پیش بینی ها و اعتراض های برخی مدیران آژانس های مسافرتی

مردم امسال بیشتر سفر قسطی می روند، تخفیف بی جا ندهید

مردم امسال بیشتر سفر قسطی می روند، تخفیف بی جا ندهید

ایزو وب: در گردهم آیی تعدادی از مدیران آژانس های مسافرتی، معاون گردشگری صنعت گردشگری را «ترسو» لقب داد و برخی مدیران آژانس ها با این پیش بینی كه گرایش مردم به سفرهای قسطی بیشتر خواهد شد نسبت به بعضی تخفیف ها اعتراض كردند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع برخی مدیران دفاتر خدمات مسافرتی كه در هتل اسپیناس پالاس گردهم آمدند، شرایط گردشگری را با استناد به آمار بازدید از سایت های تاریخی، خوب ارزیابی كرد و تصریح كرد: این درحالی است كه گردشگری تحت فشار و تهدید از طرف برخی كشورها قرار دارد. گردشگری «صنعت ترسو» یی است چون با كوچك ترین چالش و اتفاق، گرفتار مخاطره می شود.
وی سپس به تاثیر شرایط اقتصادی بر سفر اشاره نمود و اضافه كرد: در نوروز منافع همه ذی نفعان درنظر گرفته نشد، برای همین نه تنها استان های سیل زده كه استان های همجوار آنها باز از حضور توریست و مسافر محروم شدند، هرچند كه خانواده گردشگری نشان داد سفر بعنوان نیاز جامعه امروز، در سبد خانوار قرار گرفته و مسائل اقتصادی و تصویرهای یكجانبه، نتوانست مردم را در خانه های خود نگه دارد.
معاون گردشگری افزود: در نوروز خبرهای خوبی شنیده نمی شد، بااینكه ما كوشیدیم نوع پیام هایمان به مردم متفاوت باشد. شاید اینط وری مؤثرتر باشیم. در شرایطی كه همه از سختی، سیل و مشكلات صحبت می كنند، اگر قرار باشد ما هم به آن دامن بزنیم، بالقطع یكی مثل بقیه می شویم. آن هم زمانی كه می دانیم گردشگری می تواند معجزه آسا باشد، پس باید متفاوت فكر نماییم. بعضی از مدیران دستگاه ها به من می گفتند حواسمان بود شما اهتمام می كردید به مردم روحیه بدهید. گردشگری علاوه بر این كه این روحیه را به مردم داد، كارهای دیگری هم انجام داد كه توانستم از آن در مجلس و دولت دفاع كنم. ما قول داده بودیم با وجود افزایش هزینه ها اما در نوروز هزینه خدمات گردشگری افزایش نداشته باشد. آژانس های مسافرتی و هتل ها باز با وجود ازدیاد كنسلی ها، اما این وضع را تحمل كردند.
حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اظهار داشت: روابط ما (بخش خصوصی) با مسؤولان دولتی خوب است، اما آنها دفاعی از صنعت و صنف گردشگری نكرده اند. توقع ما بیشتر از این ها بود.
او با اشاره به لطمه هایی كه متوجه آژانس های مسافرتی شده است، به برخی اقدامات صورت برای تسهیل فعالیت این صنف اشاره نمود و اضافه كرد: با وجود حل مشكل ضمانت نامه ی آژانس های مسافرتی اما همچنان با مالیات مشكل داریم و پاسخی هم از سازمان امور مالیاتی نمی گیریم. ما حتی برای رزرو هتل در خارج از كشور باید در ایران مالیات بدهیم، این چه وضعی است؟
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در ادامه از آژانس های مسافرتی درخواست نمود كه تخفیف های نابه جا ندهند و اظهار داشت: دست كم به خودمان رحم نماییم و متحد شویم، همه ما از یك سفره ارتزاق می نماییم. كنار هم بنشینیم و ریشه تخفیف را در این صنف از بین ببریم. گروهی به این انگیزه تشكیل گردد و این تخفیف ها را از صنعت گردشگری بردارد.
رفیعی بیان كرد: توقع مان از مسؤولان دولتی این است كه تصدی امور در رابطه با بخش خصوصی را زودتر واگذار كنند و به اصناف اجازه فعالیت بیشتر دهند.
مهدی نجفی باز به نمایندگی از مدیران آژانس های حاضر در این دورهمی به برخی چالش های جدی گردشگری اشاره نمود و اضافه كرد: گردشگری سال سختی را پشت سر گذاشت. شاید امسال سخت تر هم باشد. چشم انداز این است كه مردم در سال ۹۸ بیشتر به سفرهای قسطی و قیمت های لحظه آخری روی آورند، سفرهای داخلی به نسبت سفرهای خارجی رونق داشته باشد و تمایل به استفاده از بومگردی ها بیشتر شود.
او گردشگری ورودی را شانس این صنعت دانست و اظهار داشت: كشورهای همسایه بهترین مقاصد برای فعالیت های گردشگری هستند و شاید بهتر باشد ویزا را برای كشورهای شرق آسیا لغو نماییم و در كشورهای جمهوری آذربایجان و عراق با روی گردشگری سلامت متمركز شویم.
نجفی سپس درباره گردشگری خارجی كه با افزایش هزینه ها دست خوش تغییر و كاهش قابل توجهی شده است، اظهار داشت: زمانی ارز ۴۲۰۰ عنوان شد، مطئن هستم همه این جمع آن ارز را گرفته اند! پس از آن ماجرای افزایش عوارض خروج عنوان شد، قرار بود ۱، ۶۰۰ میلیارد تومان از آن عوارض سهم گردشگری و میراث فرهنگی شود، اما نمی دانیم سرنوشت این پول چه شد، به هر حال در صنف گردشگری اثر خوبی نداشت. تصمیم گیری های ارزی باز سفرهای خارجی را از خرداد تا نیمه های مردادماه سال پیش گرفتار نوسان و افت كرد كه خیلی ها هم معترض شدند.
او به شرایط سفرهای داخلی با هواپیما اشاره نمود و كاهش حجم آنرا در سال قبل در مقایسه با سال ۹۶ تصریح كرد و اضافه كرد: سپس تیرماه سال ۹۷ حجم سفرهای داخلی كم و كمتر شد. هر زمان در تهران جشنواره نفت و گاز برگزار می شد اتاق هتل ها پر بود اما ركود در این عرصه هم سبب شده هتل ها كه هر سال این وقت سال جای خالی نداشتند، خالی باشند.
این فعال گردشگری تصریح كرد: شركت های هواپیمایی زیادی از ایران رفتند. ایرلاین هایی هم كه ماندند ظرفیت خودرا كوچك كردند؛ هواپیمایی تركیه ۲۵ درصد ظرفیت اش را كاهش داده است، یكی از شركت های هواپیمایی خوب ایران مجبور شد خیلی از مقاصدش را كنسل كند. شركت هواپیمایی كشور امارات ظرفیت پروازهایش را نصف كرد، گردشگری با چنین وضعی روبرو است.
نجفی اظهار داشت: تحت تاثیر این وضعیت از سال ۹۷ برخی آژانس ها رویكرد متفاوتی را در پیش گرفتند، برخی دنبال «ویزا فروشی» رفتند و دیگران درگیر جَنگِ قیمت شدند. برخی می خواستند بازار را به دست بگیرند و قیمت فروش را زیر نرخ خرید اعلام می كردند.
منبع:

1398/02/14
15:38:03
5.0 / 5
1788
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web