رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران انتقاد كرد؛

فرار سرمایه ها از بخش معدنی کشور

فرار سرمایه ها از بخش معدنی کشور

به گزارش ایزو وب اصفهان رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: مشکلات مختلف در حوزه صنعت سنگ و معدن باعث فرار بخش زیادی از سرمایه ها از بخش معدن شده است، در حالیکه سرمایه گذاری در این عرصه علاوه بر حرکت بیشتر صنعت معدن، باعث کمک به صنعت ساختمان کشور خواهد شد.تقی نبئی، امروز (چهارشنبه-۳ آذر ماه) در آیین گشایش شانزدهیمن نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن، ماشین آلات و صنایع وابسته، ضمن اشاره به این که برگزاری این نمایشگاه با وقفه ای که در برگزاری نمایشگاه ها در کشور وجود داشت، امروز در سطح عالی درحال برگزاری است، اظهار نمود: این نمایشگاه مقرر است ویتریتی برای نمایش توانمندی ها و قابلیت های صنعتی و معدنی استان اصفهان باشد.

وی خاطرنشان کرد: استان اصفهان با عنایت به غنای معادن و تجربه بالایی که در بخش فراوری سنگ های تزئینی دارد، از گذشته تا به امروز زبانزد کشور بوده و اصفهان از این بابت موتور متحرکی در صنعت سنگ برای پیشبرد فعالیتهای معدنی سنگ کشور است.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران ضمن اشاره به این که بخش قابل توجهی از سنگ های تزئینی کشور در استان اصفهان فراوری می شود، اضافه کرد: شعار ما می توانیم در بحث پیشگیری از فروش مواد خام در صنعت سنگ اصفهان دیده می شود و از این بابت صنعت سنگ اصفهان ارزش افزوده ای به مواد معدنی خام ما داده بیشتر از هر زمانی درحال رشد و شکوفایی است.

وی با تکیه بر لزوم توجه هر چه بیشتر صنعت سنگ، توضیح داد: بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت از ناحیه مسؤلان دولتی در بحث اصلاح قوانین بخصوص دستورالعمل ها و بخشنامه ها چه در حوزه وزارت صمت و چه در حوزه منابع طبیعی، محیط زیست و.... است.

نبئی، همینطور به هزینه های بالای تولید معادن اشاره نمود و اظهار داشت: مجموع مشکلات ذکر شده بخش زیادی از سرمایه ها را از بخش معدن فراری داده است، در حالیکه هر چه سرمایه گذاری در حوزه معدن داشته باشیم می تواند علاوه بر حرکت بیشتر صنعت معدنی کشور کمک شایانی به صنعت ساختمان کشور کند.

انتقاد خام فروشی در معادن و صنعت سنگ
مدیرکل گمرکات استان اصفهان هم در این مراسم با اشاره به اینکه نمایشگاه سنگ و معادن جایگاه ویژه ای در صادرات کشور و استان اصفهان دارد، اظهار نمود: حجم عمده ای از صادرات کشور از محل این صنعت وزین است.
رسول کوهستانی پزوه با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۴ میلیون تن صادرات مواد معدنی و سنگ داریم، توضیح داد: متاسفانه بیشترین مواد معدنی و سنگ های ما به صورت خام و یا کوپ صادر می شود، در حالیکه میتوان این محصول را به صورت آماده و برای نصب صادر نماییم. امیدواریم مطابق سیاست های اقتصاد مقاومتی در نمایشگاه بعدی شاهد فراوری سنگ ها و مواد معدنی باشیم.
رویکرد جدید صادرات مطابق با سیاست های اقتصاد مقاومتی

علیرضا مرتضوی- مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان هم در آیین برگزاری این نمایشگاه که پس از وقفه ای برگزار شده است، اظهار نمود: نمایشگاه بین المللی استان با رویکرد جدید مدیریت شهری و با رویکرد جدید صادرات مطابق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، مقرر است با همراهی تمام دستگاه ها و رویکرد مثبت آنها، گام های بزرگی در این راه بردارد.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سنگ استان اصفهان هم در این مراسم ضمن اشاره به شیوع کرونا طی دو سال گذشته، اظهار داشت: با عنایت به تمام مشکلات شانزدهیمن دوره این نمایشگاه سنگ، امروز برپا شد و امیدواریم در سالهای آینده با رفع مشکلات موجود همچون کرونا بتوانیم شاهد حضور میهمانان خارجی و صاحبان صنعت سنگ دنیا در این نمایشگاه باشیم.

رضا احمدی ابراز امیدواری کرد بزودی صنعت سنگ جایگاه واقعی خویش را نشان دهد.

مدیرعامل شرکت رستاک پادویژن - مجری برگزاری این نمایشگاه، اظهار داشت: این نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۳۰ هزار متر مربع زیر پوشش و بالغ بر ۱۵۰ نمایندگی داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند و همینطور از کشورهای اسپانیا، ترکیه، اردن، ایتالیا، روسیه و امارات بازدید کنندگان و مشارکت کنندگان این نمایشگاه هستند.

به اعتقاد محمود بندرچی، این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه های سنگ اصفهان است و امیدواریم این جریان ادامه یابد، چونکه اصفهان قلب صنعت سنگ ایران است و باید به وسعت این صنعت کمک نماییم.

منبع:

1400/09/03
14:03:00
5.0 / 5
256
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web