طی تفاهم سازمان ثبت و بنیاد مسكن؛

املاک روستاییان، رایگان سنددار می شود

املاک روستاییان، رایگان سنددار می شود

با امضای تفاهمنامه مشترک میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پروسه شناسایی تمامی اراضی روستایی برای صدور سند تک برگی تسریع شد.به گزارش ایزو وب به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، برمبنای مفاد این تفاهمنامه که امروز به امضای حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همین طور اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، تمام اراضی موجود در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شناسایی، مستند سازی، هویت سنجی و تثبیت مالکیت می شوند و اسناد مالکیت دفترچه ای آنها بعد از حد نگاری به اسناد تک برگی تبدیل خواهند شد.
حسن بابایی معاون رییس قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: در امتداد عمل به فرمان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قوه قضائیه در خصوص این که «وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور باید مشخص شود»، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه سنددار کردن اراضی روستایی را تسریع می کند.
به گفته وی تا حالا ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و از این رقم برای ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی سند صادر گردیده است.
معاون رییس قوه قضائیه اظهار داشت: برمبنای تکالیف قانونی گنجانده شده در برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی هم اینک ۷۰ درصد اراضی روستایی دارای سند ملکی هستند و اجرای تفاهمنامه جدید به سند دار کردن باقیمانده اراضی روستایی سرعت می دهد.
بابایی اظهار داشت: علاوه بر این سنددار کردن اراضی روستایی موجب می شود روستاییان از اسناد ملکی خود به عنوان وثیقه برای دریافت انواع تسهیلات بانکی استفاده کنند و ضریب بهداشت قضائی کشور افزایش می یابد و پرونده قضائی اختلافات ملکی روستاها کم شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تمامی هزینه صدور اسناد ملکی واحدهای روستایی از این پس توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تامین و پروسه صدور سند برای روستاییان کاملاً رایگان انجام می شود.
وی افزود: با حد نگاری و کاداستری شدن اسناد املاک روستایی بزودی بانک اطلاعات جامع املاک روستایی کشور تهیه خواهد شد.
بابائی همین طور با اشاره به وقوع سیل اخیر به لطمه دیدگان و سیل زدگان اطمینان داد که حدود اراضی کشاورزی و ملکی آنها بوسیله حدنگاری بطور دقیق مشخص است و روستاییان لطمه دیده نباید نگران تشخیص و جانمایی املاک خود باشند.
اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم هنگام امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: تا حالا برای ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و برای ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سند ملکی صادر کرده ایم و مجموعاً ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در این مناطق داری سند ملکی هستند.
نیکزاد ابراز امیدواری کرد: تا اختتام امسال جشن سنددار شدن تمامی اراضی و املاک روستایی کشور اجرا شود و هیچ روستایی بدون اسناد ملکی باقی نباشد.
غلامرضا مجیدی مدیر کل امور زمین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این نشست اظهار داشت: روستاییان متقاضی دریافت سند ملکی برای اراضی کشاورزی یا مسکونی خود باید به دفتر بنیاد مسکن محل زندگی خود مراجعه کنند و با ارائه تأیید اعضای شورای اسلامی روستای خود پروسه شناسایی اراضی آنها خواهد شد.
به گفته وی حتی اراضی قولنامه ای یا املاکی که نسق آنها معین نمی باشد، با همکاری شورای اسلامی روستا و بوسیله استعلام توسط سایر مراجع به سرعت سند ملکی تک برگی خواهند گرفت.

1401/05/10
09:46:36
5.0 / 5
209
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web