دبیر انجمن واردكنندگان برنج مطرح كرد

افزایش جهانی قیمت برنج

افزایش جهانی قیمت برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی و افزایش ذخیره سازی برخی کشورها اعلام نمود که بایستی وزارت جهادکشاورزی ثبت سفارش های واردات برنج را سرعت دهد تا کسری برنج خارجی جبران شود.


مسیح کشاورز در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه سال قبل حدود یک میلیون تن برنج وارد کشور شد که برمبنای برآوردهای انجام شده ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن از برنامه عقب بودیم، اظهار داشت: این ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن می توانست به ما کمک نماید که نیاز بازار در فروردین و اردیبهشت ماه را تامین نماییم ولی متاسفانه ذخیره ای وجود ندارد و هرچه برنج خارجی در کشور داریم به بازار عرضه شده است.
وی افزود: به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که قیمت های جدید جهانی را بپذیرند و با این قیمت ها به واردکنندگان اجازه ثبت سفارش دهند تا بتوانیم واردات انجام دهیم. همین طور به این وزارتخانه نیز پیشنهاد دادیم که نرخ داخلی برنج خارجی را نیز اصلاح نماید تا مشکلی در فروش برنج پیش نیاید که در نهایت وزارت جهاد با این پیشنهادات مذکور موافقت نمود.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: علت افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی، بحران جهانی در تامین مواد غذایی است. چین و کشورهای عربی ذخایر خودرا بالا برده اند و از سویی چون هنوز فصل زراعی جدید برنج شروع نشده محدودیت در توزیع وجود دارد، به تبع آن عرضه کم شده و قیمت ها افزایشی شده است.
بگفته وی امیدواریم وزارت جهادکشاورزی ثبت سفارش واردکنندگان را سرعت دهد و بتوانیم کسری کشور را در این مقطع وارد نماییم.
کشاورز با اشاره به دوره ممنوعیت واردات برنج از شروع مردادماه سالجاری به مدت ۴ ماه اظهار داشت: اگر ممنوعیت واردات برنج امسال برقرار شود باردیگر با کمبود و گرانی برنج مواجه خواهیم شد و چون با برداشت برنج ایرانی نیز مصادف می شود اساسا تاثیر خودرا بر روی برنج ایرانی نیز خواهد گذاشت.
وی با اعلان اینکه هم اکنون قیمت دستوری برای برنج خارجی کیلویی ۳۱ هزار تومان است، اظهار داشت: هزینه برنج در بنادر برای واردکنندگان بدون سود ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می شود و احیانا برنج خارجی برای مصرف کننده حدود ۴۰ هزار تومان شود.1401/01/21
11:49:09
5.0 / 5
342
تگهای خبر: بازار , سود , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web