روز آرام دلار

روز آرام دلار

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزها کم تغییر بود.


به گزارش ایزو وب به نقل از رویترز، بانکهای مرکزی بزرگ کماکان ترجیح می دهند به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه دهند. بانک مرکزی چین حدودا هر دو هفته یک مرتبه معادل ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار تزریق می کند و بانک مرکزی ژاپن هم اعلام نمود حدود نیم تریلیون دلار برای کاستن از تبعات کرونا بر روی اقتصاد این کشور به بازارها تزریق خواهد نمود. این بسته محرک، سومین بسته محرک بزرگ از نوع خود در طول همه گیری کرونا و یکی از بزرگ ترین بسته های اعتباری در طول تاریخ معاصر ژاپن به حساب می آید.
وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی بخصوص در حوزه تورم و رشد اقتصادی در دیگر نقاط به کمک دلار آمده و تقاضا را برای خرید اسکناس سبز افزایش داده است. آمریکا احیانا به اولین کشوری در میان اقتصادهای پیشرفته تبدیل خواهد شد که بانک مرکزی آن نرخ بهره را زیاد می کند. در حالیکه مدیران بانکهای مرکزی اروپا و ژاپن کماکان سیگنال مثبتی از احتمال افزایش نرخ بهره مخابره نمی کنند این مسئله امکان دارد در آمریکا تا آخر همین سال جاری (کمتر از دو ماه دیگر) رخ دهد.
با وجود عبور متوسط تورم کشورهای عضو منطقه یورو از چهار درصد در ماه اکتبر، رئیس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با اشاره به اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده با اینکه غیر ممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو حالا در قعر تاریخی منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد.
بعد از چندین ماه کشمکش، لایحه حمایتی عظیم یک تریلیون دلاری آمریکا با هدف تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور با امضای جو بایدن- رئیس جمهور این کشور- به قانون تبدیل شد. با این لایحه انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و این در شرایطی است که در اردوگاه رقیب دلار یعنی یورو، کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- با رد درخواست ها برای افزایش نرخ بهره از قعر تاریخی فعلی گفته است که بازارهای مالی از نظر وی هنوز آمادگی چنین چیزی را ندارند.
افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ اروپایی خبر خوبی برای ارز واحد اروپایی نخواهد بود. نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر باز هم بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده و طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در ۲۸ سال گذشته در این کشور به حساب می آید.
همزمان با افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک های دولتی به کسب و کارها برای جبران خسارات ناشی از کرونا که میزان مخارج دولت آمریکا را به شدت کاهش داده است، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود کسری بودجه این کشور در ماه اکتبر به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۱۱۹ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه سال قبل بوده است. کاهش کسری بودجه بخصوص در شرایطی که تورم وضعیت مناسبی ندارد خبر خوبی به حساب می آید.
مشکل کارفرمایان آمریکایی در متقاعد کردن نیروهایشان برای بازگشت به سر کار، رفته رفته درحال جدی تر شدن است: تنها در ماه سپتامبر بیشتر از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار آمریکایی به صورت داوطلبانه از سمت خود استعفا داده اند که این رقم رکورد جدیدی از زمان ثبت این آمار از سال ۲۰۰۰ میلادی تابحال به حساب می آید. این استعفاها که بیشتر در بخش های تفریح و سرگرمی، تولید و مراقبت های درمانی بوده، هم به علت یافتن شغل بهتر و هم به علت دریافت مزایای بیکاری بوده است.
وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مسئله هم سبب افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خویش را حفظ نموده است. میزان قربانیان کرونا بخصوص در میان اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس باردیگر رو به افزایش است. از طرفی کمیسیون اروپا اعلام نمود انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی سال جاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.
افزایش تورم تقاضا برای دلار را افزایش داده است. رئیس جمهور آمریکا در واکنش به رسیدن نرخ تورم به بالاترین سطح ۳۰ سال گذشته اظهار داشت: تورم دارد به قدرت خرید شهروندان ما صدمه می زند اما با یک تورم ساختاری مواجه نیستیم بلکه این قیمت های انرژی هستند که سبب چنین وضعی شده اند. وی با اشاره به اینکه مهار تورم را اولویت اصلی خود می داند، اظهار داشت: هم با شورای اقتصاددانان ملی و هم با بانک مرکزی صحبت کردم و از آنها خواستم جلوی روند افزایشی در این بخش را بگیرند.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مسئله فشار را روی دلار بیشتر می کند. طی ۱۰ ماهه سال جاری حجم تجارت آمریکا با چین بیشتر از ۶۰۹ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. میزان صادرات چین به آمریکا با افزایش ۳۱.۲ درصدی نسبت به سال قبل به بیشتر از ۴۶۵ میلیارد دلار رسیده در حالیکه این کشور در طرف مقابل فقط ۱۴۴ میلیارد دلار واردات از آمریکا داشته است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تابحال بیشتر از ۲۵۷ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۴۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۶۳ هزار و ۷۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۹۳ هزار و ۵۳۹ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۶۲۵ نفر، هند با ۴۶۵ هزار و ۳۴۹ نفر، مکزیک با ۲۹۲ هزار و ۱۴۵ نفر و روسیه با ۲۶۲ هزار و ۸۴۳ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)
ماریو هدیجیاکاروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام - اظهار داشت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این وجود فکر می کنم بزودی مجبور به این کار شوند.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۶.۰۷۵ واحد بسته شد.
شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگیت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۷۶ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۴۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۳ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۸ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۱۴.۰۰۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۸۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/08/30
22:07:15
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web