مستخدمین حسینی با اشاره به استیضاح كرباسیان:

نباید به وزارت اقتصاد نگاه خزانه ای داشت

نباید به وزارت اقتصاد نگاه خزانه ای داشت

ایزو وب: معاون پیشین وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه تفكر اقتصادی حاكم بر دولت باید تغییر كند، اظهار داشت كه در غیر این صورت و تنها با تغییر در مجموعه های اقتصادی دولت نمی توان انتظار تحول خاصی را داشت. همینطور وزارت اقتصاد فردی را می خواهد كه نگاه خزانه ای به این وزارت خانه نداشته باشد.حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه عملكرد ضعیف وزارت اقتصاد مساله ای ساختاری است اظهار داشت: این ضعف ساختاری سبب ضعف در كاركرد این نهاد هم شده است. در كشورهای مختلف وزیر اقتصاد پس از رئیس جمهوری مهم ترین گزینه در كابینه است. به صورتی كه حتی اگر یك رئیس جمهوری بركنار یا استیضاح شود، این وزیر اقتصاد است كه سكان هدایت دولت را در دست می گیرد و چه بسا به جای رئیس جمهوری قبلی هم تثبیت هم می گردد.

این اقتصاددان به وظایف اصلی وزارت اقتصاد در اقتصاد هم گریزی داشت و اظهار نمود: تدوین ضوابط اقتصادی و همینطور تنظیم سیاست های پولی، مالی، بازرگانی، بودجه ای و همین طور تعرفه های بازرگانی از وظایف اصلی وزیر اقتصاد است كه باید به آنها بپردازد.

وی در ادامه به نقش متفاوت وزارت اقتصاد در ساختار دولت در شرایط فعلی اشاره نمود و اظهار داشت: نقشی كه در دولت به وزیر اقتصاد داده شده است، دقیقا تامین كنندگی منابع مالی دولت می باشد كه این نمی تواند نقطه قوتی برای دولت باشد؛ چون كه اساسا وزارت اقتصاد باید تنظیم كننده سیاست های مالی، مالیاتی، بودجه ای و بازرگانی كشور باشد.

مستخدمین حسینی با تاكید بر اینكه حالا نقش وزارت اقتصاد تامین پول برای دولت شده است، اظهار داشت: اگر این تفكر كه وزارت اقتصاد نهادی موثر و تنظیم گر است، در دولت جا نیفتد هیچ وزیر اقتصاد دیگری نمی تواند در این ساختار كار خودش را به درستی انجام دهد.

او همینطور با اشاره به اینكه وزارت اقتصاد نماینده خیلی از نهادهای دیگر اقتصادی در دولت می باشد، اظهار نمود: واقعیت این است كه عدم كفایت بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه به حساب وزارت اقتصاد نوشته می گردد. به همین خاطر هم وزارت اقتصاد فردی را می خواهد تا در چارچوب نظرات اقتصادی و علم اقتصاد حركت نماید و نباید نگاه خزانه ای به این وزارت داشته باشد.

مستخدمین حسینی با اشاره به اینكه تغییر در وزارت اقتصاد نمی تواند به تنهایی مشكلی را حل كند، تصریح كرد كه باید در ساختار وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه تغییراتی صورت بگیرد ضمن اینكه اساسا تغییر باید در تفكر اقتصادی حاكم بر دولت صورت بگیرد.

این اقتصاددان همینطور در انتها با اشاره به اینكه احیانا پس از استیضاح وزیر اقتصاد یكی از معاونان ایشان سرپرست وزارت اقتصاد شود، تصریح كرد كه بر مبنای قوانین رئیس جمهوری تا سه ماه فرصت دارد تا وزیر جدید را به مجلس معرفی نماید.

گفتنی است استیضاح مسعود كرباسیان وزیر اقتصاد در نخستین دستور كار جلسه علنی روز یكشنبه_4 شهریور 1394_ در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و بعد از رای گیری نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ مخالف و ۲ ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح كرباسیان موافقت كردند.
1397/06/04
16:07:31
5.0 / 5
2199
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web