با حقیقت مجازی به سیارات دور از دسترس بروید!

با حقیقت مجازی به سیارات دور از دسترس بروید!

ایزو وب: به گزارش ایزو وب، شاید رسیدن انسان به بعضی از سیارات هم اکنون غیر ممکن باشد اما حقیقت مجازی می تواند آنرا امکان پذیر کند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، خبرنگار اسپیس یک تجربه هیجان انگیز را در ملاقات با سیارکی داشته است که شاید هیچگاه نتوانیم به آن دست یابیم.
به نقل از اسپیس، «جکسون رایان»(Jackson Ryan) خبرنگار علمی اسپیس، تجربه خویش را در استفاده از حقیقت مجازی برای دیدن یک سیارک از نزدیک منتشر نموده است.
رایان نوشت: من آن قدر نزدیک به فرودگر «هایابوسا ۲»(Hayabusa۲) متعلق به «آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن»(JAXA) ایستاده ام که می توانم دستم را دراز کنم و آنرا لمس کنم اما در عوض، از روی آن می پرم. قبل از لمس کردن سطح سیارک «ریوگو»(Ryugu) که یک سیاره خاکستری پر از سنگ و عاری از زندگی و رنگ است، برای یک لحظه در گرانش کم شناور می شوم.


وی ادامه داد: شخصیت حاضر در این موقعیت در واقع آواتار من و یک تصویر دیجیتالی از خودم است. فضاپیمای هایابوسا ۲ که من روی آن ایستادم و سیارک زیر آن هم آواتارهای دیجیتالی هستند که در حقیقت مجازی بازسازی شده اند.
تجربه حقیقت مجازی که من در آن حضور داشتم، بخشی از نشست علمی سالانه «انجمن نجوم استرالیا» در سال ۲۰۲۴ بود. ستاره شناسان این کشور در این جلسه علمی گردهم می آیند تا پژوهش های جدید را عرضه کنند، نتایج بررسی ها را با یکدیگر به اشتراک گذارند و آنها را با هم ترکیب کنند. نشست سال جاری حدودا به صورت کامل آنلاین بود و از پلت فرم «Spatial» برای دسترسی شرکت کنندگان به نشست در حقیقت مجازی بهره برد.
یک مکان دیجیتالی مجهز به سالن های پوستر، سالن های نمایشگاه، اتاق های جلسه و سالن سخنرانی توسط اعضای پروژه «The Future of Meetings» ساخته شد که یک همکاری بین المللی برای پایدارتر و در دسترس تر کردن جلسات است.


من ابتدا برای شرکت کردن در نشست حقیقت مجازی کمی دلهره داشتم چونکه در رابطه با حقیقت مجازی شکاک هستم. من بعنوان خبرنگار حوزه بازی های ویدیویی هم کار کرده ام و تبلیغات را پیرامون این فناوری دیده ام اما حالا می توانم تجربه هیجان انگیز خودم را در رابطه با ایستادن روی یک سیارک توصیف کنم.
من در طول نشست، Spatial را راه اندازی کردم، آواتارم را از سالن نمایشگاه عبور دادم و آنرا از راه یک پورتال به سیارک ریوگو و فضاپیمایی که در سال ۲۰۱۸ از آن بازدید کرد رساندم. فورا روی سطح سیارک افتادم.


مدل سیارک ریوگو توسط استارت آپ «اومنیسکوپ»(OmniScope) ساخته شد که «ساشا کاوروف»(Sasha Kaurov) ستاره شناس، آنرا برای ایجاد سیارات مجازی با استفاده از تصاویر واقعی ثبت شده توسط فضاپیمای هایابوسا ۲ به منظور گسترش علم تأسیس کرد. این مدل یک کپی کامل نیست اما مطمئنا فضای اطراف منطقه فرود فضاپیما را نشان داده است.
در مدل شبیه سازی شده سیارک ریوگو کار زیادی نمی توان انجام داد، به جز شگفت زده شدن در فضا اما نکته اینجاست که این یک بازی ویدیویی نیست، بلکه یک روش در علم فضا و سیاره شناسی است که جذابیت آشکاری دارد. با استفاده از داده ها و مشاهدات دنیای واقعی می توانیم از مکان هایی بازدید نماییم که هیچگاه نمی توانیم از نظر فیزیکی به آنها دسترسی داشته باشیم.
با ایستادن روی سطح یک سیارک در حقیقت مجازی، اتفاقی در مغز شما رخ می دهد که تجربه جالبی را به همراه دارد. من در مورد سطح ریوگو، شیمی و اهمیت آن در علوم سیاره ای زیاد نوشته ام اما توانایی ایستادن روی آن حتی به صورت دیجیتال، یک لحظه اعجاب انگیز واقعی را رقم زد و کمک کرد تا دشواری فرود آمدن روی یک زمین سنگی کوچک را که میلیونها مایل دورتر از زمین شناور است، درک کنم. وقتی که سفرم را به پایان رساندم، فهمیدم که یک کار جسورانه انجام داده ام.
منبع:

1403/04/19
15:03:12
5.0 / 5
38
تگهای خبر: آنلاین , دیجیتال , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web