تعداد چک های برگشتی کم شد، مبلغ ها زیاد

تعداد چک های برگشتی کم شد، مبلغ ها زیاد

آمار بانک مرکزی درباره چک های برگشتی در ششمین ماه امسال نشان میدهد که در این ماه معادل 709 هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد معادل 4.4 درصد کاهش و از نظر مبلغ نیز به میزان 5 درصد افزایش داشته است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، تازه ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر نموده است، نشان میدهد که در شهریور سال جاری حدود ۷.۳ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۲۴۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵.۵ و ۲۳.۵ درصد بالا رفته است.
از طرف دیگر، حدود ۶.۶ میلیون فقره به ارزش ۲۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از چک های مبادله ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۷ و ۲۶.۷ درصد افزایش دارد.
در کنار چک های وصولی معادل ۷۰۹ هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد، چک های برگشتی در مقایسه با ماه قبل به ترتیب ۴.۴ درصد کاهش و از نظر مبلغ نیز پنج درصد افزایش داشته است.
همین طور در طول این مدت، در استان تهران حدود ۲.۲ میلیون فقره چک به ارزش بیش از ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که بیان کننده صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است.
چک های وصول شده در تهران حدود دو میلیون فقره به ارزش حدود ۱۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و چک های برگشتی معادل ۱۹۷ هزار فقره به ارزش بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.
علاوه بر این در شهریور ماه، در کل کشور معادل ۶۸۶ هـزار فقـره چـک بـه ارزش حدود ۳۰ هـزار و ۲۰۰ میلیـارد تومان به دلیلهای کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده است که از نظر تعداد و ارزش ۹۶.۷ و ۹۶.۱ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
از طرف دیگر، در استان تهران معادل ۱۸۹ هزار فقره چک به ارزش حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر مبلغ ۹۵.۵ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.1400/07/27
12:12:41
5.0 / 5
241
تگهای خبر: بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web