معاون بانك مركزی اعلام كرد

تخلف 6 بانک در سود سپرده

تخلف 6 بانک در سود سپرده

ایزو وب: به گزارش ایزو وب، معاون نظارت بانک مرکزی اعلام نمود: با عنایت به آخر مهلت ارزیابی بانکهای متخلف در زمینه عدم رعایت نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه گذاری مدت دار، شش بانک از نرخ های تعیین شده تخطی کرده اند که پرونده یکی از آنها درحال ارسال به هیات انتظامی بانکها است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، ابوذر سروش اظهار داشت: با آخر مهلت دو هفته ای تعیین شده از جانب بانک مرکزی برای بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی نقض کننده ضوابط نرخ سود علی الحساب سپرده مدت دار، این موسسات و بانکهای متخلف به هیات انتظامی بانکها معرفی می گردند.

طبق اعلام بانک مرکزی، معاون این بانک اظهار نمود: در بخشنامه ای که هشتم شهریور سال جاری به تمامی بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی ابلاغ گردید، آمده است " حسب بازرسی های انجام شده و همینطور گزارش های واصله، بعضی از بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی همچنان با توسل به روش ها و شیوه های مختلف از نرخ های مصوب ابلاغی تخطی می کنند؛ بنابراین به این دسته از موسسات و بانکها تذکر داده شد".
وی ادامه داد: ادامه روند نقض ضوابط ابلاغی در مورد نرخ های سود علی الحساب یاد شده بدون توجه به نتایج آن توسط بعضی از بانکها و موسسات اعتباری ضمن افزایش بهای تمام شده پول در شبکه بانکی کشور باعث تضییع حقوق سایر ذینفعان و همینطور تهدید ثبات، سلامت و استقامت مالی بانکها و موسسات اعتباری را فراهم نموده است.

به قول سروش، در این بخشنامه بر ضرورت رعایت دقیق و کامل ضوابط موصوف تاکید شد و باردیگر به بانکها و موسسات اعتباری ناقض نرخ های سود موصوف برای رعایت مقررات یاد شده، یادآوری شد که مسئولیت حسن اجرای ضوابط و دستور العمل های ابلاغی برعهده هیئت مدیره و مدیران عامل بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی است و تاکید شد که بانک مرکزی بر رعایت نرخ های سود سپرده، نظارت لازم را معمول و با موارد نقض آن از راه هیات انتظامی بانکها برخورد قاطع خواهد نمود.

معاون نظارت بانک مرکزی اضافه کرد: به دنبال ابلاغ این بخشنامه با اعضای هئیت مدیره بانکهای متخلف جلسات جداگانه ای برگزار شد و مهلتی دو هفته ای تا آخر شهریورماه برای اصلاح امور به این بانکها داده شد.

وی اظهار داشت: الان با اتمام این مهلت ارزیابی بانکها شروع شده است و برآوردها نشان داده است که دست کم شش بانک و موسسه اعتباری غیر بانکی از نرخ های تعیین شده تخطی کرده اند که پرونده یکی از آنها نهایی شده و درحال ارسال به هیات انتظامی بانکها است.

سروش تصریح کرد: معرفی هیئت مدیره بانکها به هیات انتظامی نتایج خاصی برای بانکها دارد که با عنایت به جمع بندی هیات انتظامی از تذکر تا سلب صلاحیت حرفه ای اعضای هئیت مدیره را شامل می شود.
منبع:

1401/07/04
11:39:54
5.0 / 5
81
تگهای خبر: بانك , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web