تحلیل بازار طلا و سکه در هفته ای که گذشت

تحلیل بازار طلا و سکه در هفته ای که گذشت

ایزو وب: طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، باوجود این که بازار سکه و طلا داخلی از شروع هفته گذشته تا روز چهارشنبه در آرامش نسبی به سر می برد، اما روز پنجشنبه گرفتار یک شوک قیمتی شده و یک دفعه نسبت به آخرین معاملات روز چهارشنبه، در پی افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نوسانات (هر چند جزئی) نرخ ارز شاهد افزایش قیمت سکه و طلا شد.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در تشریح و تحلیل یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار نمود: از شروع هفته ای که گذشت تا روز اختتام چهارشنبه بازار از ثبات پایداری برخوردار بود و نوسان خاصی در بازار وجود نداشت. بازار ارز نیز آرام پیش آمده بود و نوسان قابل توجهی (در مجموع یک دلار افزایش) نداشت؛ ضمن این که تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نیز طی دو هفته اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است. اخبار سیاسی- اقتصادی و تصور این که قیمت ها از ثبات بیشتری بهره مند شوند یا به سمت کاهشی شدن میل پیدا کنند، ثاتیرگذار بر بازارهای داخلی بوده و سبب کاهش تقاضا شده است.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: اما از بامداد روز پنجشنبه با افزایش ۱۷ دلاری قیمت اونس جهانی نسبت به روز قبل از آن (چهارشنبه) مواجه شدیم؛ علاوه برآن نوسانات افزایشی نرخ ارز نیز سبب شد در مجموع افزایش قیمت سکه و طلا افزایش قیمت پیدا کند. تا روز چهارشنبه نسبت به ابتدای هفته هر گرم طلا ۱۸ عیار حدود ۵۰۰۰ تومان و سکه حدود ۳۰ هزار تومان نوسان افزایشی قیمت داشت اما از روز پنجشنبه همزمان با افزایش ۱۷ دلاری قیمت اونس جهانی نسبت به روز چهارشنبه (و ۱۸ دلار نسبت به ابتدای هفته) و نوسان هر چند محدود نرخ ارز، هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به روز قبل از آن (چهارشنبه) ۲۶ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.
وی اشاره کرد: با توجه به این افزایش قیمت ها اما همچنان بازار سکه و طلا از ثبات نسبی قیمت ها برخوردارست. طی ۲۰ روز گذشته بازار قیمت ها به ثبات خوبی رسیده است؛ اما در پی اخبار سیاسی-اقتصادی و اخبار مربوط به مذاکرات، مردم احتمال می دهند که این روند ثبات شکسته شود و به سمت کاهشی شدن میل کند. تجربه ما نشان میدهد باتوجه به روند اونس جهانی و نرخ ارز، احیانا طی هفته های آتی درخلال سه الی پنج درصد نوسان (افزایش/کاهش) قیمت ایجاد شود.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییرات قیمت ها، اظهار نمود: قیمت هر قطعه سکه در آخرین معاملات پایانی هفته (پنجشنبه) نسبت به روز قبل از آن ۳۰۰ هزار تومان و نسبت به ابتدای هفته ۳۳۰ هزار تومان و قیمت ربع سکه نیز نسبت به روز چهارشنبه ۱۰۰ هزار تومان و نسبت به ابتدای هفته ۱۳۰ هزار تومان افزایش داشته اند. اما سایر قطعات سکه و همین طور طلا از شروع هفته تا روز چهارشنبه از ثبات نسبی برخوردار بوده و تغییرات آنها در روز پنجشنبه رخ داده است.
بذرافشان اضافه کرد: بدین ترتیب در آخرین معاملات هفته (در روز پنجشنبه) نسبت به چهارشنبه، هر قطعه سکه تمام طرح جدید با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی به ۱۲ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با افزایش ۲۵۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده اند. نیم سکه با افزایش حدودا ۱۵۰ هزار تومانی به شش میلیون و ۷۳۰ هزار تومان، ربع سکه با افزایش ۱۰۰ هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه و ۱۳۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان تعیین قیمت شده اند. سکه های گرمی نیز با افزایش ۵۰ هزار تومانی دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در آخر هفته قیمت داشته است.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در آخر اشاره کرد: حباب سکه هم اکنون در محدوده ۳۰۰ هزار تومان قرار دارد که نسبت به هفته های گذشته تغییرات چندانی نداشته است.
منبع:

1400/11/01
19:30:16
5.0 / 5
312
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web