جنجال های ناتمام بر سر دپوی شیرخشک های رژیمی

جنجال های ناتمام بر سر دپوی شیرخشک های رژیمی

ایزو وب: ماجرای کمبود شیرخشک های رژیمی، باردیگر بحث ترخیص کالاهای سلامت محور از گمرک را داغ کرد؛ بطوریکه گمرکی ها مدعی تاخیر در ترخیص محموله های شیرخشک رژیمی شدند، از سویی نیز سازمان غذا و دارو اعلام نمود که مقرر شده بود گمرک نسبت به فراهم کردن امکان ارسال اطلاعات محموله های فرآورده های سلامت محور که در رابطه با سازمان غذا و دارو است، بوسیله سامانه های الکترونیکی به سازمان اطلاع دهد؛ در صورتیکه این سازمان از محموله های شیرخشکی که از بهمن ماه سال قبل در گمرک دپو شده بودند، اطلاعی نداشت.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در این جهت دکتر سیدحیدر محمدی- مشاور سازمان غذا و دارو - در یک برنامه تلوزیونی درباره علت دپوی شیرخشک رژیمی در انبارهای گمرک از بهمن ماه ۱۴۰۰ اظهار داشت: اصولا چیزی به اسم دپوی دارو در گمرک را در وزارت بهداشت جایز نمی دانیم یعنی هر کالایی که از وزارت بهداشت مجوز می گیرد اگر مجوزش برمبنای سیاست های وزارت بهداشت دربخش های مختلف باشد و شرکت وارد کننده را مجاز به ثبت سفارش آن فراورده بداند، محموله مجاز به ورود به کشور است. وقتی این کالا وارد کشور شود در صورتیکه ثبت سفارش داشته باشد طبعا گمرکات مختلف مکلف هستند برای ترخیص کالا همکاری کنند.

وی اضافه کرد: یکی از انتقاداتی که به همکاران گمرک این است که چرا حجم زیادی از کالاهای موجود در گمرک فاقد ثبت سفارش است؟ برمبنای مصوبه هیئت وزیران هیچ کالایی نباید بدون ثبت سفارش وارد گمرک شود. بتازگی مجوز واردات حدود یک میلیون قوطی شیرخشک رژیمی و متابولیک را صادر کردیم و هیچوقت اینطور نبوده که به شرکتها بگوییم به این شیرخشک نیاز نداریم. شرکت های وارد کننده شیرخشک مشخص هستند. پنج شرکت وارد کننده هستند و طبق روالی که داشتیم ثبت سفارش را انجام داده و از ما درخواست سیاست می کنند و ما این کار را انجام می دهیم. گاهی ممکنست اختلافاتی باشد. بعنوان مثال حالا یکی از مشکلاتی که برای وارد کنندگان متصور است این است که نمی دانند ارز دارو، شیرخشک و تجهیزات مقرر است دولتی بماند یا نیمایی شود و همین موجب می شود بترسند البته شیرخشک ارز بری زیادی ندارد.

محمدی اشاره کرد: این صحبت از طرف گمرک زمانی عنوان شد که شرکت پیش از ثبت سفارش مبادرت به واردات به گمرک کرده بود که این مساله از نظر ما غیرقانونی بود.

مشاور سازمان غذا و دارو افزود: بیش از ۵۰ جلسه با همکاران گمرک داشتیم که چیزی به اسم شرکت انبارهای عمومی یا سازمان بنادر از نظر مسئولیت حقوقی تعریف شده است؟ خیر. شرکت انبار عمومی، نگهدارنده کالا برای گمرک است که بدون اجازه گمرک چیزی را وارد انبار نکرده و چیزی را هم خارج نمی نماید. شرکت انباردارهای عمومی هیچ مسئولیتی در قبال کالا ندارند. گمرک از مسئولیت شانه خالی می کند. یکی از اشکالات ما این است که درمورد این دپوها از دو دولت قبل هم تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت و اقتصاد بسته شده که گمرک بوسیله سامانه هایش به وزارت بهداشت و سایر نهادها اعلام نماید کالا چه زمانی وارد کشور شده و چه زمانی از کشور خارج شده است اما چرا پس از این همه سال این اتفاق نیفتاده است؟

محمدی افزود: ما در جلسه ای که معاون دادستان کشور از گمرکات بازدید داشتند و دستور تعیین تکلیف را دادند از دوستان توضیحات را خواستیم که تنها یک فایل اکسل به ما دادند و اعلام نمودند این موجودی گمرک است. ما با آنالیز این فایل متوجه شدیم تا ۸۰ درصد این اقلام اصلا ثبت سفارش نداشته و این را با گمرکات مطرح کردیم که گفتند الزامی به ثبت سفارش ندارند.

