هر ایرانی ۱۸۷ دلار برای خوردگی هزینه می كند!

هر ایرانی ۱۸۷ دلار برای خوردگی هزینه می كند!

ایزو وب: بطور متوسط هر ایرانی در هر سال 187 دلار برای خوردگی هزینه می كند كه 15 درصد این رقم در حوزه نفت و گاز است. به عبارت دیگر 3 تا 4 میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز صرف خوردگی می شود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، خوردگی پدیده ای است كه به واسطه تأثیر متقابل ماده و محیط بر هم پدید می آید و در نتیجه آن ماده تغییر حالت داده و فاسد می شود. پدیده خوردگی در تمامی دسته های اصلی مواد، شامل فلزات، سرامیكها، پلیمرها و كامپوزیتها اتفاق می افتد، اما وقوع آن در فلزات آنقدر شایع و فراگیر بوده و اثرات مخربی بجای می گذارد كه هرگاه صحبت از خوردگی به میان می آید، ناخودآگاه خوردگی یك فلز به ذهن متبادر می شود.
علیرضا حاتمی منفرد - دبیر اجرایی نوزدهمین كنگره خوردگی - امروز در نشستی خبری با بیان این كه هزینه خوردگی در كشورها بسته به امكانات جلوگیری حدود ۴ تا ۸ درصد است اظهار نمود: در ایران نیز این رقم همین میزان است. پس از تحریم ها تصور می شد كه اگر نتوانیم مشكلات خوردگی را برطرف نماییم، تمامی صنایع تعطیل و مخازن از كار خواهد افتاد اما شركت های دانش بنیان محصولاتی تولید كردند كه بتوانیم این مشكلات را برطرف نماییم.
وی با تاكید بر این كه خوردگی برای هر ایرانی ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه دارد كه به صورت خاموش پرداخت می شود اشاره كرد: این در حالیست كه ما این میزان هزینه را احساس نمی نماییم اما حالا كه بحث انتقال خزر به فلات مركزی مطرح شده و شوری آب مشكلاتی را به دنبال خواهد داشت، لازم است تا اقداماتی برای حل این مسئله صورت گیرد.
بگفته دبیر اجرایی نوزدهمین كنگره خوردگی، مدیران باید به این اعتقاد برسند كه برای رفع مشكلات ناشی از خوردگی آموزش های لازم را برگزار كنند تا هزینه ها كم شود اظهار داشت: در كشور آلمان هزینه خوردگی برای هر نفر در طول یك سال ۱۳۰۰ یورو است و بیشتر از صد میلیارد یورو در سال هزینه خوردگی در كشور آلمان می شود اما باتوجه به این كه در این كشور همه چیز استاندارد است، كنترل ها نیز به صورت دقیق صورت می گیرد و این موضوعی است كه در كشور ما به آن توجه نشده است.
حاتمی منفرد ضمن انتقاد از این مسئله اظهار نمود: از نظر علمی ایران جزو ۱۰ كشور برتر در بحث خوردگی است اما در ارتباط با كنترل این مسئله در رتبه ۴۰ قرار داریم.
وی ضمن تاكید بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه برای حل مشكلات موجود در این عرصه اظهار داشت: یكی از مشكلاتی كه در این رابطه وجود دارد عدم ارتباط این دو بخش مهمست كه در نوزدهمین كنگره ملی خوردگی می خواهیم تا این فاصله ها را كمتر نماییم.
حاتمی منفرد با بیان این كه ۳.۱ درصد تولید ناخالص ملی هر كشور مختص به خوردگی است اظهار داشت: در سال قبل ۴۸۴ میلیارد دلار تولید ناخالصی ملی بود كه اگر این عدد را در ۳.۱ ضرب نماییم، حدود ۱۷ میلیارد دلار هزینه خوردگی در كشور می شود كه در اروپا با اعمال كنترل های این مسئله را مدیریت می كنند.
بگفته دبیر اجرایی نوزدهمین كنگره خوردگی در سال های گذشته به خاطر مواد جدید خواستیم تا خوردگی در صنایع كنترل نماییم اما باتوجه به این كه منابع نفت و گاز محدود است و شرایط بهره برداری سخت می شود، بنا بر این با استفاده از فولادهای زنگ نزن، به سختی امكان انجام این كار وجود داشت.
وی با بیان این كه الزامات قانونی برای خوردگی سخت تر می شود اشاره كرد: هم اكنون حساسیت های محیط ز یستی افزایش یافته است، مثلا زمانی كه در خلیج مكزیك نشت نفت رخ داد یك فاجعه به بار آورد. اما كشورهای توسعه یافته مانند آلمان، انگلیس و آمریكا از این تهدید بعنوان فرصت بهره برده اند و با برنامه ریزی از مسئله خوردگی بعنوان یك بیزنس استفاده كردند به شكلی كه خوردگی نه تنها یك تهدید بلكه یك فرصت برای آنها باشد.
حاتمی منفرد با تاكید بر این كه هر سال ۱۰۰ میلیارد دلار صرف مطالعه دراین زمینه می كند و دانش آنرا به كشورهای دیگر می فروشد اظهار داشت: ما نیز می توانیم دانش خوردگی را به كشورهای عراق و همسایه صادر نماییم و هر ساله اهتمام كرده ایم كه این دانش را بومی سازی نماییم.
دبیر اجرایی نوزدهمین كنگره خوردگی با بیان این كه هم اكنون ۳۰ درصد هدر رفت آب آشامیدنی در كشور ما به خاطر فرسودگی و خوردگی خطوط لوله است اظهار داشت: غیر از هزینه های مستقیم خوردگی هزینه های غیرمستقیم نیز به وجود می آید، بطور مثال زمانی كه یك راكتور گرفتار خوردگی می شود و انفجار رخ می دهد خسارت های جانی و مالی زیادی به بار می آید.
منبع:

1398/11/26
20:55:28
5.0 / 5
2291
تگهای خبر: آموزش , توسعه , تولید , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web