مقام مسئول در وزارت نیرو خبر داد:

خودكفایی ۹۰ درصدی در ساخت نیروگاه، راه اندازی ۱۰ واحد بخار تا تابستان

خودكفایی ۹۰ درصدی در ساخت نیروگاه، راه اندازی ۱۰ واحد بخار تا تابستان

ایزو وب: مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی از خودكفایی ۹۰ درصدی كشور در زمینه ساخت قطعات نیروگاهی اطلاع داد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نیرو، غلامرضا مهرداد در گفت وگوی ۱۸: ۳۰ شبكه خبر كه به مبحث خودكفایی در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی اختصاص داشت، با اشاره به خودكفایی ۹۰ درصدی كشور در زمینه ساخت قطعات نیروگاهی، عنوان كرد: اظهار داشت: در خلال چهار دهه اخیر تعداد مشتركان خانگی ده برابر شده است و از حدود ۲.۸ میلیون به حدود ۲۸ میلیون رسیده و مصرف سرانه هم مشترك هم حدودا دو برابر شده است. این اعداد و ارقام از آن حكایت می كند كه صنعت برق به چه میزان در رفاه و آسایش مردم حائز اهمیت بوده و تا چه اندازه توسعه پیدا كرده است.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا كشور ما توانایی خودكفایی ۱۰۰ درصدی ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی را داراست، بیان كرد: ما هم اكنون در حال حركت به سمت خودكفایی كامل در این عرصه هستیم.
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان كرد: قبل از این در بخش بهره برداری، تعمیرات و نگهداری هم دهه ها قبل به صورت كامل در این بخش خودكفا شده ایم و هم اكنون تمامی نیروگاه های ما به هیچ عنوان نیازی به نیروی خارجی ندارند و در زمینه بهره برداری، تعمیرات و نگهداری كاملا خودكفا شده ایم.
مهرداد اضافه كرد: همینطور در زمینه تعمیرات اساسی نیروگاه ها هم كه فعالیت بسیار مهمی است به صورت كامل بی نیاز شده ایم و هم اكنون تعمیرات اساسی تمامی نیروگاه های حرارتی توسط نیروهای داخلی انجام می گردد.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر با تشكیل شركت های توانمند داخلی عملا برای راه اندازی نیروگاه های جدید هم به شركت های خارجی بی نیاز شده ایم و نه تنها در این زمینه بلكه امكان صادرات خدمات فنی و مهندسی هم فراهم گشته است و شركت های داخلی توانمندی وجود دارند كه در كشورهای منطقه فعال می باشند و این فعالیت را ادامه می دهند.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۹۵ درصد برق كشور توسط نیروگاه های حرارتی تامین می شود، اظهار داشت: نیروگاه های حرارتی به لحاظ پارامترهای فیزیكی تحت شرایط بحرانی مورد بهره برداری قرار می گیرند. در بویلرهای نیروگاه های حرارتی ما بخاری با فشار بالای ۲۰۰ اتمسفر با دمای بالای ۵۰۰ درجه در بعضی از نیروگاه های ما تولید می شوند. برای درك بهتر این مورد باید بدانید كه فشار باد لاستیك خودرو تنها در حدود دو اتمسفر است.
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی در تشریح شرایط موجود در این بخش، تصریح كرد: طبیعتا قطعات و تجهیزاتی كه برای چنین بویلری استفاده می گردد باید از تكنولوژی و استاندارد بالایی برخوردار باشد در غیر این صورت چنین تجهیزاتی به بمبی ساعتی برای نیروگاه و پرسنل فعال در آن مبدل می گردد.
مهرداد خاطرنشان كرد: هم اكنون در بخش الكتریكی تجهیزاتی با ولتاژ ۱۵ هزار ولت و در پست ها تا ۴۰۰ هزار ولت مشغول به فعالیت هستند. ازاین رو بایستی این تجهیزات از استانداردها و كیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند تا امكان بهره برداری مستمر و مطمئن از آن ها وجود داشته باشد.
وی افزود: در توربین ژنراتورهای نیروگاه های بزرگ هم بخش چرخنده آن ها با وزن بالای ۱۰۰ تن با حدود سه هزار دور در دقیقه می چرخد در حالیكه بخش های ثابت این توربین در حد میلیمتر با هم فاصله دارند.
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان كرد: خوشبختانه با تلاش های جدی صورت گرفته صنعت برق در سال های گذشته شرایطی فراهم گشته است كه قطعات مورد نیاز این بخش با بالاترین تكنولوژی ساخت در كشور انجام می گردد و جزو كشورهای هستیم كه قطعات داغ توربین های گازی را كه تنها چند كشور قادر به تولید آن هستند در داخل كشور ایجاد می شود.
