رئیس سازمان جنگلها خبر داد؛

ابلاغ حكم قطعی بازگشت جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال

ابلاغ حكم قطعی بازگشت جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال

به گزارش ایزو وب رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: حکم قطعی بازگشت ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی آق مشهد ساری به بیت المال صادر و ابلاغ گردیده است.به گزارش ایزو وب به نقل از صدا و سیما، مسعود منصور عنوان کرد: بعد از درخواست و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ سازمان جنگلها پارسال از جانب رئیس قوه قضائیه پرونده باردیگر در دیوان عالی کشور به شعبه اول ارجاع شد و رئیس و دو مستشار این شعبه به دقت پرونده را بررسی کردند و با هفت استدلال که در متن رأی هم آورده شده رأی شعبه اول دادگاه عمومی ساری را که نشان داده است ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی ملی و حدود ۳۷۰ هکتار مستثنیات و متعلق به مردم است، تأیید کرد.
وی اظهار داشت: این ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی با این رأی به دامن منابع طبیعی و انفال برگشت و رأی صادر شده از جانب دیوان عالی کشور، قطعی و غیر قابل اعتراض است.
منصور اضافه کرد: وقف و نهاد وقف را نهادی پرارزش و مقدس می دانیم، ولی از سوی دیگر جنگلها و مراتع را که جزو انفال و بیت المال است و متعلق به نسل حاضر و نسل های آتی است وقف پذیر نمی دانیم.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: با رأی اخیر دیوان عالی کشور مشخص شد که استدلالات سازمان جنگل های درست و نظر ما منطبق با قوانین کشور و حتی مبانی شرعی است.
وی افزود: وظیفه دارم تا از عنایت ویژه ریاست سابق قوه قضائیه (حجت الاسلام رئیسی) و رئیس و قضات دیوان عالی کشور و حمایت های دولت و معاون اول رئیس جمهور و بویژه اصحاب رسانه و فعالان محیط زیست که این دغدغه را داشتند و این پرونده را با حساسیت دنبال می کردند، تشکر کنم.
منصور در مورد روند رسیدگی به این پرونده از سال ۸۰ تا به امروز اظهار داشت: در سال ۸۰ مقررات قانون ملی شدن را در مورد این پلاک انجام دادیم و تشخیص ما این بود که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار این پلاک اراضی ملی است که به طور عمده جنگل طبیعی هیرکانی و میراث ماندگار کشور می باشد.
وی اضافه کرد: به غیر از ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار حدود ۳۷۰ هکتار هم بعنوان اراضی ملی و مستثنیات متعلق به مردم در همان سال ۸۰ مورد تشخیص قرار گرفت، اما در سال ۸۲ به این تشخیص ما اعتراض شد و کمیسیون ماده واحده تشخیص اراضی اختلافی تشخیص ما را در مورد این پلاک صحیح دانست و تأیید کرد به رأی کمیسیون واحد ماده باردیگر اعتراض و در شعبه اول دادگاه عمومی ساری اعتراض رد شد ضمن این که در سال ۸۴ هم به رأی اعتراض و در شعبه یازده تجدید نظر دادگاه عمومی ساری استان مازندران رسیدگی و باز اعتراض رد شد و ملی بودن پلاک را تثبیت کرد این یعنی سه مرجع قبلاً تا سال ۸۴ این پلاک را ملی احراز کردند.
منصور اظهار داشت: در سال ۸۷ فرجام خواهی می شود به دیوان عالی کشور و دیوان به علت نقص تحقیقات مجدد پرونده را به شعبه تجدید نظر ساری که قبلاً هم رأی ملی بودن را صادر کرده ارجاع می دهد.
وی افزود: متأسفانه این شعبه باوجود دو رأی قبلی که یک رأی هم متعلق به همین شعبه بود بدون دعوت از سازمان جنگلها و توجه به استدلال هایی که بوده رأی به موقوفه بودن کل پلاک می دهد.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: در سال ۹۰ سازمان جنگلها و مراتع به این رأی اعتراض کرد، اما متأسفانه شعبه سه دیوان عالی کشور اعتراض ما را رد می کند و، اما از همان سال ۹۰ ما به پیگیری ها ادامه دادیم تا به امروز.
منصور اضافه کرد: برابر قوانین کشور و قانون ابطال اسناد آب و رقبات موقوفه و تبصره الحاقی مصوب سال ۸۱ جنگل های طبیعی را وقف پذیر نمی داند و این توافق نامه بین ما و سازمان اوقاف بود و بر مبنای همان هم در سال ۹۵ صورت جلسه کردیم تا علاوه بر این که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار باقی بماند، اما متأسفانه این توافق عملی نشد. امروز پس از گذشت ۲۰ سال که روند پیگیری های این پرونده طول کشیده است با عنایت و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ و بازدید هیأتی از جانب ریاست وقت قوه قضائیه پارسال و بازدید ریاست دیوان عالی کشور از این جنگلها در نهایت رأی به ملی بودن این پلاک صادر شد.


منبع:

1400/04/11
15:38:50
5.0 / 5
192
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web