انحصار در واردات وتوزیع نهاده های دامی

انحصار در واردات وتوزیع نهاده های دامی

به گزارش ایزو وب مشاور سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار داشت: ورود دستگاههای نظارتی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می تواند در مبارزه با فساد موثر باشد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، علیرضا جاوید عربشاهی، مشاور عالی سازمان تعاون روستایی در نشست ملی مطالبه گران حوزه آب و کشاورزی ضمن اشاره به این که فراتر از مبارزه با مفسد، مبارزه با زمینه های ایجاد فساد است، اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از عوامل فسادزا برای جریان های مطالبه گر مشهود نیست و تشکلی که می خواهد با فساد مبارزه کند ابتدا باید زمینه های را بشناسند و بعد با آنها مبارزه کند.
وی اضافه کرد: راهکار مبارزه با فساد صرفا مصداقی برخورد نمودن و رسانه ای کردن آن نیست. باید دستگاه هایی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در مبحث نظارتی ورود کنند و در بخش قانون گذاری، قوانین فسادزا را در مجلس حذف نماییم و همینطور در نسبت به شناسایی زمینه های فسادزا آنها را اولویت بندی نماییم.
عربشاهی در ادامه به زمینه های بروز فساد در حوزه کشاورزی پرداخت و در اینباره اظهار نمود: در توزیع نهادها و واردات انحصارگرایی داریم و اگر یک سامانه شفافیت از میزان تولید و توان صادرات برای اشخاص و تاجران وجود داشت، فرصت ورود عادلانه و منصفانه برای همه افراد در این حوزه فراهم می شد.
وی خاطرنشان کرد: به جای دستوری کردن اقتصاد بدون مشارکت کشاورزان، باید در سیاستگذاری هایمان به صورت منطقه ای از آنها استفاده نماییم. بعنوان مثال خرمایی که در بوشهر است با خرمایی که در خوزستان کشت می شود، نسبت به میزان قیمت تمام شده، هزینه های اولیه و هزینه های حمل بار با یکدیگر متفاوت می باشد که در این مساله باید منافع هر کشاورز در هر شرایطی که داراست بررسی و حفظ شود.
مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: الگوی کشت در استان ها باید بر مبنای آمار هر استان بررسی و صورت گیرد، به این شکل نباشد که یک سال با فراوانی گوجه مواجهیم و سال دیگر با کمبود آن و این مورد باید بر مبنای مبتنی بر اقلیم اتفاق بی افتد که یکی از بحث های جدی امروز مطالبه گری است.
وی در ادامه اضافه کرد: در بروکراسی های اداری به علت عدم شفافیت در فرآیند دریافت مجوز، مشکلات سختی را برای کشاورزان پدید آورده که خود این مورد در این بین رانتی را بوجود آورده که گرفتن رشوه و بسیاری از فسادهای مالی محصول همین بروکراسی های پیچیده اداری است. آن چیزی که در سازمان مرکز تعاونی روستایی پیشبینی کرده ایم شفاف کردن فرایندهاست که هر کشاورز حتی در دور افتاده ترین روستای ایران هم بتواند به صورت الکترونیکی مجوزهایش را پیگیری و دریافت نماید.
جاوید عربشاهی با اشاره به اینکه به اسم پشتیبانی از تولید داخل، بعضی از تعرفه های گمرکی را افزایش داده ایم اظهار داشت: این اقدام سبب کم شدن رقابت و ایجاد انحصار همچون ایران خودرو می شود و در طرف مقابل اگر بدون تعرفه گمرکی وارداتی صورت گیرد سبب نابودی تولید داخل می شود که بعنوان مثال اخیراً قرار بود برخی دلالان با تعرفه های پایین، محصولات لوازم خانگی کره ای در کشور وارد کنند.
وی در انتها خاطرنشان کرد: امروزه یکی از مباحث مهم مطالبه گری، هوشمندانه کردن تعرفه هاست به صورتی که نه سبب از بین رفتن رقابت در تولید داخل شود، به سمت انحصارگرایی نرویم و از طرفی دیگر به محصولات تولید داخل هم ضربه ای وارد نشود که این مورد باید ابتدا مورد بررسی و در نهایت در مرحله اجرا قرار گیرد.


منبع:

1400/07/25
11:12:03
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web