از ابتدای امسال،

خام فروشی سنگ آهن 5 میلیون تن از صادرات فولاد كشور كاهش داد

خام فروشی سنگ آهن 5 میلیون تن از صادرات فولاد كشور كاهش داد

به گزارش ایزو وب دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران اظهار داشت: وضع عوارض در زمینه صادرات سنگ آهن باید در همان زنجیره فولاد در صندوقی تحت عنوان پشتیبانی از فرآوری مواد معدنی صرف فراوری سنگ آهن شود و میزان آن، آنچنان بالا برود كه برای صادركنندگان صرفه ای وجود نداشته باشد.


رسول خلیفه سلطانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: خودمان كمك نماییم كه ارزش افزوده بالا برود و بدانیم كه اگر مواد اولیه صادر شود، سود از دست می رود.
او باید با تاكید بر این كه باید تلاش نماییم كارخانجات به سمت تعطیلی نروند، اظهار نمود: باید سنگ آهن پرعیاری سازی شود و به سمت تولید كنسانتره برود و در نهایت به محصول تبدیل گردد و كسب و كار ایجاد كند. دولت نیز باید كنترل كند به میزانی كه سنگ آهن، آب، زیر ساخت، حمل و نقل، گاز و... داریم مجوز طرح فولادی بدهد.
رسول خلیفه سلطانی اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان و فولاد مباركه برای تولید فولاد سرمایه گذاری كردند اما حالا این دو فولادساز بزرگ كشور با مشكل تامین مواد اولیه مواجه گشتند، ضمن اینكه متاسفانه مجوزهایی نیز برای تولید فولاد در راه می باشد كه باید از آنها جلوگیری شود.
دبیر انجمن تولید كنندگان فولاد اشاره كرد: همانطور كه باید مانع صادرات سنگ آهن بعنوان خام فروشی شویم، نباید جلوی صادرات فولاد كه ارزش افزوده دارد، گرفته شود، هر بخشنامه ای كه در این زمینه صادر شود، یك بخشنامه ضد اقتصاد ملی است.
وی ادامه داد: فولادی ها و معدنی ها باید در یك فضای واقعی گفت و گو به نتایج و راهكارهای منطقی و جامع برسند. این صنایع با هم افزایی و آینده گری می توانند نقش موثری در توسعه كشور و اقتصاد منهای نفت داشته باشند.
رسول خلیفه سلطانی اظهار نمود: امسال احتمالاً ۲۶ میلیون تن تولید فولاد داریم كه ۱۳ میلیون مصرف واقعی می شود و بقیه باید صادر گردد. بر این اساس طی ماه های گذشته حدود ۷ تا ۸ میلیون صادرات داشتیم و این در شرایطی است كه ۵ میلیون ظرفیت خالی صادرات داریم یعنی اگر خام فروشی نبود و تولید داشتیم می توانستیم ۵ میلیون تن بیش تر صادر نماییم. اگر توان تولید داخل و مواد اولیه پایدار تامین گردد، ظرفیت های معطل صنایع فولادی داخلی و همین طور ظرفیت های خالی صادراتی تكمیل می گردد.
منبع:

1398/06/21
20:20:55
5.0 / 5
1321
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web