معاون وزیر نیرو:

برخلاف تصور، تجدیدپذیرها ارزان ترین انرژی در ایران هستند

برخلاف تصور، تجدیدپذیرها ارزان ترین انرژی در ایران هستند

ایزو وب: معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خاطرنشان كرد: برخلاف تصورها، انرژی های تجدیدپذیر ارزان ترین انرژی در ایران هستند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سید محمد صادق زاده در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر در جمع خبرنگاران با اشاره به این كه هم اكنون هزینه تمام شده یك كیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است كه طبق پیش بینی های صورت گرفته این عدد تا سال ۲۰۲۰ به ۳ سنت و در سال های بعد به دو سنت و كمتر از آن كاسته می شود، ادامه داد: با این حساب باید گفت تجدیدپذیرها ارزان ترین انرژی حتی در كشور ایران است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: در شرایط فعلی، تامین برق از خورشید نسبت به تولید برق حتی با پربازده ترین نیروگاه های فسیلی كه نیروگاه سیكل تركیبی است و از گاز طبیعی تغذیه می گردد هزینه كمتری را به كشور تحمیل می كند و باید صراحتا اعلام نمود كه علی رغم اینكه نیروگاه های سیكل تركیبی بازده بالای ۵۰ درصد دارند اما تولیدبرق توسط آن ها گران تر تمام می شود، چراكه حداقل ۲+۱ سنت هزینه تبدیل انرژی می گردد و اگر ارزان ترین قیمت گاز طبیعی ممكن كه حدود ۱۲ تا ۱۳ سنت در مترمكعب است را معیارقرار دهیم و با احتساب هزینه های آلودگی زیست محیطی ناشی از احتراق گاز طبیعی و توزیع ذرات معلق كه حدود ۲ تا ۳ سنت هم دولت متحمل هزینه های اجتماعی ناشی از آلودگی می شود، می توانیم صراحتا اعلام نماییم كه تجدیدپذیرها نسبت به فسیلی ها ارجح هستند.

معاون وزیر نیرو با تاكید بر این كه ایران استعداد بسیار خوبی در انرژی های تجدیدپذیر دارد، ادامه داد: خورشیدی كه در ایران می درخشد بیش از ۳۰۰ روز را در خیلی از نقاط كشورتحت تابش بسیار پیوسته و غنی قرار می دهد، علاوه بر این خورشید در ایران ۲.۵ تا سه برابر آلمان و دیگر كشورهای اروپایی می تابد كه همین مساله پتانسیل های كشور را در این حوزه نشان داده است. همینطور در مورد پتانسیل تولید برق از انرژی باد هم ایران ظرفیت بسیار خوبی دارد.

وی افزود: در طول دو تا سه دهه گذشته فناوری تجدیدپذیرها بسیار توسعه پیدا كرد، به صورتی كه بازده این انرژی از زیر ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش پیدا كرد، یعنی به ازای میزان سرمایه گذاری كه كم شده انرژی بیشتری هم تولید شده، همین مسائل باعث شد تا قیمت ها كاهش یابد و امروز دیگر تجدیدپذیرها با شرایط سه دهه پیش عرضه نشود. بنابراین لازم است كه افراد مسوول دانش قدیمی خویش را تغییر داده و با دانش جدید تصمیم گیری كنند.

به گفته صادق زاده، در مجموعه تجدیدپذیرها انرژی های بادی و خورشیدی ۹۰ درصد تولید انرژی را به خود اختصاص داده اند، ۱۰ درصد مابقی هم مربوط به نیروگاه های آبی كوچك و نیروگاه های زمین گرمایی می گردد كه در این دو مورد هم ایران پتانسیل های زیادی دارد. سالیان گذشته یعنی در حدود ۴۰ سال پیش كه تجدیدپذیرها در حال شكل گیری در دنیا بودند بعضی از كشورهای توسعه یافته كه نگرانی هایی در خصوص وابستگی به نفت و گاز خاورمیانه داشتند به توسعه تجدید پذیرها باوجود گران بودن این صنعت اقدام نمودند و با این كار امنیت انرژی كشور خویش را افزایش دادند. زمانی كه آلمان توسعه انرژی های خورشیدی را در كشورش آغاز كرد برای هر كیلووات انرژی خورشیدی باید حدود ۵۰۰۰ دلار هزینه می شد كه این رقم بسیار گران بود اما امروز شرایط بسیار متفاوت می باشد، چراكه پس از اینكه توسعه بازار توسط این كشورها انجام شد قیمت تجدید پذیرها هم بسیار كاهش پیدا كرد.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: انرژی تجدیدپذیر، امنیت در مناطق خالی از سكنه را بوجود می آورد علاوه بر این با توسعه این انرژی امنیت تامین انرژی كشور در مقابل زلزله، بلایای طبیعی حتی حوادث نظامی تولید خواهد شد، اما مهم ترین خصوصیت ارزان تر بودن انرژی های تجدیدپذیر است. امروز هزینه تولید این انرژی در كشور نصف انرژی فسیلی تمام می گردد. علاوه بر این از هدررفت نفت و گاز پرارزش كشور جلوگیری می كند كه با حفظ این دو منبع مهم می توان جنبه های صادرات كشور را ارتقا داد.

