رییس كل بانك مركزی خبر داد

ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه بهار آزادی

ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه بهار آزادی

به گزارش ایزو وب، رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: باتوجه به حباب موجود و تقاضای فعالان بخش خصوصی از بانک مرکزی، قرار شد طلای آب شده ارائه و سپس به سکه تبدیل و در بازار عرضه شود؛ پس باتوجه به تقاضای فعالان بخش خصوصی دراین زمینه هم اکنون کارگروه ویژه ای در بانک مرکزی تشکیل شده و تحت نظارت این بانک و توسط بخش خصوصی می تواند به انجام می رسد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی از عرضه گواهی سکه بانک مرکزی از هفته آتی آگاهی داد و اظهار داشت: این اوراق معاف از مالیات بوده و با سررسید شش ماهه، در بورس منتشر خواهد شد. قیمت تسویه اوراق سکه بهار آزادی، قیمت روز سکه و معاملات ثانویه آن در بورس امکان پذیر است. بدین سبب این اوراق ابزار جدیدی است که می تواند به اشخاص حقیقی به فروش برسد و به تعادل بازار کمک نماید.
رییس کل بانک مرکزی تعادل در بازار ارز را حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: برای این منظور مقرر شده در سامانه نیما عرضه ها در حوزه ارزهایی که مورد اقبال بخش خصوصی است و تقاضای بیشتری دارد، همچنان ادامه یابد و تقاضایی که برای نیازهای واقعی مردم وجود دارد پوشش داده شود.
وی اشاره کرد: البته هم اکنون، در سامانه نیما عرضه ها بمراتب بیش از تقاضاست. برای نمونه از شروع سال تا روز گذشته حدود ۲۶.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما معامله انجام شده است و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ درصد در سامانه یاد شده در عرضه ها و معاملات رشد داشتیم.

وی افزود: همین طور کل تامین ارز برای واردات کشور در بازه زمانی یاد شده معادل ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است. در زمینه اسکناس نیز ۱.۵ میلیارد دلار حجم معاملات اسکناس بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد معاملات اسکناس بوده است. بدین سبب از نظر عرضه وضعیت مطلوبی داریم و مشکلی خاصی در حوزه عرضه ارز وجود ندارد.

صالح آبادی اشاره کرد: در هر حال مقرر است ارزهای پرطرفدار باتوجه به ذخایر بسیار عالی ارائه شود و قابل استفاده در بازار باشد.

طبق اعلام بانک مرکزی، رییس کل این بانک با اعلان اینکه استقبال صادرکنندگان از بازار متشکل ارزی نیز بسیار عالی است، اضافه کرد: هم اکنون صادرکنندگان بصورت توافقی ارزهای زیادی را در بازار عرضه می کنند و هیچ مشکلی در تامین اسکناس و حواله ارزی وجود ندارد.
به گفته صالح آبادی، بانک مرکزی بر سامانه نیما و نیز بر سامانه برخط صرافی ها نظارت کامل و رصد دقیق دارد.

وی با اعلان اینکه از هفته آتی، سامانه برخط صرافی ها، با هدف تسهیل ارائه خدمات به متقاضیان عملیاتی خواهد شد، اشاره کرد: افرادی که درصد هستند ارزی را خریداری کنند بجای مراجعه حضوری به صرافی ها بوسیله سامانه برخطی که به راه افتاده است، می توانند درخواست های خودرا بصورت برخط به صرافی مدنظر خود ارسال نمایند و بعد از احراز هویت، بصورت حضوری مراجعه نموده و ارز خودرا دریافت می کنند و اینطور سهولت دسترسی که یکی از محورهای مدنظر ماست نیز میسر می شود.

لایحه دولت درباب مالیات بر سود سپرده های اشخاص حقوقی ارائه می شود
وی در ادامه، به موضوع مالیات بر سود سپرده های اشخاص حقوقی در بانکها اشاره نمود و اظهار داشت: در جلسه روز گذشته با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه، قرار شد باتوجه به آثار این مصوبه در افزایش هزینه تجهیز منابع و سود سپرده ها در شبکه بانکی، لایحه پیشنهادی دولت در خصوص اصلاح این قانون با همکاری مجلس بطور ویژه پیگیری شود.

صالح آبادی درباره ی جزییات لایحه مذکور و اثرات آن تصریح کرد: باتوجه به این که لایحه مذکور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است، قرار شد با جدیت این مهم را پیگیری نماییم و با مساعدت مجلس مالیات بر سود سپرده های اشخاص حقوقی از بودجه ۱۴۰۱ حذف شود، چونکه این لایحه تا حالا اثری نیز بر درآمدهای دولت نداشته است و اینطور این دغدغه که فعالان بخش حقوقی دارند برطرف شود.
منبع:

1401/08/12
14:41:11
5.0 / 5
141
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web