مهرداد در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت نیروگاه های حرارتی كشور اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون ظرفیت نامی نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی به ۴۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات و نیروگاه های بخار به ۱۶ هزار مگاوات رسیده است. هم اكنون ۸۵ درصد ظرفیت نیروگاه های كشور حرارتی است و بیشتر از ۹۵ درصد انرژی الكتریكی توسط نیروگاه های یاد شده تولید می گردد.
ظرفیت نیروگاه های كشور به ۸۰ هزار مگاوات رسیده است
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی با تاكید ظرفیت نیروگاه های كشور به حدود ۸۰ هزار مگاوات رسیده است، تصریح كرد: براین اساس از نظر قدرت نصب شده در دنیا رتبه چهاردهم و در منطقه رتبه نخست را كسب كرده ایم.
وی خاطرنشان كرد: در مقایسه با چند دهه گذشته به صورت متوسط سالیانه ۶.۵ درصد رشد ظرفیت داشته ایم و با نرخ رشد جمعیت و نیاز به مصرف بایستی هر ۱۰ تا ۱۲ سال تمام ظرفیت نیروگاه های كشور را دو برابر نماییم.
۶۰ درصد تولید نیروگاه های حرارتی بر عهده بخش خصوصی است
مهرداد با اشاره به اینكه حدود ۶۰ درصد تولید نیروگاه های حرارتی بر عهده بخش خصوصی است، افزود: با وجود اینكه بخش خصوصی طی سالیان اخیر مشكلات زیادی به لحاظ منابع مالی و كمبود نقدینگی داشته است ولی تمام تلاش خویش را كرده اند تا به آمادگی ۹۹ درصدی نیروگاه ها در تابستان سالیان گذشته دست پیدا نماییم و امیدواریم این روند در سالیان پیش رو هم به همین شكل ادامه پیدا كند.
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به این سوال كه برای مشاركت بیشتر بخش خصوصی چه تمهیداتی را در نظر گرفته اید، اظهار داشت: این مسئله قدری به مباحث كلان تر باز می گردد چون كه قیمت برق باید حداقل در حدی باشد كه مانند سایر كالاها فضای كسب و كار خویش را داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: زمانی كه قیمت در نظر گرفته شده برای خرید برق از مشترك پایین تر از هزینه های تعمیر و نگهداری است طبیعتا فضای كسب و كار در این بخش آنگونه كه باید شكل نمی گیرد و بخش خصوصی هم اگر قیمتی را كه برای خرید برق با استفاده از بازار برق برای آن در نظر گرفته است كفاف هزینه هایش را ندهد طبیعتا دچار مشكل می گردد.
مهرداد تصریح كرد: مجموعه وزارت نیرو و صنعت برق امیدوار است با شرایط جدیدی كه در زمینه قانون گذاری و تصوسی مصوبات پشتیبانی كننده تولید خواهد شد بتوانیم شرایط را این وضعیت خارج نماییم و رونق خوبی را در این بخش تولید نماییم.
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی در بخش پایانی به تفاوت نیروگاه های حرارتی اشاره نمود و اظهار داشت: نیروگاه های سیكل تركیبی نیروگاه های هستند كه بالاترین راندمان را در اختیار دارند و این نوع از نیروگاه ها در دنیا در حال توسعه هستند.
وی خاطرنشان كرد: ما هم از اوایل دهه هفتاد استفاده از این نوع نیروگاه ها را در مجموعه صنعت كشور داشته ایم و هم اكنون حدود ۲۴ هزار مگاوات نیروگاه سیكل تركیبی در كشور بوجود آمده است و حدودا ۲۰ هزار مگاوات هم نیروگاه گازی داریم كه نیمی از این مقدار ظرفیت نیروگاه بخار باید به آن متصل شود تا تبدیل به سیكل تركیبی شود.
مهرداد خاطرنشان كرد: بخش بخار نیروگاه های گازی هم نیروگاه های هستند كه انرژی حرارتی خویش را از اگزوز توربین گاز دریافت می كنند و به نیازی به سوخت ندارند و به اندازه یكی از واحدهای گازی بدون مصرف سوخت برق تولید می كنند.
بهره برداری از ۱۰ واحد بخار تا پیك تابستان سال آینده
مدیركل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت تولید نیروی برق حرارتی تصریح كرد: بنابراین ظرفیت را ۱.۵ برابر و به تناسب راندمان را هم ۱.۵ برابر می افزایند. ازاین رو جهت گیری ما به این سمت و سو است و تابستان آینده حدود ۱۰ واحد بخار از این نوع به شبكه سراسری اضافه می گردد.
وی عدم تراز تولید و مصرف در كنار رشد مصرف را عامل مهم بروز مشكلات تابستان امسال بخش برق دانست و اظهار داشت: برای رفع این مشكل بایستی افزایش تولید و مدیریت مصرف از جانب مشتركان در دستور كار قرار بگیرد تا مشكلات این بخش در سال های پیش رو تكرار نشود.

1397/08/18
22:38:19
5.0 / 5
1612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web