پیشنهاد ۴ میلیارد دلاری هند برای توسعه میدان گازی ایران

پیشنهاد ۴ میلیارد دلاری هند برای توسعه میدان گازی ایران

ایزو وب: رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت كه هند مقرر است هفته آینده یك طرح توسعه سه تا چهار میلیارد دلاری را برای میدان گازی فرزاد B به ایران ارائه نماید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، روابط میان ایران و هند كه همواره روابط تجاری عمیقی داشتند، سال قبل بعد از اینكه ایران سرمایه گذاران دیگری را برای این میدان جست و گزارشهای رسانه ای نشان داد حق توسعه فرزاد B به شركت گازپروم روسیه اعطا خواهد شد، تیره گشت.
هند درصدد تلافی برآمد و به پالایشگاههای دولتی دستور داد واردات نفت از ایران را كاهش دهند.
به گفته منابع آگاهی كه مایل نبودند نامشان به علت حساسیت مبحث فاش شود، در دیداری در دهلی نو كه در فوریه انجام گرفت، ایران از هند خواست پیشنهاد بازبینی شده برای طرح توسعه میدان فرزاد B عرضه نماید.
دهلی نو و تهران كوشیده اند اختلافاتشان بر سر حق توسعه فرزاد B را كه توسط شركتهای هندی به رهبری شركت Videsh ONGC در سال ۲۰۰۸ كشف شد، كاهش دهند.
شركت های هندی امیدوارند حق توسعه میدان گازی فرزاد B را دریافت كنند، زیرا هند یكی از كشورهایی بوده كه در سالهای تحریم، به خرید نفت از ایران نفت ادامه داد.
به گفته منابع آگاه، شرایط جدید شركتهای هندی را تنها به تولید گاز و توسعه میدان محدود می كند.
اگرچه پیشنهاد رسمی هنوز داده نشده اما پیشنهاد جدید بین سه تا چهار میلیارد دلار خواهد بود و شامل فراوری گاز و توسعه پروژه های پایین دستی نیست.
شركتهای هند سال قبل به درخواست ایران یك پیشنهاد توسعه ۱۱ میلیارد دلاری داده بودند كه توسعه فعالیتهای بالادستی و زیرساخت پایین دستی را دربرمی گرفت. برآورد شده كه این میدان ۲۲ تریلیون فوت مكعب ذخایر دارد كه از این میزان ۱۶ تریلیون فوت مكعب قابل برداشت به نظر می رسد.
هند و ایران درباره برنامه توسعه بازبینی شده برای این میدان هفته آینده در جریان سفر بیژن زنگنه به دهلی نو مذاكره خواهند كرد.
دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند ماه گذشته بعد از دیدار با بیژن زنگنه اظهار داشت: به منظور تحكیم روابط با هند، ایران تخفیف حمل بالاتر برای فروش نفت پیشنهاد كرده و همینطور موافقت كرده درخواست هند برای سهمی در یك میدان تولیدكننده را بررسی كند. در مقابل، هند موافقت كرده واردات نفت از ایران را افزایش دهد.1397/01/16
22:55:25
5.0 / 5
1747
تگهای خبر: توسعه , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web