این فلز هم قیمت طلا می گردد

این فلز هم قیمت طلا می گردد

ایزو وب: پالادیوم از نظر قیمت، رشد بیشتری نسبت به سایر فلزات پرارزش داشته و با صعود چشمگیری كه پیدا كرده، برای اولین بار در ۱۶ سال قبل به قیمت طلا نزدیك شده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، عرضه محدود و كمبود شدید پالادیوم به همراه افزایش علاقه سفته بازان به قراردادهای خرید پالادیوم، كمك كرده قیمت این فلز از ركورد پایین خود در اوت ۴۰ درصد صعود كند.

پالادیوم كه عموما در ساخت كاتالیزورهای كاهنده آلودگی خودرو بكار برده می شود، روز جمعه به ركورد ۱۱۸۵.۴۰ دلار در هر اونس رسید كه تنها ۳۵ دلار با قیمت ۱۲۲۰ دلار هر اونس طلا فاصله داشت.

به گفته جوناتان باتلر، تحلیلگر شركت میتسوبیشی، آنچه كه مشاهده می گردد حاصل سال های متمادی كمبود عرضه پالادیوم در بازار است. این فلز همچنان فضا برای افزایش بیشتر قیمت دارد و امكان دارد از مرز روانی ۱۲۰۰ دلار هم عبور كند.

تحلیلگران سیتی بانك اظهار كرده اند بازار معاملات فیزیكی پالادیوم دچار شدیدترین محدودیت عرضه در دو دهه گذشته شده اند.

شركت سازنده كاتالیزور خودروی "جانسون متی" كمبود ۲۳۹ هزار اونس پالادیوم امسال را پیش بینی كرده است اما محققان شركت GFMS كه عرضه كمتر و سرمایه گذاری بالاتر را پیش بینی كرده اند، كمبود سالانه بیشتر از یك میلیون اونس پالادیوم را تا سال ۲۰۲۰ انتظار دارند.

پر كردن این شكاف عرضه با تولید جدید دشوار است چونكه پالادیوم عموما محصول جانبی سایر فلزات مانند پلاتین و نیكل است و آفریقای جنوبی كه تولیدكننده بزرگ این فلز است، معادن پلاتین غیرسودآور را تعطیل كرده است.

قیمت پالادیوم با این حال كه خودروهای سواری طی ماه های اخیر فروش ضعیفی در چین – بزرگترین بازار جهان داشته اند – و فروش خودرو در آمریكا راكد شده، افزایش پیدا كرده است. صنعت خودروسازی ۸۰ درصد از تقاضا برای پالادیوم را به خود اختصاص می دهد.

نگرانی دیگر این است كه جنگ تجاری آمریكا و چین به رشد اقتصاد جهانی صدمه وارد كرده و فروش خودرو را محدود كند.

اما این ریسك كه خودروسازان به جای پالادیوم، از پلاتین كه ارزان تر است استفاده كنند هنوز تحقق پیدا نكرده است.

همچنین رویكرد خودروسازان اروپایی به خودروهای بنزینی بعد از رسوایی آلودگی دیزلی و مقررات آلایندگی كه مستلزم بكارگیری بیشتر فلزات پرارزش در كاتالیزورهای خودروها است، به معنای تقاضای بیشتر برای پالادیوم است و كاهش موجودی این فلز را تسریع می كند.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی انبارهای تحت مونتیتور بازار نایمكس، ۴۶۹۶۵ اونس است كه نزدیك به كمترین میزان از سال ۲۰۰۳ است. همینطور ذخایر پالادیوم در صندوق های سرمایه گذاری تحت پشتوانه پالادیوم از ۲.۶ میلیون اونس در سال ۲۰۱۵ به پایین ۸۰۰ هزار اونس سقوط كرده است كه منعكس كننده كمبود موجودی این فلز پرارزش است.
1397/08/26
14:18:26
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web