معاون وزیر كار:

اجرای طبقه بندی مشاغل در همه كارگاه ها لازم الاجرا است

اجرای طبقه بندی مشاغل در همه كارگاه ها لازم الاجرا است

به گزارش ایزو وب معاون وزیر كار اظهار داشت: همه كارگران شامل قرارداد موقت، دائم و فصلی باید با طرح طبقه بندی مشاغل تطبیق داده شوند و مزد و مزایای آنها در قالب نظام جبران خدمات طرح طبقه بندی مشاغل پرداخت گردد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، حاتم شاكرمی در همایش كارشناسان طبقه بندی مشاغل ایران با اشاره به دامنه شمول طرح طبقه بندی مشاغل گفت: پرداخت بدون تبعیض مزد برای انجام كارهای هم ارزش از حقوق اولیه نیروی كار است.
وی اضافه كرد: پیمانكارانی كه تحت هر شرایطی با شركت های پیمان دهنده قرارداد داشته و فعالیت می نمایند باید از طرح طبقه بندی مشاغل كارگاه اصلی تبعیت كنند.
شاكرمی اشاره كرد: هدف از نظام جبران خدمت كه یكی از موضوعات با اهمیت در ارتباط با مدیریت منابع انسانی و كارآفرینی است ارتقای انگیزش و بهره وری كاركنان و حفظ و صیانت از نیروی انسانی شاغل در سازمان ها است.
وی اظهار داشت: با رشد پدیده جهانی شدن اقتصاد، توسعه فن آوری و دانش و گسترش بخش خدمات، ضرورت تغییر بازبینی در نظام طبقه بندی مشاغل و تحول در مدیریت منابع انسانی امری ضروری بوده است.
شاكرمی افزود: نظام طبقه بندی مشاغل باید متناسب با تحولات تكنولوژیكی و تغییرات بیش از پیش نظام اقتصادی و روابط كار صنعتی و همین طور نیازهای نوین شركت ها و واحدهای اقتصادی انعطاف پذیر بوده و منتج به افزایش بهره وری نیروی كار و كارگاه شود.
معاون روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباب اهداف طرح طبقه بندی مشاغل نیز اظهار داشت: از اهداف این طرح، سرعت بخشیدن و شفافیت است كه اجرای صحیح آن موجب افزایش بهره وری، ایجاد انگیزه در نیروی كار، ایجاد تعادل در بازار كار، پاسخگویی به نیازهای سیستم جبران خدمت، هم افزایی بین كارگر و كارفرما و در نهایت كاهش دعاوی كارگر و كارفرما و ممانعت از اعمال نظرهای فردی می شود.
شاكرمی اظهار داشت: این معاونت آمادگی دارد برای ارتقا بیشتر سطح خدمات خود، نشست های مشترك همفكری و هم اندیشی درباب طرح ها و مدلهای جدید ارزشیابی مشاغل برگزار كند.
در ادامه این مراسم، كوروش یزدان مدیركل روابط كار و جبران خدمت وزارت كار، ضمن تشریح الزامات و موارد قانونی در رابطه با طرح های طبقه بندی مشاغل، به مشكلات اجرایی آن پرداخت و اظهار داشت: هم اكنون اداره كل روابط كار و جبران خدمت، تعامل و انعطاف پذیری لازم را جهت بررسی روش های ارزیابی مشاغل و نظام پرداخت مزدی مشروط به برقراری عدالت مزدی برای كارهای هم ارزش را فراهم نموده است.
وی با اشاره به الكترونیكی كردن پروسه گردش كار بررسی و تائید طرح های طبقه بندی مشاغل بوسیله سامانه جامع روابط كار از تمامی ذی نفعان خواست با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به احراز هویت و ثبت نام اقدام نمایند. ش


منبع:

1398/10/09
21:28:37
5.0 / 5
1448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web