایزو وب: رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید باتوجه به شرایطی كه كرونا برای اقتصاد ایجاد كرده، خیلی از دولت ها در سراسر جهان با مشكلات جدی اقتصادی مواجه می شوند و در این بین كسری بودجه دولت ایران نیز اجتناب ناپذیر به نظر می آید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری امروز در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان تهران، اظهار نمود: تجربه کرونا برای اقتصاد ایران تجربه ای منحصر به فرد بود. هرچند شیوع این ویروس تبعات منفی فراوانی داشته که باید برای مقابله با آنها برنامه ریزی گسترده ای داشت، اما در عین حال شیوع ویروس کرونا دو جنبه مثبت نیز به همراه داشت.
وی افزود: اولین تجربه مثبت در دوره کرونا این بود که می توان دولت را کوچک کرد و با دورکاری به اهداف اقتصادی و مدیریتی کشور دست یافت. از طرف دیگر باتوجه به ضرورت تصمیم گیری فوری در این ایام، تعداد قابل توجهی از تصمیمات در مدت کوتاهی گرفته شد و هیچ مشکلی نیز به وجود نیامد. بدین سان اقتصاد ایران درک کرد که می توان با حذف بروکراسی دست و پا گیر و پیچیده، امورات کشور را پیگیری کرد. امیدواریم این دو درس مهم در آینده نیز ادامه یابد و با عبور از این دشواری های بی دلیل، چابکی اقتصاد ایران افزایش یابد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه امکان پذیر شدن واگذاری سهام عدالت در شرایط فعلی تصمیمی مثبت بود، بیان کرد: اتاق بازرگانی در گذشته نیز بارها بر ضرورت واگذاری این سهام تاکید کرده بود که خوشبختانه با موافقت مقام معظم رهبری این امر میسر شد. در سالی که دولت اساسا با محدودیت منابع مالی رو به روست، افزایش فعالیت ها در بورس می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.
خوانساری افزود: هرچند امروز با افزایش تعداد فعالان در بازار سرمایه، نگاه به این بازار بهبود یافته اما باید مراقبت کرد که این افزایش اقبال، در آینده هزینه ای جدید به بار نیاورد. از طرف دیگر دولت باید در کنار سهام مالکیتی، سهام مدیریتی خودرا نیز واگذار کند.
وی اشاره کرد: بخش خصوصی در ماه های گذشته کوشش کرد در کنار مردم برای عبور از دوران کرونا کمک نماید و کمک های اتاق های بازرگانی به بخش های مختلف جامعه و کادر درمان قسمتی از این برنامه ها بود. در دورانی که اقتصاد ایران امکان دست یابی به درآمدهای نفتی مانند گذشته را ندارد، اقتصاد غیرنفتی یکی از تنها گزینه های موجود است و اوج گیری کارهای این بخش، نیاز به حمایت دولت و کاهش محدودیت ها و مشکلات دارد.
منبع:

1399/03/06
23:51:50
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web