از سوی وزارت ورزش و جوانان صورت گرفت

رصد عملکرد بانکها برای تسهیل پرداخت وام ازدواج

رصد عملکرد بانکها برای تسهیل پرداخت وام ازدواج

به گزارش ایزو وب معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به دستور رییس جمهوری به نظام بانکی در امتداد تسهیل پرداخت وام و اعتبار سنجی بانکها بجای وثیقه و ضامن برای پرداخت تسهیلات خرد نظیر وام ازدواج، اظهار داشت: عملکرد بانک ها در اجرای این دستور رییس جمهور درباب اعطای تسهیلات به جوانان را رصد و گزارش خواهیم کرد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وحید یامین پور با اشاره به توییت پیشین خود درباره گلایه جوانان نسبت به سخت گیری بانکها در پرداخت وام ازدواج، در حساب توییتری خود نوشت: « دستور امروز رئیس جمهور به نظام بانکی: تسهیل پرداخت وام به مردم؛ در تسهیلات خرد به مردم بجای وثیقه و ضامن، اعتبارسنجی کنید.
عملکرد بانک ها در اجرای این دستور رییس جمهور درباب اعطای تسهیلات به جوانان را رصد و گزارش خواهیم کرد.»


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، باوجود این که مطابق با بخشنامه بانک مرکزی، بانکها باید برای ضمانت فقط یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند، برخی بانکها برای پرداخت وام ازدواج از متقاضیان دو ضامن رسمی یا کارمند و چک یا سفته ۱۵۰ میلیون تومانی گرفتن کرده و اصلا حساب یارانه را بعنوان ضمانت قبول نمی کنند.
بانک مرکزی قبل از این نیز در این زمینه اینطور پاسخ داده بود که «تعداد ضامن ها در متن قانون پیش بینی نشده و مبنا اعتبارسنجی (وضعیت مالی متقاضی و ضامن) اعلام شده است» و بر این اساس به تشخیص بانکها ممکنست تعداد ضامن ها کم یا زیاد شود.
مبلغ این وام برای سال جاری ۷۰ میلیون تومان برای زوجین بالای ۲۵ سال و از طرفی دیگر با هدف کاهش سن ازدواج برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوجه های زیر ۲۳ سال، ۱۰۰ میلیون تومان تصویب و به بانکها ابلاغ گردید و این رقم برای سال آینده ممکنست با تصویب مجلس به ۲۵۰ میلیون تومان برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوجه های زیر ۲۳ سال و ۱۵۰ میلیون تومان برای باقی جوانان شود.
منبع:

1400/10/27
23:47:28
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آینده , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web