مركز آمار: تراز مالی خانوارهای ایرانی مثبت است

مركز آمار: تراز مالی خانوارهای ایرانی مثبت است

ایزو وب: مركز آمار مدعی شده كه از سال 1395 تا اختتام سال1397 همواره درآمد خانوارهای ایرانی بیشتر از هزینه آنها بوده و مابه التفاوت آن مثبت بوده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، چندی پیش مركز آمار گزارشی از نتایج طرح های آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی سال ۱۳۹۷ هر خانوار شهری منتشر نمود كه نشان داد سهم هزینه های آنها در سال قبل كمتر از درآمدشان بوده است.

بنا بر این گزارش خانوارهای شهری در سال قبل بطور متوسط ۴۳ میلیون و ۴۹۱ هزار تومان درآمد و ۳۹ میلیون و ۳۲۳ هزار تومان هزینه داشته اند كه معادل متوسط ماهانه سه میلیون و ۶۲۴ هزار تومان درآمد و ۳ میلیون و ۲۷۷ هزار تومان هزینه است.

همچنین هر خانوار روستایی حدود ۲۳ میلیون و ۳۱۱ هزار تومان درآمد و ۲۱ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان هزینه داشته كه معادل متوسط ماهانه یك میلیون و ۹۴۳ تومان درآمد و یك میلیون و ۷۸۷ هزار تومان هزینه بوده است.

بر این اساس مابه التفاوت درآمد و هزینه سالانه خانوارهای كشور در سال ۱۳۹۷ نشان داده است كه هر خانوار شهری بطور متوسط چهار میلیون و ۱۶۸ هزار تومان و هر خانوار روستایی یك میلیون و ۸۶۴ هزار تومان بیشتر از هزینه سالانه اش درآمد داشته است كه معادل متوسط ماهانه ۳۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۱۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان به ترتیب برای هر خانوار شهری و روستایی بوده است.

در واقع، از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ هر خانوار شهری به ترتیب ۱۰، ۲، ۱۰.۲ و ۹.۶ درصد و هر خانوار روستایی به ترتیب ۱۱.۳، ۱۱.۵ و ۸ درصد از درآمدش نسبت به كل هزینه هایش بیشتر بوده است.

توضیح مركز آمار در ارتباط با پس انداز خانوارها

این در حالی است كه مركز آمار اخیرا در گزارشی به روند درآمد و هزینه خانوارها در چند سال اخیر اشاره داشته و اعلام نموده است كه روند مابه التفاوت درآمد و هزینه خانوارها در سال های اخیر از مثبت بودن این مابه التفاوت از چند سال قبل حكایت دارد؛ به شكلی كه در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز هر خانوار شهری به ترتیب سه میلیون و ۲۳۹ هزار تومان و سه میلیون و ۷۴۲ هزار تومان و هر خانوار روستایی به ترتیب یك میلیون و ۹۹۶ هزار تومان و دو میلیون و ۳۱۷ هزار تومان بیشتر از هزینه سالانه اش درآمد داشته است.

در توضیح مركز آمار آمده كه مابه التفاوت درآمد و هزینه خانوار لزوما به مدلول پس انداز خانوار نیست. به طور ساده پس انداز عبارت است از قسمتی از درآمدهای افراد كه خرج نشده است. اما در تحلیل های اقتصاد كلان مفهوم صحیح پس انداز را باید از جریان دایره وار درآمد و تولید ملی فهمید. با عنایت به اینكه هر درآمدی كه ایجاد می ­شود از جانب دیگر به مدلول تولید كالا و خدمات است، پس خودداری از مصرف و خرج نكردن تمام درآمد به مدلول مصرف نشدن قسمتی از كالا و خدمات تولید شده نیز بوده و در واقع در مفهوم اقتصاد كلان، همین بخش از تولید مصرف نشده است كه بیان كننده پس انداز است. چنانچه به پس انداز از دید تشكیل سرمایه بنگریم، مناسب ترین مفهوم برای پس انداز است برای اینكه پس انداز و سرمایه گذاری در دنیای واقعی جدا از هم نیستند. به عبارت دیگر همان كالا و خدماتی كه بر اثر خودداری افراد جامعه از خرج كردن همه درآمد یا بر اثر پس انداز به مصرف نرسیده است، می ­تواند تبدیل به سرمایه گذاری شود.

در این رابطه اعلام شده كه در طرح­ های آمارگیری هزینه و درامد خانوار درامد یك­سال گذشته خانوار سوال شده و آن بخشی كه برای سرمایه گذاری از خانوار خارج می­ شود پرسیده نشده و فقط در صورتی­ كه در كوتاه مدت (دوره زمانی یك ساله مورد پرسش) دارای بازدهی مالی باشد در بخش درآمدها ثبت می شود. بنابر این نمی توان پس انداز خانوارها را (چه در كوتاه مدت و چه در بلند مدت) بوسیله این آمارگیری محاسبه كرد.منبع:

1398/06/25
19:45:42
5.0 / 5
1523
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web