با وام مسكن می توان ۱۲ متر خانه خرید!

با وام مسكن می توان ۱۲ متر خانه خرید!

به گزارش ایزو وب با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می توان یك اتاق ۱۲ متری در تهران خریداری كرد!


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین تا حدود دو سال قبل حدود ۵۰ درصد قیمت یك خانه ۷۵ متری در تهران را پوشش می داد. اما الان با عنایت به قیمت میانگین مسكن در پایتخت كه ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان است، با وام ۱۶۰ میلیون تومانی می توان یك اتاق ۱۲ متری خریداری كرد و قدرت پوشش دهی این تسهیلات به حدود ۱۷ درصد رسیده است. بنابراین متقاضی چندانی برای دریافت انواع تسهیلات مسكن به بانك رجوع نمی كند.
قیمت اوراق تسهیلات مسكن از حدود ۸۰ هزار تومان در دو سال قبل به نصف كاهش یافته و در ایام اخیر «تسه» به محدوده ۴۰ هزار تومان رسیده است. از جانب دیگر به نظر می آید كسادی معاملات منجر به كاهش رجوع برای سپرده گذاری شده است. در این میان رقابت منفی بانك ها در پرداخت سود سپرده سبب شده تا نقدینگی به دیگر بانك ها برود تا به قول مدیرعامل بانك مسكن، این بانك در جذب سرمایه گرفتار مشكل شود.
آن طور كه رحیمی اناركی عنوان كرده، الان در جذب سپرده های جدید به علت آنكه وارد رقابت نرخ سود بانكی با سایر بانك ها نشده ایم با مشكل مواجه هستیم.
مدیرعامل بانك مسكن خاطرنشان كرد: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده و تلاش هایی كه برای ایجاد انضباط مالی در بانك مسكن انجام شد، نرخ سود سپرده در نیمه دوم امسال برای این بانك بهتر شود و بتوانیم منابع موردنیاز خویش را در نیمه دوم سال در چارچوب جذب سپرده، تامین نماییم.
رحیمی اناركی اظهار داشت: بانك مسكن همینطور یكسری از ابزارهای جدید را در دستور كار و در دست پیگیری دارد. كه با این ابزارهای جدید در صدد هستیم تا بتوانیم حوزه تامین مالی طرح های مسكن را در بازار سرمایه توسعه و تعمیق دهیم.
وی تقویت بازار سرمایه را در اجرای طرح های مسكنی مستلزم همكاری سازمان بورس و اوراق بهادار و همینطور سایر نهادهای ناظر همچون بانك مركزی دانست و اظهار داشت: در این خصوص لازم است تا همكاری وزارتخانه های راه و شهرسازی و همینطور اقتصاد و دارایی با بانك مسكن بیشتر شود تا بتوانیم فعالیت ها را سهل تر به پیش ببریم.
مدیرعامل بانك مسكن هم چنین درباره چگونگی تامین اعتبار برای اجرای طرح اقدام ملی مسكن اظهار داشت: بانك مسكن از ۴۰۰ هزار واحد مسكونی طرح اقدام ملی، پرداخت تسهیلات به ۲۴۰ هزار واحد را تقبل كرده است كه در این زمینه بخشی از تامین اعتبارات از محل صندوق پس انداز مسكن یكم انجام می شود.
مدیرعامل بانك مسكن اضافه كرد: الان بیشتر از ۳۵۰ هزار فقره حساب صندوق پس انداز مسكن یكم وجود دارد كه حداقل ها را رعایت كرده اند.
رحیمی اناركی افزود: بخش دیگری از تامین اعتبار طرح اقدام ملی مسكن را از محل اقساط وصولی بانك كه پیشبینی كرده ایم امسال رقم قابل توجهی باشد انجام می شود.1398/07/15
11:18:54
5.0 / 5
1676
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web