بحران جنگ در اوکراین سه بعدی است!؟

بحران جنگ در اوکراین سه بعدی است!؟

ایزو وب: بحران جهانی گرسنگی به دنبال افزایش 25 درصدی ناامنی غذایی در سال گذشته، درحال انفجار است برای اینکه جنگ در اوکراین قیمت کالاهای اساسی را بالاتر نیز خواهد برد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، اقتصاددان ارشد در برنامه جهانی غذا اظهار کردند: شبکه جهانی مقابل بحران های غذایی هشدار داد که انتظار می رود مشکل گرسنگی امسال بسیار بدتر خواهد شد.
در حالیکه جنگ اوکراین برداشت محصول و صادرات یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان غلات و روغن نباتی جهان را مختل کرده است، قیمت جهانی موادغذایی نیز به رکورد بالایی رسیده است.
پیش از این اعلام شده بود که حدود ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور یا منطقه در سال ۲۰۲۱ از ناامنی غذایی حاد رنج می بردند، به این مفهوم که کمبود وعده های غذایی آنها تهدیدی فوری به منظور زندگی یا معیشت آنها به حساب می آید. این در شرایطی است که پارسال ۱۵۵ میلیون در ۵۵ کشور بوده است و یک رکورد در ۶ سال بعد از شروع گزارش است.
در گزارشی اعلام گردید که درگیری ها بحران را در کشورهایی مانند اتیوپی و افغانستان تشدید کرده است و شوک های اقتصادی ناشی از همه گیری کووید-۱۹ دسترسی به غذا را در حدودا ۲۲ کشور محدود کرده است. آب وهوای شدید مانند خشکسالی در ماداگاسکار، نیز این مشکل را تشدید می کند.
طبق گزارش بلومبرگ، قیمت جهانی موادغذایی از اواسط سال ۲۰۲۰ حدود ۷۵ درصد افزایش پیدا کرده است و این سطوح در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ مشاهده شد و به بحران های جهانی غذا کمک کرد و فشار بر دولت ها را افزایش داد.
بر طبق این گزارش، جنگ «عواقب شدید» بر امنیت غذایی جهانی خواهد داشت برای اینکه میلیونها اوکراینی آواره شده اند و خیلی از کشورهای وابسته به واردات نمی توانند محصولات اصلی یا کودهای شیمیایی را از اوکراین و روسیه دریافت نمایند. همین طور مانع از بهبود اقتصاد جهانی از همه گیری می شود.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این گزارش اظهار داشت: «جنگ در اوکراین یک بحران سه بعدی غذا، انرژی و مالی با تاثیرات مخرب بر لطمه پذیرترین افراد، کشورها و اقتصادهای جهان است.
منبع:

1401/02/16
12:13:35
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web