پیام جدید سعودی ها به بازار نفت چه بود؟

پیام جدید سعودی ها به بازار نفت چه بود؟

ایزو وب: با وجود رشد ریسك های عرضه در بازار جهانی نفت و در پیش بودن فصل پیك تقاضای تابستانی، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود عرضه فراوانی وجود دارد و تولیدكنندگان نفت از تداوم پیمان كاهش تولید حمایت می كنند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، خیلی از ناظران بازار جهانی نفت مكرراً نسبت به كمبود عرضه آگهی می دهند و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا ریاض را برای باز كردن شیرهای نفت خود تحت فشار قرار داده است اما عربستان سعودی مصمم است توافق محدودیت عرضه را حفظ كند و اظهارات اخیر خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان این كشور بعد از دیدار كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك در شهر جده، تردیدی در این باره بر جای نگذاشت.

وزیر انرژی عربستان سعودی در جده به خبرنگاران اظهار داشت: ما شاهد رشد سطح ذخایر نفت و عرضه فراوان هستیم. وی كه ریاست كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك را بطور مشترك با الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه برعهده دارد با نواك دیدار نمود تا درباره روند تحولات گفت و گو كند. فالح اظهار داشت: در عرض چند هفته تا چند ماه آینده در وضعیت آسوده ای خواهیم بود.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: این كشور تولید نفت خودرا در مه و ژوئن در حدود ۹.۷ میلیون تا ۹.۸ میلیون بشكه در روز حفظ خواهدنمود كه حدود نیم میلیون بشكه در روز كمتر از سهمیه توافق شده تحت پیمان كاهش تولید اوپك و غیراوپك است. صادرات نفت عربستان سعودی نیز در طول این ماه ها از هفت میلیون بشكه در روز فراتر نخواهد رفت.

حتی اگر توافق اوپك و غیراوپك بعد از دیدار رسمی تولیدكنندگان در وین كه مقرر است اواخر ژوئن برگزار شود، تمدید نشود، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود كه كشورش به مدت چند ماه سهمیه تولید خودرا حفظ خواهدنمود. فالح ضمن بیان اظهارات مذكور، ابراز امیدواری كرد كه سایر كشورها نیز به همین اقدام مبادرت كنند.

چشم انداز تداوم كاهش تولید هنوز روشن نیست اما وزیران گوناگون در كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك از اصل تمدید توافق كاهش تولید حمایت كرده اند اما این گروه هنوز آماده نیست تا نسبت به این چنین توافقی متعهد شود.

برخی از نمایندگان اوپك اعلام كردند تغییر دینامیسم های بازار امكان دارد نوعی اصلاحات در توافق مانند تسهیل برخی سهمیه های تولید و تنظیم سطح كاهش تولید را ضروری كند.

نواك اظهار داشت: ابهامات ژئوپلیتیكی همچون تحریم های آمریكا مقابل اعضای اوپك، توانایی ائتلاف اوپك و غیراوپك برای تثبیت بازار نفت را پیچیده كرده است و دورنمای تقاضا به سبب اختلاف تجاری و كندی رشد اقتصادی تیره شده است.

وی بعد از دیدار این كمیته اظهار نمود: ما باید منعطف بمانیم. ما تلاش می نماییم تصمیمی كه گرفته می شود در جهت منافع بازار باشد و كار درستی را انجام دهیم كه تعادل بازار را حفظ كند.

روسیه تمایل چندانی به ادامه كاهش تولید ندارد با این وجود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اظهار كرده كه وی مزایای سیاسی در ادامه همكاری با اوپك می بیند.

بررسی نوسان قیمت های نفت نشان داده است كه بازار به سبب تحریم های آمریكا انتظار دارد بازار فیزیكی گرفتار محدودیت شدید عرضه نفت شود.

بی ثباتی در لیبی نیز ریسك دیگری برای عرضه است. مصطفی سانالا، رئیس هیأت مدیره شركت ملی نفت لیبی در اظهاراتی در جده آگهی داد درگیری گروه های رقیب در لیبی تولید ۹۵ درصد از نفت این كشور را در خطر فروپاشی قرار داده است.

اگرچه بهای معاملات آتی نفت برنت از شروع سال میلادی جاری بیشتر از یك سوم رشد كرده است اما فالح می گوید این امر منعكس كننده واقعیت بازار نیست و قیمت ها بجای افزایش، در معرض ریسك های نزولی قرار دارند و حتی تحریم های آمریكا مقابل تهران، صادرات نفت ایران را چندان كه تصور می رفت كاهش نداده است.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: ذخایر نفت به میزان ۶۵ تا ۷۰ میلیون بشكه از ژوئیه گذشته رشد كرده است كه عمده این افزایش به سبب بالا رفتن تولید عربستان سعودی تحت فشار آمریكا بود كه می خواست بازار در آستانه وضع مجدد تحریم ها مقابل ایران با كمبود عرضه مواجه نشود.

تولید نفت عربستان سعودی در ژوئیه سال ۲۰۱۸ به بیشتر از ۱۱ میلیون بشكه در روز صعود كرد اما معافیت از تحریم های آمریكا به هشت كشور برای ادامه واردات نفت ایران به مدت شش ماه سعودی ها را غافلگیر كرد و آنها را با ركود شدید در بازار مواجه ساخت.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودی كه یك دفعه از آمریكا بازی خورده است بدون اینكه شواهدی از تقاضای جهانی برای نفت بیشتر را مشاهده نكند، تولید خودرا باردیگر افزایش نخواهد داد.

منبع:

1398/02/30
14:34:45
5.0 / 5
1602
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web