وی اضافه کرد: مسئولیت گمرک چیست؟ کل ساختار خلا قانونی ندارد. چرا پیش از ثبت سفارش اصلا اجازه ورود کالا را به گمرک دادند؟ الان چند درصد کالاهای موجود در گمرک ثبت سفارش دارد و آنهایی که فاقد ثبت سفارش است را چرا گمرک بدون مجوز نهاد مربوطه تخلیه کرده است؟. در بحث سِرُم این صورت گرفت و برخی شرکتها بدون تشریفات و با کامیون سرم آوردند و به معاون وقت فنی گمرک نامه زدم که این واردات چرا شکل گرفته است؟ بدون مجوز سازمان غذا و دارو ورود و ترخیص این کالا ممنوعست که آن زمان از گمرک مرز بازرگان دیگر اجازه ورود ندادند. اگر مسئولیت با گمرک نیست پس چگونه توانستند آن زمان از گمرک مرز بازرگان جلوی ورود را بگیرند؟ این حرف که مسئولیت با گمرک نیست کاملا نادرست است.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این برنامه تلوزیونی سید روح الله لطیفی - سخنگوی گمرک - اظهار داشت: سازمان غذا و دارو بهتر از همه ما می داند که مرجع تحویل گیرنده کالا گمرک نیست و این مواردی که اعلام می کنند اصلا در زمینه اختیارات گمرک نیست. بیش از ۹۰ درصد کالاهای تحویلی در ورود به کشور پیش از تشریفات گمرکی، سازمان بنادر، شرکت انبارهای عمومی و شرکت فرودگاه ها را رد می کنند. زمانی گمرک ورود می کند که کالا ثبت سفارش داشته و امکان اظهار کالا فراهم باشد.

سخنگوی گمرک اشاره کرد: ما مرکز تحویل گیرنده کالا نیستیم که قرار باشد ما اجازه چیزی را صادر نماییم. کالاها در سازمان بنادر و شرکت انبارهای عمومی و شرکت فرودگاه ها تخلیه می شود و بعد اگر کالا ثبت سفارش داشت صاحب بار به گمرک مراجعه می کند. در دولت جدید و اواخر دولت قبل دستورالعملی به همه دستگاه ابلاغ گردید که کالای فاقد ثبت سفارش اجازه ورود نداشته باشد. ما تحویل گیرنده نیستیم و مسئول آن نیستیم. ۲۶ دستگاه دخیل هستند در واردات و گمرک برمبنای قانون از زمانی که کالا ثبت سفارش دارد و اظهار کالا صورت می گیرد وظایفش شروع می شود. سازمان غذا و دارو از این شیرخشک ها باخبر و ثبت سفارش را چند ماه نگه داشته بود. برمبنای اظهارات صاحب کالا آنها کارتابل های خودرا بررسی نمی کنند و پس از ما انتظار دارند.

وی در ادامه اظهار نمود: مسئولیت حقوقی کالا از زمان اظهار با گمرک است. پیش از آن کالا می تواند برگردد و حتی صاحب کالا پشیمان شود. گمرک اعلام نموده که به سبب شرایط خاص کشور کالاهایی که در انبار موجود است را بررسی و تصمیم گیری نماییم. قانون مشخص کرده که ترخیص با گمرک است و این یعنی ما بعنوان مجری هستیم و باید تاییدیه همه گرفته شده باشد و اگر کالایی مجوز لازم را نداشته باشد اصلا ترخیص نمی گردد. برای ترخیص شیرخشک های رژیمی نیاز به تاییدیه سامان غذا و دارو داشتیم که تا این اتفاق افتاد، ترخیص انجام شد. سامانه جامع تجارت و وزارت صمت به جهت اینکه مشکل و خلا قانونی رفع گردد آمده شناسه قبض انبار یکتا را برای همه انبارهای ماقبل از گمرک، گمرک و مقاصد تعیین کرده است و گفته باید کالا از زمان تخلیه و پیش از اظهار شناسه یکتا داشته باشد که قابل رصد باشد.

لطیفی اشاره کرد: این کار در یک سال اخیر انجام شد ولی این شیرخشک ها تا آن زمان که ثبت سفارش نداشته باشد، اظهار نمی گردد. موضوع چند ماه در کارتابل آقایان در وزارت بهداشت مانده و مانند واکسن کرونا یادشان نبوده که شیرخشک آمده است.

وی اظهارکرد: شناسه یکتای قبض انبار در سامانه جامع تجارت مشخص می شود که محور اصلی دستگاهها است و گمرک وظیفه قانونی ندارد.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در قسمتی از برنامه حسینعلی شهریاری - رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی - در این زمینه اظهار داشت: یکی از اشکالات بزرگ این است که اصلا کالاها بدون ثبت و سفارش غذا و دارو چگونه به گمرک آمده است؟ اگر آمده و آنجا بدون ثبت سفارش تخلیه شده پس چرا به مرجع اصلی که باید مجوز دهد، اطلاع رسانی نشده است؟ این کالا چقدر باید بماند که حتی برخی اوقات تاریخ مصرفش بگذرد؟ این موضوع بوسیله کمیسیون اصل ۹۰ قابل پیگیریست. وقتی کالایی وارد گمرک می شود باید به مرجع اصلی اطلاع رسانی شود.

منبع:

1401/02/29
14:13:12
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web