گرانی غذا در آلمان

گرانی غذا در آلمان

ایزو وب: مسئولین آلمانی در پی افزایش قیمت محصولات اساسی به شهروندان سفارش کردند تا محصولات فصلی، غذاهای محلی و آب لوله کشی شده، مصرف و به دقت تخفیفات فروشگاه های زنجیره ای را رصد کنند.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، بعد از یک ماه تنش در مرزهای اوکراین بالاخره ماه گذشته بود که روس ها به این کشور حمله کرده و آنطور که پیداست ارتش این کشور به نزدیکی کی یف پایتخت اوکراین رسیده است.
به همین دلیل بیشتر تحلیل های حاکی از آنست که روس ها به هیچ وجه از پیشروی خود به سمت شهرهای اوکراین و بمباران مراکز حساس این کشور پا پس نخواهد کشید.
اما در جناح مقابل کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های شدیدی را مقابل روس ها اعمال کرده اند بنا بر این از همان ابتدای حمله روس ها به اوکراین نوسانات شدید قیمتی در بازارهای مختلف سراسر جهان خصوصاً روسیه صورت گرفت.
بازار انرژی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بازارهای بودند که به شدت از این جنگ تحت تأثیر قرار گرفتند چون حجم عظیمی از انرژی اروپا (نفت و گاز) و مواد غذایی و محصولات کشاورزی این اتحادیه از روسیه تامین می شد.
در این بین آلمانها بیشترین میزان وابستگی انرژی به روسیه را دارند که با توقف راه اندازی گازپروم ۲ و تحریم این خط لوله گازی مشکلات انرژی و سوخت رسانی به واحدهای حمل و نقل و خدماتی در آلمانها دوچندان شد، این مهم در حالی به وقوع پیوست که بیشتر کشورهای اروپایی طی دو سال قبل با شیوع بیماری کرونا شاهد افزایش قیمت محصولات اساسی خود بودند.
مجله خبری فوکوس آلمان به نقل از مسئولین این کشور به خوانندگان خود سفارش کرده است عادت های سبک زندگی و مخارج خودرا تغییر داده تا بتوانند در بحبوحه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی برای خود پس اندازی داشته باشند.
بر اساس اطلاعات مندرج شده در این نشریه در پی عملیات نظامی روسیه ضد اوکراین و تحریم های اقتصادی اعمال شده بر مسکو مشکلات و فشارهای زیادی به سبب افزایش قیمت انرژی به کشورهای اروپایی وارد شده است که همین مورد به نوبه خود به کاهش توزیع محصولات و کالاهای اساسی و افزایش قیمت آنها در سراسر سوپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای این کشور دامن زده است.
به عنوان مثال، قیمت محصولات اساسی مانند پاستا و روغن آفتابگردان به ترتیب ۴۰ درصد و ۱۰۰ درصد بالا رفته است، از جانب دیگر مواد شوینده، آب معدنی، لبنیات، قهوه و دستمال توالت نیز به شدت گران تر شده اند.
از طرف دیگر فروشگاه زنجیره ای آلدی که یکی از مشهورترین فروشگاه ها و سوپرمارکت های زنجیره ای آلمان شمرده می شود و ۱۰ هزار شعبه در سراسر جهان دارد هفته گذشته قیمت ۱۴۰ کالای خودرا افزایش داده است که بنظر می رسد دیگر سوپرمارکت های آلمانی نیز راه آلدی را در آینده ای نه چندان دور در پیش گیرند.
با این حال این نشریه برای مساعدت با مصرف کنندگان آلمانی و صرفه جویی آنها در هزینه ها سفارش هایی کرده است که یکی از با اهمیت ترین این سفارش ها استفاده و مصرف آب لوله کشی بجای آب معدنی است.
این نشریه حتی برخی از شرکت های تولید کننده سیستم های تصفیه آب در آلمان را لیست کرده که شهروندان می توانند آب باکیفیت آنها را خریداری کنند.
همچنین این نشریه آورده است که خریداران باید میوه ها و سبزیجات فصلی بخرند برای اینکه به سبب هزینه های پایین در حوزه توزیع آنان، این محصولات نسبت به دیگر محصولات همیشه بسیار ارزان تر هستند.
علاوه بر این، این نشریه سفارش می کند که مشتریان بجای مارک های محبوب، مارک های محلی و بدون تبلیغات را انتخاب کنند.
تقریباً بیشتر سوپرمارکت های زنجیره ای توسط تولید کنندگان بزرگ حمایت می شوند ولی با این وجود خط تولید محصولات اساسی و کالاهای ارزانتری دارند، این در حالیست که محصولات آنها تقریباً یکسان یا اندکی کیفیت شأن پایین تر است اما در عوض قیمتشان تا ۶۰ درصد می تواند پایین تر برای مصرف کنندگان آلمانی تمام شود.
در نهایت، این نشریه به خوانندگان خود سفارش می کند که آنها همیشه باید فروش و تخفیف ها را از نزدیک پیگیری و رصد کرده و بسته های بزرگ محصولاتی را که ماندگاری بیشتری دارند، خریداری کنند.
ارقام اداره آمار فدرال (Destatis) نشان میدهد که بطور متوسط قیمت مصرف کننده در آلمان در ماه گذشته ۵.۵ درصد بیشتر از فوریه ۲۰۲۱ بوده است.
تحلیلگران می گویند که اگر اوضاع در اوکراین بهتر نشود، آلمان ها باید پذیرای وضعیت بمراتب بدتری باشند.
به گفته مؤسسه اقتصادی آلمان، بحران توزیع و افزایش قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی، تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا مقابل روس ها و واکنش روسیه به این تحریم ها می تواند تورم موجود در آلمان را در ماه های آتی تا ۶.۱ درصد افزایش دهد.


منبع:

1401/01/04
14:15:42
5.0 / 5
300
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web