یك مقام مسئول مطرح كرد:

كنترل گازهای گلخانه ای تنها راه مدیریت گرمایش زمین

كنترل گازهای گلخانه ای تنها راه مدیریت گرمایش زمین

به گزارش ایزو وب مدیركل دفتر مدیریت، مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: هیچ راهكاری برای كنترل گرمایش زمین جز مدیریت گازهای گلخانه ای وجود ندارد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، بنفشه زهرایی مدیركل دفتر مدیریت، مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو در نشستی خبری با اشاره به اینكه پدیده گرمایش جهانی از اواخر قرن نوزدهم شروع شده است، اظهار داشت: نشانه های این آغاز را می توان ذوب شدن یخچال های قطبی و در نتیجه آن بالا آمدن سطح آب دانست. علت اصلی این گرمایش جهانی را باید غلظت گازهای گلخانه ای دانست چون كه دمای سطح زمین از سال ۱۹۲۰ میلیارد در حال افزایش بوده، ازاین رو باید گفت تغییر اقلیم پدیده غیر قابل انكار است.
وی افزود: هیچ راهكاری برای مدیریت گرمایش زمین جز كنترل و كاهش گازهای گلخانه ای موجود ندارد. البته بزرگترین آلوده كنندگان جو زمین را باید آمریكا، چین، هند، روسیه، عربستان سعودی و... دانست.
به گفته این مقام مسئول اروپایی ها بیشترین تلاش را برای محدود كردن گازهای گلخانه ای انجام می دهند. این در شرایطی است كه آمریكا از دهه ۷۰ میلادی به بعد تغییری در روند انتشار گازهای گلخانه ای خود نداده است. از جانب دیگر انتشار گازهای گلخانه ای چین از نیمه دهه ۸۰ میلادی تابحال روبه افزایش بوده و نه تنها كم نشده بلكه چندین برابر هم شده است. البته در این بین سهم خاورمیانه هم قابل توجه است.
زهرایی اضافه كرد: بررسی آمار دمای سطح زمین و هوا نشان داده است كه ۱۶ سال از ۱۷ سال گرمترین سالهایی كه كره زمین از اواخر قرن نوزده میلادی تجربه كرده پس از سال ۲۰۰۰ میلادی بوده است چنانچه از سال ۱۹۳۰ میلادی به بعد دمای هوا همواره بالاتر از متوسط قرار داشته است.
این مقام مسئول غیر قابل پیشبینی بودن آینده را كه دامنه آن در تغییر الگوی بلایای طبیعی دیده می شود، بعنوان یكی از اشكالات تغییر اقلیم و تبعات آن عنوان نمود و اظهار داشت: طبق آمار موجود بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۱ میلادی ۳ هزار و ۴۵ سیل، ۲ هزار و ۶۸۹ طوفان، ۴۷۰ خشكسالی، و ۳۹۵ یخبندان شدید در سراسر جهان رخ داده است. این در شرایطی است كه افزایش آتش سوزی جنگلها، افزایش بارانهای جدید و همینطور افزایش سرعت بارش های موسمی، ذوب برق و یخ هم از دیگر تبعات تغییرات اقلیمی به حساب می آید.
مدیركل دفتر مدیریت، مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو تصریح كرد: بارش های امسال نتوانسته از ۸۰ درصد كشور خشكسالی را جبران كند چون كه روند بارش در ایران به طوری تغییر كرده كه نمی تواند منابع زیرزمینی كشور را تغذیه كند و بعد تبدیل به باران شده و به جای زمستان در بهار شاهد آن هستیم.
به گفته این مقام مسئول هر چند تعداد روزهای تر سال زیاد شده اما این باران تغییری در منابع آبی ندارد البته اثرات تغییر اقلیم در نقاط مختلف كشور متفاوت می باشد كه یكی از تبعات این تغییر اقلیم را تا سال ۲۰۵۰ میلادی باید میزان منابع آب قابل بهره برداری در مناطق خشك ایران واقع شده است دانست كه بین ۱۰ تا ۳۰ درصد كاهش را تجربه می كند. همینطور برای حوزه خلیج فارس افزایش بارش های تابستانه و كاهش بارشهای زمستانه تا ۳۰ درصد پیشبینی شده كه تاثیر قابل توجهی بر منابع آب ایران گذاشته است.
زهرایی در انتها خاطرنشان كرد: پیشبینی می شود تا سال ۲۰۹۰ میلادی سطوح تحت پوشش خشكسالی های شدید بین ۱۰ تا ۳۰ درصد فراوانی و وقوع خشكسالی ها تا دو برابر و متوسط تداوم خشكسالی ها بین دو تا ۶ برابر افزایش یابد. كه البته مطالعه چندانی درباره اثرات تغییر اقلیم بر آبهای زیرزمینی نشده اما به نظر می آید افزایش شدت و فراوانی خشكسالی ها و سیلاب ها باعث تخلیه روان آب ها شود.

1398/07/10
22:24:31
5.0 / 5
1422
تگهای خبر: آینده , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web