وزارت نیرو توپ را به زمین مردم انداخت

وزارت نیرو توپ را به زمین مردم انداخت

به گزارش ایزو وب ماراتن افزایش دما و رشد مصرف برق قبل از شروع فصل تابستان، شروع شده و مجدداً این سوال مطرح است كه آیا امسال هم همچون سال قبل خاموشی های برنامه ریزی شده خواهیم داشت یا خیر؟ سوالی كه وزیر نیرو برای یافتن پاسخ آن، مردم را مخاطب قرار می دهد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، امسال هم همچون سال های قبل، با حركت به سمت تابستان و افزایش دما و به تبع آن استفاده از وسایل سرمایشی، مصرف برق روند صعودی به خود می گیرد. این روند سال قبل به قدری شدت یافت كه شاهد خاموشی های برنامه ریزی شده بودیم. البته مسئولان علت اصلی آنرا بحران آب و ناتوانی نیروگاه های برق آبی عنوان كردند، بحرانی كه به نظر نمی رسد امسال با عنایت به بارندگی های اخیر در سراسر ایران آنقدر جدی باشد كه كار را به خاموشی برساند.
در این میان باآنكه مسئولان تابحال حرفی از خاموشی برنامه ریزی شده به میان نیاورده اند اما توپ را به زمین مردم انداخته و بر این نكته تاكید می كنند كه اگر مردم مدیریت مصرف داشته باشند، تابستان بدون چالش سپری خواهد شد.
مصرف برق ایران افزایش یافت
آمار و ارقام از آن حكایت می كند كه مصرف برق امسال حدود چهار تا پنج درصد و در بعضی مناطق تا ۱۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا كرده است. برپایه پیشبینی های اولیه اوج مصرف برق امسال به ۶۲ هزار مگاوات خواهد رسید.
تقاضای دولت از مردم
در این راستا چندی قبل، محسن طرزطلب - مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی- بر این نكته كه خاموشی برنامه ریزی شده بستگی به میزان مصرف دارد، تاكید كرده و به ایسنا گفته بود اگر همراهی لازم صورت بگیرد و مدیریت مصرف رخ دهد، امیدواریم هیچ مشكلی پیش نیاید.
همینطور هادی مدقق - مدیركل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشتركین توانیر - با تاكید بر این كه همه تلاش و برنامه ریزی ها بر این مبناست كه با مدیریت مصرف بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم، به ایسنا اعلام نموده بود كه هم اكنون به خاموشی های برنامه ریزی شده فكر نمی نماییم و تلاش می نماییم برنامه های مدیریت مصرف را اجرا نماییم.
در نهایت رضا اردكانیان - وزیر نیرو - تیر خلاص را زد و درباره این كه آیا امسال با خاموشی های برنامه ریزی شده مواجه خواهیم شد یا خیر؟ اظهار كرد: این سوالی است كه باید از هم وطنان و مصرف كنندگان پرسید كه آیا مقرر است كماكان مصرف صحیح داشته باشیم و چنانچه پاسخ مثبت بشنوم، می توانم اعلام كنم هیچ نوع خاموشی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به بارندگی های اخیر در نقاط مختلف كشور، تصریح كرد: بارش های اخیر بخشی از كمبودهای سال قبل كه ناشی از كم بارشی بود را برطرف كرده است اما با عنایت به شروع زودرس فصل گرما، هموطنان هم در بخش خانگی و هم در بخش های عمومی اداری باید توجه داشته باشند دمای آسایش را از حدی كه باعث آسایش است، پایین تر نیاورند.
وزیر نیرو درباره ظرفیت تولید برق در ایران، اظهار نمود: ظرفیت تولید روال خویش را طی می كند. پیشبینی شده بود كه امسال نسبت به سال قبل حدود ۵۲۰۰ مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار شود كه میزان قابل توجهی از آن محقق خواهد شد.
اقدام دولت برای تشویق خوش مصرف ها
از جانب دیگر دولت هم تلاش كرده كم مصرف ها را تشویق و پرمصرف ها را تنبیه كند تا میزان مصرف را كاهش دهند. در این راستا مصوبه دولت درباره بهای آب و برق هم شامل پرمصرف ها می شود و هم شامل كم مصرف ها؛ به صورتی كه یك روی سكه آن از جریمه پرمصرف ها و روی دیگر آن از عرضه تخفیف به خانوارهایی می گوید كه مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین تر از الگوی مصرف باشد.
اواخر اولین ماه سال بود كه مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از آغاز اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ گردید. اولین بند این مصوبه شامل حال همه مصرف كنندگان آب و برق می شود و از افزایش سالانه هفت درصدی بهای آب آشامیدنی و برق از آغاز اردیبهشت سال ۱۳۹۸ می گوید.
در دومین بند این مصوبه آمده است: " با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضروری، علاوه بر میزان افزایش مبحث بند (۱) این تصویب نامه، از آغاز خردادماه، سالانه ۱۶ درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشتركین بالای الگوی مصرف افزوده می شود. به عبارت دیگر طبق این بند پرمصرف ها تا ۲۳ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت. "
چگونه مصرف برق را كاهش دهیم؟
با عنایت به اینكه در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می دهند، مشتركان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی می توانند به میزان زیادی از مصرف برق خویش را كاهش دهند. در فصل تابستان حدود ۲۲ هزار مگاوات یا معادل ۴۰ درصد از مصرف برق كشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد ازاین رو چنانچه مشتركان برق خانگی بتوانند در مصرف برق ۱۰ درصد صرفه جویی كنند، میزان مصرف آنها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد كاهش خواهد یافت. مهم ترین عاملی كه در فصل تابستان میزان مصرف برق را زیاد می كند استفاده از كولر است.
اگر مصرف كنندگان كولر، در ساعات اوج مصرف برق (۱۲ تا ۱۸ و ۲۰ تا ۲۳) درجه كولر گازی خویش را بین ۲۴ تا ۲۶ درجه تنظیم كنند و دور موتور كولر آبی خویش را كند كنند، می توانند در مصرف برق صرفه جویی كنند. همینطور هر زمانی احساس كردند محیط خانه خنك شده است، می توانند به مدت نیم ساعت كولر گازی یا آبی خویش را خاموش كنند تا در مصرف برق صرفه جویی صورت بگیرد.
مشتركانی كه دارای كنتور دیجیتالی یا چند تعرفه هستند می توانند از این فرصت به خوبی استفاده كنند. اگر هر مشترك تنها یك لامپ را در زمان اوج مصرف خاموش كند، حدود ۱۰۰۰ مگاوات در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.1398/03/15
22:16:12
5.0 / 5
2210
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web