وی با رد شایعه گران بودن باتری پنل های خورشدی، خاطرنشان كرد: در پنل های خورشیدی كه در ایران استفاده می گردد از باتری استفاده نشده است. به عبارت بهتر نیروگاه های خورشیدی دو نوع هستند، نوع اول نیروگاه های متصل به شبكه و نوع دوم نیروگاه های مجزای از شبكه كه نیروگاه هایی است كه از باتری استفاده می نمایند. نیروگاه های مجزا از شبكه برای كشورهایی كه برق رسانی در آنها كامل انجام نشده و مناطقی كه برق رسانی صورت نگرفته لزوم دارد. در ایران كه یكی از توسعه یافته ترین كشورها در زمینه ی توسعه شبكه و برق رسانی است و برق به تمام نقاط كشوررسیده، می توان اظهار داشت كه از نیروگاه های مجزا از شبكه بجز در موارد استثنا استفاده نمی گردد. ازاین رو نیروگاه های خورشیدی كه هم اكنون در اصفهان، كرمان، همدان، یزد، هرمزگان، خراسان، قم و تهران و مناطق مختلف كشور به بهره برداری رسیده اند هیچ كدام از باتری استفاده نمی كنند و مستقیما به شبكه وصل هستند.

صادق زاده با اشاره به استقبال سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بخش انرژی های تجدیدپذیر ایران، اظهار داشت: حجم زیادی از استقبال سرمایه گذاری خارجی در كشور عملیاتی شده و حدودا ۷۰ درصد ظرفیت هایی كه در كشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر احداث می گردد سرمایه های خارجی است كه وارد كشور می گردد. حجم زیادی از سرمایه گذاری های خارجی باعث احداث نیروگاه، اشتغال و تامین برق كشور شده و به نظر من یكی از مهم ترین بخش هایی كه موفق شد به معنای واقعی سرمایه گذاری های خارجی را جذب نماید بخش انرژی های تجدیدپذیر بوده است.

وی اظهار داشت: درشرایط فعلی ۴۵۰ مگاوات نیروگاه در كشور به بهره برداری رسیده و ۷۰۰ مگاوات دیگر هم در حال احداث است كه عملیات احداث آنها شروع شده و برپایه پیش بینی های صورت گرفته بعضی از آنها تا آخر امسال و بخش دیگر از آن در شش ماهه اول سال آینده و باقی مانده تا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسد كه این ظرفیت قابل توجهی است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: طبق براوردهای صورت گرفته در انرژی های تجدیدپذیر به ظرفیت بالای ۱۱۰۰ مگاوات خواهیم رسید كه تعهدمان را برای نخستین سال قانون برنامه ششم عملیاتی خواهیم كرد، اما نگرانی هایی به وجود آمده كه احیانا تجدیدپذیرها در سال های آینده دچار ركود خواهند شد كه آن برخورد اشتباه سازمان برنامه و بودجه با تجدیدپذیرها است. در توضیح این مساله باید گفت باوجود اینكه برپایه ماده ۵ قانون پشتیبانی از صنعت برق مبلغی به نام عوارض برق از مردم گرفته می گردد و به باعث قانون باید ۱۰۰ درصد آن صرفا برای برق روستایی و تجدیدپذیرها هزینه شود وهمین قانون هم مجددا در بند ۳ ماده ۱۲ اساسنامه ساتبا تاكید شده و قانون گذار تاكید كرده كه ۱۰۰ درصد آن صرفا جهت توسعه تجدیدپذیرها و برق روستایی هزینه شود، اما متاسفانه سازمان برنامه و بودجه بخش مهمی از این پول را بابت هزینه های جاری هزینه می كند كه علی رغم درگیری ها و پیگیری های زیاد و ناامیدی هایی كه برای بخش خصوصی پیش آمد و متاسفانه این حوزه سه ماه پول برق خویش را دریافت نكرد و بعضی از سرمایه گذاران هم از ادامه مسیر منصرف شدند و اعلام خسارت كردند اما مسیر اصلاح نشد.

صادق زاده اظهار داشت: به اعتقاد من این امر نشان دهنده این است كه ناهماهنگی بسیار جدی در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر در حال وقوع است كه این مساله روند توسعه تجدیدپذیرها را كند كرده، این اقدام بزرگترین ضربه را به تجدیدپذیرها زد، باآنكه هنوز تجدیدپذیرها نمرده اند اما با ادامه این روال كه به نظر می رسد مقرر است این شرایط ادامه داشته باشد، شاهد مرگ تجدیدپذیرها در سال آینده خواهیم بود.
1396/12/05
19:29:07
5.0 / 5
1752
تگهای خبر: توسعه , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web