تحلیلگران نفت آمریكایی:

تحریم ها ضد نفت روسیه کاملا شکست خورده است

تحریم ها ضد نفت روسیه کاملا شکست خورده است

به گزارش ایزو وب، تحلیل گران به شبکه سی ان بی سی گفتند تحریم هایی که ضد نفت روسیه وضع شده اند، تابحال کاملا شکست خورده اند و مکانیزم های جدید سقف قیمت که مقرر است اجرا شوند هم احیانا تأثیر چندانی نخواهند داشت.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا می خواهد ممنوعیت واردات فرآورده های نفتی پالایش شده روسیه شامل دیزل و سوخت جت را از یکشنبه هفته آینده آغاز کند. این بلوک که شامل ۲۷ کشور عضو است، پیش از این خرید و واردات نفت روسیه که از راه دریا هم می شود را از پنجم دسامبر ممنوع کرده بود.

بعلاوه، این بلوک به همراه متحدانش در گروه هفت و استرالیا، همزمان سقف قیمتی را برای نفت روسیه که از راه دریا حمل می شود، به اجرا گذاشتند. تحت این مکانیزم، استفاده از خدمات بیمه دریایی، فاینانس و خدمات دیگر غربی برای محموله های نفت روسیه ممنوع خواهد بود؛ مگر این که این محموله ها در قیمت ۶۰ دلار یا پایین تر از آن فروخته شوند. این اقدامات بخشی از تلاشهای غرب و متحدانش برای محدود کردن توانایی مسکو برای تأمین مالی جنگ در اکراین بوده است.

پل سانکی، رئیس و تحلیلگر ارشد گروه "سانکی ریسرچ" به شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: مکانیزم قیمت توسط بروکرات ها با مدرک فاینانس ابداع شد. هیچ کدام از آنها واقعا درکی از بازارهای نفت ندارند. این یک بمب کامل بوده و کاملا شکست خورده است.

سانکی تصریح کرد: این مکانیزم ها برای بازارهای نفت دشوار بوده چونکه عرضه نفت روسیه واقعا مختل نشده و روس ها صادرات در سطح بالا را حفظ نموده اند. این تحلیلگر اظهار نمود: از یک منبع بزرگ شنیدم که سعودی ها می پرسند چطور نفت روسیه همچنان جریان دارد. حقیقت مذکور، این پرسش را برمی انگیزد که بعد از تحریم هایی که ضد فرآورده های نفتی روسیه آغاز خواهند شد، چه اتفاقی خواهد افتاد، چونکه به نظر می آید که تحریم ها موثر واقع نمی شوند.

اتحادیه اروپا و گروه هفت ظاهرا درحال بررسی سقف قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه برای فرآورده های نفتی گران قیمت روسیه مانند دیزل و سقف قیمت ۴۵ دلار در هر بشکه برای فرآورده های ارزان تر مانند نفت کوره و روغن صنعتی هستند. در آستانه سقف قیمت پیشنهاد شده برای فرآورده های پالایش شده روسیه که از پنجم فوریه فعال خواهد شد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز در رابطه با سقف قیمت توافق نکرده اند و امیدوارند که تا روز جمعه بتوانند به توافقی در این حوزه دست یابند.

انتقاد سانکی برخلاف گزارش اخیر "مرکز تحقیقات در زمینه انرژی و هوای پاک" است.

طبق گزارش این اندیشکده فنلاندی مستقل، در اولین ماه اجرای ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا ضد نفت روسیه و سقف قیمت گروه هفت، مسکو روزانه ۱۶۰ میلیون یورو معادل ۱۷۴.۳ میلیون دلار از دست داده است.

گفته می شود، اقدامات مذکور تا حدود زیادی عامل کاهش ۱۷ درصدی درآمد روسیه از صادرات سوخت فسیلی در آخرین ماه سال ۲۰۲۲ بوده است.

طبق گزارش رویترز، میانگین قیمت نفت اورال روسیه در ژانویه، ۴۹ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه بوده که پایین تر از سقف قیمت ۶۰ دلار تعیین شده توسط اتحادیه اروپا و گروه هفت و ۴۲ درصد پایین تر از قیمت ژانویه سال ۲۰۲۲ است.

با این حال واندانا هری، موسس شرکت تحلیلی واندا اینسایت می گوید نسبت به تحریم های آتی ضد فرآورده های نفتی پالایش شده روسیه، بدبین است.

وی به شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: سقف قیمت کاملا بدون تاثیر بوده است. تصور می کنم سقف قیمت برای محصولات پالایشی که غربی ها برنامه ریزی می کند هم احیانا تاثیری نخواهد داشت. نفت روسیه راه خویش را به بازارهایی که همچنان از آن استقبال می کنند، مانند چین و هند، پیدا می کند.

چین و هند سال قبل از قیمت بشدت ارزان نفت روسیه سود بردند و همین اتفاق برای فرآورده های پالایش شده روسیه خواهد افتاد. هرچند که امکان دارد برای مسکو، پیدا کردن بازارها برای چنین محصولاتی پیچیده تر باشد. هر دو کشور چین و هند، خرید نفت روسیه را بعد از آغاز جنگ در اکراین افزایش داده و از نرخ های بسیار پایین تری که روسیه عرضه نمود، استفاده بردند.

سانکی به این اشاره نمود که دوستی های نفتی چرب هستند و راه های متفاوت زیادی برای انتقال نفت روسیه در سرتاسر جهان و دور زدن مکانیزم های سقف قیمت وجود دارد.

این تحلیلگر اظهار داشت: یکی از مسائلی که افراد اشاره کردند، نفت مالزی بوده است. صادرات نفت این کشور به چین، به ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. مالزی تنها ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کند. تصور نمی کنم که این نفت مالزی باشد. ازاین رو اتفاقات زیادی خارج از این مکانیزم ها می افتد.

منبع:

1401/11/14
16:22:16
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web