نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید

نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید

به گزارش ایزو وب یك اقتصاددان تاثیرات تغییر در وضعیت ظاهری واحد پولی بر نرخ سایر ارزها در بازار را تشریح نمود و اظهار داشت: برمبنای نرخ فعلی دلار، هر دلار 12 واحد پول جدید خواهد بود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، جدی شدن اعمال تغییرات در وضعیت ظاهری واحد پولی كشور موجب گمانه زنی های زیادی درباره علت و تبعات این تصمیم جدید دولت شده است. یكی از مسائلی كه در این زمینه مطرح می شود وضعیت مبادلات ارزها در بازار با معیارهای جدید پولی است.
در این زمینه كمیل طیبی - كارشناس اقتصادی - در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر اینكه حذف صفرها از پول ملی به تنهایی اثرات اقتصادی محسوسی ایجاد نخواهد كرد، اظهار نمود: این تصمیم جدید دولت جز اینكه موجب ایجاد دردسر جدیدی برای پول ملی شود نتیجه دیگری ندارد. با حذف صفرها اقتصاد شاهد چند نرخ جدید خواهد بود كه یكی از این نرخ ها نرخ دلار است كه برمبنای حذف چهار صفر، هر دلار حدودا معادل ۱۲ واحد جدید تعیین خواهد شد.
این اقتصاددان با اشاره زمان بر بودن تغییرات در واحد پولی كشور افزود: تغییرات جدید نیازمند درنوردیدن یك فرآیند زمانی دو تا چهار ساله است تا به این صورت بتواند خودرا با اقتصاد كشور هماهنگ كند.
او با اشاره به مستقل بودن پدیده تورم از وضعیت ظاهری واحد پولی بیان كرد: تورم معمولا در بستری بروز خواهدنمود كه قبل از آن ركود اقتصادی اتفاق افتاده باشد. این ركود است كه در نهایت علاوه بر تورم موجب از بین بردن انگیزه های تولید و سرمایه گذاری خواهد شد؛ بدین سبب حذف چند صفر از واحد پولی نمی تواند هیچ تاثیری بر این چرخه تورمی بگذارد.
طیبی همین طور به هزینه های ناشی از ایجاد تغییر در واحد پولی كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ هزینه های محاسباتی این تغییر و تحولات هزینه هایی خواهد داشت. از طرف دیگر تغییرات در وضعیت ظاهری اسكناس ها و سكه ها هم مطرح است كه آن هم حتما هزینه هایی خواهد داشت.
او با اشاره به احتمال حذف تدریجی اسكناس ها و سكه ها از چرخه مبادلات اقتصادی نیز اظهار نمود: واقعیت این است كه وجود اسكناس ها و سكه ها باوجود ارزش پولی كه دارند به لحاظ ذاتی وجودشان برای حفظ هویت و كیان پول ملی لازم است.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، قبل از این عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - با اشاره به برخی انتقادات نسبت به هزینه بر بودن حذف چهار صفر و چاپ مجدد اسكناس گفته بود كه تبدیل واحد پولی برای ما هزینه ای ندارد. برای اینكه سالانه ۷۰۰ میلیون اسكناس امحا و چاپ مجدد می شود. علاوه بر این هفت میلیارد قطعه اسكناس رایج در كشور داریم كه با این كار به سه میلیارد قطعه تبدیل خواهد شد. در واقع هزینه امحاء و چاپ جایگزین می گردد و هزینه خیلی زیادی تحمیل نمی گردد.
رئیس كل بانك مركزی همین طور اظهار كرده كه مسكوكات در كشور از رده خارج شده و كسی پول سكه ای را قبول نمی كند و بالاترین سكه ما كه سكه ۵۰۰ تومانی است قیمتش ۸۲۰ تومان می شود؛ یعنی هر چه سكه ضرب می نماییم از رده خارج می شود تا آنرا آب كنند و از آن استفاده دیگری داشته باشند.
منبع:

1398/05/28
15:02:20
5.0 / 5
1641
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web