عملكرد وزارت شهرسازی در سال ۹۸،

شاخ مسكن مهر در ۹۸ هم شكسته نشد!

شاخ مسكن مهر در ۹۸ هم شكسته نشد!

ایزو وب: وزیر راه و شهرسازی در سال 1398 با حداقل شش چالش در بخش مسكن مواجه بود كه البته تقریباً همه چالش ها به سال 1399 منتقل شده است؛ در این بین مسكن مهر سیزدهمین سال آغاز اجرای خودرا هم گذراند و تكمیل نشد؛ البته اسلامی از ابتدا زمان بستن پرونده مسكن مهر را اختتام سال 1399 عنوان كرده بود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی در سالی كه گذشت مهمترین اهداف حوزه مسكن خودرا بر اجرای ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسكن، تكمیل ۵۰۰ هزار واحد نیمه كاره مسكن مهر و تامین زیرساخت های این ابر پروژه گذاشت. با وجود آنكه آمار رسمی از دو طرح مذكور هنوز جمع آوری نشده گزارش های میدانی حاكی از آنست كه طرح اقدام ملی در بعضی حوزه های مشاركتی با سازندگان به پیشرفت ۳۰ تا ۵۰ درصد رسیده و حدود ۱۴۰ هزار واحد مسكن مهر در سال ۱۳۹۸ تكمیل شده است. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی قول داده ۹۰۰ هزار واحد مسكونی شامل طرح اقدام ملی و مسكن مهر را تا آخر سال ۱۳۹۹ تحویل دهد.
بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۹ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان بود. این عدد برای سال ۱۳۹۹ با افزایش ۳۳ درصد به ۱۲ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان رسیده است. وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد برای سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد تومان بوسیله منابع، امكانات و زمینهای در اختیار خود درآمد كسب كند و آنرا به طرح های مهم خود اختصاص دهد.
شواهد و قرائن نشان میدهد وزارت راه و شهرسازی برای تحقق اهداف خود در حوزه مسكن با چالش هایی مواجه می باشد كه مهمترین آن به كمبود منابع دولتی ناشی از كاهش درآمدهای نفتی دولت برمی گردد. بر این اساس وزیر ساختمان دادمان برای اجرای بخش مهمی از اهداف خود باید به منابع وزارتخانه تكیه كند.
تردید در توانایی متقاضیان طرح اقدام ملی مسكن در تامین آورده و بازپرداخت تسهیلات همانند مشكلی كه در مسكن مهر با آن مواجه بودند، افزایش شدید قیمت مسكن در كلان شهرها، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات، ركود ساخت و ساز در بخش خصوصی، كندی اجرای طرح های نوسازی و بهسازی در بافت های ناكارآمد و عدم تمایل سازندگان حرفه ای برای اجرای پروژه های جدید ناشی از ركود بخش فروش از مهم ترین معضلات وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۸ بود كه تقریباً تمام این مشكلات به سال ۱۳۹۹ منتقل می شود.
در سال ۱۳۹۸ البته قدم هایی از طرف وزارت راه و شهرسازی برای رونق دهی به بخش مسكن بعنوان یك بخش پیشرو در اقتصاد كلان كه دارای رابطه پیشین با ۷۸ و رابطه پسین با ۵۶ بخش اقتصادیست برداشته شد.
آغاز اجرای تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی كه محمد اسلامی آنرا آغاز نهضت خانه سازی در ایران می داند از اواخر سال ۱۳۹۷ یكی از برنامه هایی است كه البته هنوز به پایان نرسیده، پس نمی توان به آن نمره داد.
از سوی دیگر مقرر است تا آخر سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۴۴ هزار واحد باقیمانده مسكن مهر، منهای آن تعداد كه دارای مشكلات حقوقی است تكمیل شود. از سال ۱۳۸۶ تابحال دو میلیون و ۳۶۸ هزار و ۸۶۸ واحد مسكن مهر تعریف شده كه تا ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۸ تعداد دو میلیون و ۲۴ هزار و ۲۶۸ واحد به مرحله فروش اقساطی رسیده و در واقع كارت قسط برای آنها صادر گردیده است.
بدین ترتیب حدود ۳۴۴ هزار واحد باقی مانده كه یا دارای پیشرفت فیزیكی مناسبی هستند و تا یك سال آینده واگذار می شوند یا به سبب مشكلات حقوقی از پیشرفت كمتر از ۳۰ درصد برخوردار می باشند و بانك مسكن نمی تواند آنها را به مرحله فروش اقساطی برساند.
در فاصله یك سال منتهی به ابتدای بهمن ماه، تعداد واحدهای مسكن مهر فروش اقساطی شده معادل ۶۱ هزار و ۷۴۸ واحد بوده كه بررسی ها نشان میدهد این فرآیند نسبت به سال های قبل كندتر شده و علت اصلی آن به دعواهای حقوقی یا داشتن معارض زمین های مسكن مهر مربوط می شود.
در این شرایط باید ببینیم كه آیا ساكنان ساختمان دادمان موفق می شوند شاخ مسكن مهر را بشكنند یا این پروژه فرسایشی كه ۱۳ سال انرژی و عمر دو دولت را گرفته برای دولت بعدی به ارث گذاشته می شود.
منبع:

1399/01/01
18:31:54
5.0 / 5
1953
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web