اوج گیری تورم در كشورهای شمال اروپا

اوج گیری تورم در كشورهای شمال اروپا

ایزو وب: نرخ تورم نروژ به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسید.


به گزارش ایزو وب به نقل از تریدینگ اكونومیكس، نرخ تورم نروژ در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه۲۰۲۰ به ۱.۸ درصد افزایش یافت كه از چهار ماه گذشته تابحال بی سابقه بوده است. این نرخ تورم كه ۰.۲ درصد بیشتر از پیش بینی های قبلی و ۰.۴ درصد بیشتر از ماه قبل بوده است، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است كه تورم آن از ۲.۳ درصد در ماه دسامبر به ۲.۸ درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا كرده است. در میان سایر بخش های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی از ۰.۴درصد به ۲.۱ درصد و بخش فرهنگ و آموزش از ۲.۱ درصد به ۲.۷ درصد افزایش یافته است.
هسته تورمی كه تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در ماه ژانویه بدون تغییر نسبت به ماه قبل و در سطح دو درصد باقی است. بر اساس ماهانه نیز تورم نروژ ۰.۴ درصد اندازه گیری شده است.
متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۷ درصد بوده كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹درصد و كمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.
از طرف دیگر نرخ تورم در دیگر كشور اروپای شمالی یعنی دانمارك نیز روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این كشور تا اختتام ماه ژانویه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است.
این نرخ تورم كه بالاترین نرخ تورمی دانمارك از ماه ژوئن تابحال شمرده می شود بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است كه تورم آن از ۱.۸ درصد در ماه دسامبر به ۲.۷ درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا كرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری از ۱.۷ درصد به دو درصد رسیده است. در بخش مراقبت های درمانی و غذا و نوشیدنی نیز نرخ تورم و به ترتیب معادل دو درصد و ۰.۷ درصد بوده است.
نرخ تورم ماهانه در دانمارك نیز با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به ۰.۱ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارك در بازه زمانی ۱۹۸۱تا ۲۰۱۹معادل ۲.۸۶ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱با ۱۳ درصد و كمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.
منبع:

1398/11/24
19:02:12
5.0 / 5
2270
تگهای خبر: آموزش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web