گزارشی از حال و هوای امروز بورس

رشد سهام خودرویی ها باوجود افت شاخص

رشد سهام خودرویی ها باوجود افت شاخص

ایزو وب: خودرویی ها امروز برخلاف اغلب گروه های بورسی برای دومین روز پی در پی در بورس تهران صف خرید را شاهد بودند. این در شرایطی است كه شاخص كل ۷۲۴ واحد افت كرد و در نیمه كانال ۱۵۷ هزار واحدی قرار گرفت.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۷۳۴ واحد افت كرد و به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۳۷ واحدی رسید. این در شرایطی است كه در روز گذشته شاخص بازار سهام توانسته بود بیش از ۲۰۰۰ واحد رشد كند و در اوایل هفته هم این شاخص توانست كانال ۱۵۹ هزار واحدی را برای نخستین بار در تاریخ بورس ایران پشت سر گذارد.
امروز همینطور شاخص كل هم وزن ۵۶۱ واحد رشد كرد و به رقم ۲۷ هزار و ۱۱۸ واحدی رسید. در عین حال شاخص آزاد شناور با افت ۴۳۸ واحد تا رقم ۱۶۸ هزار و ۷۷ پایین رفت و شاخص بازار اول و دوم هر یك به ترتیب ۶۳۶ و ۱۰۰۴ واحد افت كردند.
در ایام گذشته سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس كالا برداشته شد و محمد شریعتمداری، وزیر صنعت در نامه ای به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اعلام نمود كه با عنایت به تصمیمات ستاد اقتصادی دولت در مورد آزادسازی سقف رقابت كالاهای پتروشیمی در بورس كالا این محدودیت برداشته شده و قیمت پایه برمبنای نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان معامله می گردد.
بر طبق این تصمیم شركت ملی صنایع پتروشیمی بعد از هر بار عرضه منجر به معامله در بورس كالا قیمت پایه را بر مبنای میانگین چهار هفته ای تعدیل شده به بورس اعلام می كند.
این اخبار در ایام گذشته تاثیر به سزایی در معاملات گروه پتروشیمی و صنایع شیمیایی در بورس اوراق بهادار تهران داشت به صورتی كه نوسان قیمت این سهم ها بر روی شاخص نقش موثری داشت.
امروز پتروشیمی ها جزو تاثیرگذاران عمده روی شاخص های بازار بودند. نمادهای معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین هر یك به ترتیب ۲۲۶، ۲۱۵ و ۱۳۲ واحد تاثیر كاهنده در نوسانات شاخص های بازار داشتند. در طرف مقابل گروه مپنا، پتروشیمی مبین و پتروشیمی فجر هر یك به ترتیب با ۱۲۵، ۷۳ و ۵۸ واحد تاثیر تلاش كردند شاخص كل را در كانال افزایشی نگه دارند.
فعالان بازار سهام امروز برای دومین روز پی در پی در این هفته شاهد صف های پایدار خرید سهام های خودرویی بودند. به صورتی كه در نمادهای اثرگذار در شاخص هایی همچون سایپا، پارس خودرو و ایران خودرو شاهد رشد فزاینده قیمت سهم ها بودیم. بعنوان نمونه ایران خودرو كه با صف خرید همراه بود امروز صددرصد خریدش توسط سهامداران حقیقتی و ۶۷ درصد از عرضه آن توسط سهامداران حقوقی به وقوع پیوست.
اما در گروه محصولات شیمیایی روند قیمت ها كاهشی بود و خیلی از این سهم ها بیش از دو درصد در قیمت پایانی افت را شاهد بوده است. در گروه فراورده های نفتی هم حدودا نیمی از سهم ها با كاهش قیمت روبرو شده اند در این گروه ۸۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۱ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.
رفتارهای هیجانی در معاملات بورس تهران این روزها بیش از گذشته به چشم می خورد به صورتی كه با كوچكترین خبر منفی یا مثبتی سهامداران در صف خرید یا فروش می ایستند. ریسك های سیستماتیك موجود در بازار و اخباری كه از سمت برجام می آیند در كنار افزایش نرخ دلار در خلال ماه های گذشته بیشترین تاثیر را بر نوسانات قیمت ها در بورس تهران داشته است.
در آخرین روز معاملاتی این هفته ارزش معاملات این بازار به رقم ۹۵۳ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از ۳.۶ میلیون سهم و اوراق مالی بود. آیفكس هم امروز ۲۱.۳۷ واحد رشد كرد و به رقم ۱۸۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۶۴۰ میلیارد تومان را تجربه نمود و حجم معاملات این بازار به رقم ۸۱۶ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.1397/06/27
13:40:25
5.0 / 5
1585
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web