برگزاری كنفرانس حمل و نقل ریلی بار كشورهای اوراسیا ۱۰ مهر درتهران

برگزاری كنفرانس حمل و نقل ریلی بار كشورهای اوراسیا ۱۰ مهر درتهران

ایزو وب: یازدهمین كنفرانس بین المللی بار OSJD با حضور كشورهای عضو این سازمان ازجمله چین، روسیه و كشورهای اروپای شرقی از تاریخ ۱۰ تا ۱۱ مهرماه در تهران برگزار می شود.به گزارش ایزو وب به نقل از دفتر امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، یازدهمین كنفرانس بین المللی بار سازمان همكاری راه آهن ها (OSJD) با هدف بررسی راهكارهای توسعه و تكمیل حمل و نقل بین المللی ریلی بار در منطقه اوراسیا از تاریخ ۲ تا ۳ اكتبر ۲۰۱۸ مصادف با ۱۰ تا ۱۱ مهرماه ۹۷ به میزبانی شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار می شود.
بنا به اعلام دفتر امور بین الملل شركت راه آهن، نمایندگان سازمان های بین المللی حمل و نقلی، به همراه شركت كنندگانی از طریق آهن های آسیای میانه، اروپای شرقی، روسیه و چین، شركت های حمل و نقل باری و... در اجلاس مذكور حضور خواهند یافت.
هدف از برگزاری این اجلاس تبادل تجربیات راه آهن ها و سازمان های بین المللی ریلی، عرضه سفارش هایی برای افزایش بازده راه آهن ها، بهبود خدمت رسانی به مشتریان، تعیین چشم انداز همكاری راه آهن ها و شركت های حمل و نقلی و اكسپدیتوری و... عنوان شده است.
مهم ترین محورهای مورد بررسی در اجلاس بار OSJD عبارتند از: پتانسیل كشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام برای سازماندهی حمل ونقل ریلی در راه آسیا – اروپا – آسیا چشم انداز توسعه حمل و نقل كانتینری – تجربه عرضه خدمات ریلی (قطارهای كانتینری دربست) مبانی حقوقی حمل و نقل باری ریلی و به روزآوری آنها سیاست تعرفه ای و بازاریابی تكنولوژی های اطلاع رسانی در حوزه حمل و نقل باری ریلی راهكارهای افزایش جذابیت و رقابت پذیری حمل و نقل ریلی و راهكارهای مدرن پیشتیبانی و لجستیك تعامل با دیگر روش های حمل و نقل (حمل و نقل تركیبی، حمل و نقل بین المللی، حمل و نقل چندوجهی) وضعیت در بازار حمل و نقل بار با وسایط نقلیه مختلف زمینه های تكنولوژیك حمل و نقل بار در ترافیك بین المللی پردازش و تدارك محمولات واگنی و كانتینری حمل و نقل چندوجهی در راه آهن ها
سازمان همكاری راه آهن ها چیست؟
لازم به ذكر است سازمان همكاری راه آهن ها (OSJD) یكی از سازمان های مهم بین المللی فعال در عرصه حمل و نقل ریلی بوده كه از منطقه شرق اروپا، قفقاز، روسیه و كشورهای آسیای میانه تا مرز چین را دربرمی گیرد. با عنایت به حجم فعالیت های این سازمان و تعدد توافقنامه ها و قراردادهای موجود در چارچوب آن، می توان گفت OSJD به شكلی سازمانی است معادل OTIF در این كشورها و مقررات حمل بار و مسافر و مبادله واگن در چارچوب OSJD با مقررات كنوانسیون COTIF همسانی دارد. این سازمان در تاریخ ۲۸ ژوئن ۱۹۵۶ در جریان اجلاس وزرای حمل و نقل در شهر صوفیای بلغارستان تاسیس شد.
اهداف تأسیس سازمان همكاری راه آهن ها
اهداف اصلی این سازمان شامل توسعه حمل و نقل ریلی باری و مسافری، تولید فضای واحد حمل و نقلی ریلی در منطقه وسیع اروپا و آسیا، بالا بردن توان رقابتی راه آهن های كشورهای عضو و افزایش حجم نقل و انتقال در خطوط ریلی بین قاره ای و هم كمك به توسعه فنی و همكاری های علمی- فنی در حوزه حمل و نقل ریلی می گردد.
فعالیت های این سازمان در جهت عملی ساختن اهداف كلی OSJD است؛ یعنی توسعه حمل و نقل بین المللی ریلی بین كشورهای اروپایی و آسیایی، تكمیل و به روز سازی مقررات بین المللی حقوقی، افزایش توان رقابتی حمل و نقل ریلی، برآورده ساختن نیازهای كشورهای عضو در حمل و نقل بار و مسافر در محدوده دو قاره اروپا و آسیا.
پس از افتتاح خط آهن در مرز سرخس در سال ۱۳۷۵ و اتصال ریلی ایران با كشورهای آسیای میانه (از طریق تركمنستان)، مناسبات حمل و نقلی ریلی ایران با این كشورها وارد فصل جدیدی شد. بنابراین و به منظور فراهم كردن بستر حقوقی برای این مبادلات، راه آهن جمهوری اسلامی ایران هم به اعضای این سازمان پیوست.
اعضای OSJD
OSJD دارای ۲۷ عضو فعال، ۸ عضو ناظر، و ۱۷ مؤسسه وشركت بعنوان عضو وابسته است.
اعضای فعال عبارتند از طریق آهن های كشورهای جمهوری اسلامی ایران، بلغارستان، ویتنام، كره شمالی، لهستان، مجارستان، چین، مغولستان، رومانی، روسیه، اسلواكی، بلاروس، لیتوانی، مولداوی، آذربایجان، قزاقستان، ازبكستان، تركمنستان، چك، آلبانی، كوبا، لتونی، استونی، اكراین، گرجستان، قرقیزستان و تاجیكستان. راه آهن های كشورهای آلمان، لیبی، فرانسه، یونان، فنلاند و یوگسلاوی هم جزء اعضای وابسته OSJD هستند.

1397/07/04
22:32:20
5.0 / 5
1621
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web