شریعتمداری در حاشیه جلسه دولت:

تراز تجاری كشور 1 و نیم میلیارد دلار مثبت است، تبلیغات كالای ایرانی مجانی پخش شود

تراز تجاری كشور 1 و نیم میلیارد دلار مثبت است، تبلیغات كالای ایرانی مجانی پخش شود

ایزو وب: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه در فروردین و اردیبهشت 28/5درصد صادرات غیر نفتی كشور رشد داشته است اظهار داشت: در دو ماه اول امسال یك و نیم میلیارد دلار تراز تجاری كشور مثبت بوده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار نمود: در دو ماه اول سال واردات 1.7 دهم درصد كاهش پیدا كرده است و 28.5 درصد صادرات غیر نفتی كشور رشد داشته است.

وی تصریح كرد: با مدیریت واردات مقابله با قاچاق و جلوگیری از ورود كالا بدون پرداخت حقوق ورودی حتی از مجاری قانونی باید از كالای ایرانی حمایت نماییم. تبلیغات كالاهای ایرانی در وقت های مناسب و در میان برنامه های پربیننده تلویزیونی به صورت مجانی یا با حداقل هزینه پخش شود. این كار كمك می نماید كه مردم نسبت به وضع تولید كه وضعیت بسیار مطلوب و خوبی دارد، شناخت پیدا كند.

وی خاطرنشان كرد: ما درمدیریت واردات و همینطور جلوگیری از ورود كالای قاچاق بدون پرداخت حقوق ورودی حتی به صورت قانونی، امسال با شدت بیشتری عمل كرده و از كالای ایرانی حمایت می نماییم تا شرایط بالا رفتن كیفیت كالاهای داخلی فراهم گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت های منابع مالی تخصیص یافته به حوزه صنعت با تاكید بر این كه رقم تخصیص یافته به این بخش نوید یك سال خوب در حوزه ی تولید را می دهد، اظهار داشت: امیدواریم با حمایت مردمی ارزش مصرف كالای داخلی در مقایسه با كالای خارجی بیشتر شده و بدین ترتیب تولید كنندگان با امید به ادامه فعالیت خود بپردازند.

شریعتمداری تصریح كرد: امروز كشور مشحون از توانمندی های بسیار در حوزه های مختلف طراحی و مهندسی است و در خیلی از صنایع در لبه دانش حركت می نماییم اما متاسفانه امكان انتقال اطلاعات به مردم با استفاده از صدا و سیما فراهم نشده است. از صدا و سیما تقاضا داریم كه پیشرفت های مهم صنعتی ما را در عرصه ی تكنولوژی برتر بخصوص حوزه طراحی و مهندسی و ساخت و تولید به مردم منعكس كند.

وی تصریح كرد: این كه یك كشور بتواند ظرف ۵ سال ۸۰ میلیون تن ظرفیت خود در زنجیره تولید فولاد را افزایش دهد و به سقف ۲۰۰ میلیون تن برساند و همزمان ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت در حال اجرا با پیشرفت فیزیكی بالای ۶۰ درصد داشته باشد، یعنی آن كشور در حوزه صنایع پایه زنده است.

وزیر صنعت با بیان این كه مشغول بودن ۵۱ هزار واحد صنعتی در كشور به ساخت و ساز نشان دهنده ی پیشرفت صنعتی كشور است ادامه داد: تقاضای تاسیس برای ۲۰ هزار و ۷۶۰ واحد صنعتی جدید در سال قبل نشانه علاقمندی فعالان بخش خصوصی به فعالیت و تولید با وجود سختی های موجود در این بخش است.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، شریعتمداری در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به پرسشی درباره ی تاثیر تصمیم آمریكا به خروج از برجام در روند تولید در كشور با تاكید بر این كه از روز نخست مطرح شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی از جانب مقام معظم رهبری نگاه درون زا به توانمندی های داخل در جای جای اقتصاد كشور شكل گرفته است تصریح كرد: امروز در بخش قابل ملاحظه ای از تولید، به هیچ وجه نیازمند فضای بیرونی نیستیم.

وی با تاكید بر این كه تاثیر خروج آمریكا از برجام بر صنعت را به صورت صد در صدی رد نمی كنم اظهار نمود: حتما اگر آمریكایی ها فشار آوردند در بعضی شاخه های صنعتی كه تبادلاتی با دنیا داریم ممكن است با مقداری نقص مواجه شویم اما اقتصاد ایران و توانایی های اقتصادی و صنعتی كشور آنقدر وسیع و متنوع است كه كشور با این توپ و تشرهای تو خالی به هیچ وجه ضربه ای به آن وارد نمی گردد.

وزیر صنعت همینطور در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: فقط خودروسازان داخلی مجاز به افزایش قیمت تا مرز تورم انتظاری یعنی ۹.۶ درصد با رعایت ضوابط سازمان حمایت هستند.

وی تصریح كرد: اگر تخلفی در این مورد توسط نمایندگان مجاز شركت های خودروسازان مهم گزارش شود، سازمان های نظارتی برخورد جدی خواهد نمود.

شریعتداری درباره تمایل قطعه سازان به افزایش 30 درصدی قیمت تمام شده در تولیدات خود اظهار نمود: به علت افزایش جهانی قیمت فولاد و تبعیت قیمت داخل از آن و همینطور افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بورس و آلومینیوم، قیمت تمام شده بعضی از مواد مصرفی در تولید و ساخت قطعات داخلی افزایش یافته است.

وزیر صنعت در انتها با تاكید بر اینكه باید به قدرت خرید مردم هم توجه داشت، تصریح كرد: تلاش می نماییم خودروسازان سود خویش را با افزایش بهره وری تامین كنند و با حمایت بیشتر از نوسازی صنعتی، قیمت تمام شده تولید در فعالیت های قطعه سازی به حداقل برسد.
1397/03/02
16:02:33
5.0 / 5
1711
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web